szukaj
Logowanie
Przez wieki na Żuławach, w delcie Wisły, wykształciła się specyficzna kultura, odrębna od sąsiadujących regionów. Jej ślady, w postaci charakterystycznego krajobrazu kulturowego i dużej liczby zabytków, są widoczne do dziś. Przedmioty, których używali i którymi otaczali się dawni Żuławiacy, wciąż są w niektórych wiejskich domach. Przechowują je także muzea.
Każdy zabytkowy przedmiot opowiada własną, wyjątkową historię. Niektóre z tych opowieści wiążą się z najważniejszymi wydarzeniami w życiu człowieka. Tak zwane Krzesło dla prządki, które ma w swoich zbiorach m.in. Muzeum Narodowe w Gdańsku, pochodzi z terenu Żuław i prawdopodobnie stanowiło tradycyjny, przedślubny podarunek pana młodego dla narzeczonej...
Ważnym i cennym elementem wyposażenia domów dawnych mieszkańców Żuław były zegary. Pojawiły się one tu dużo wcześniej, niż w innych regionach Polski. Czasomierze nie tylko kupowano, ale też produkowano. Rozwój żuławskiego, ludowego, zegarmistrzostwa przypadł prawdopodobnie na przełomie XVII i XVIII wieku. Przypominają o tym dwa zegary, które ma w swoich zbiorach Muzeum Narodowe w Gdańsku.
U progu Świąt Bożego Narodzenia, życzymy Wam spokoju, radości i dobrych spotkań z najbliższymi... A propos Narodzenia - krótka opowieść o pewnej kołysce ze Skowronek na Mierzei Wiślanej.
Dość liczną grupę zabytków z Żuław, w tym z domów podcieniowych, posiada w swoich zbiorach Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu. Część przedmiotów pochodzi jeszcze z kolekcji przedwojennego, niemieckiego muzeum miejskiego. Inne zostały pozyskane po II wojnie światowej, w czasie etnograficznych wypraw terenowych na Żuławy.
Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu posiada sporą kolekcję zabytków etnograficznych pochodzących z Żuław i regionu elbląskiego. O dramatycznych losach niemieckich mieszkańców tych terenów przypomina pewna walizka podróżna.
Archiwalne dokumenty czy zdjęcia to cenne źródło wiedzy o zabytkach Żuław, w tym o domach podcieniowych. Jednym z miejsc, w których są one przechowywane, jest Oddział Terenowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Gdańsku.
"Wiedzieć tylko to, co dzieje się za naszych czasów, znaczy to samo co nigdy nie dorosnąć (...)"
Jan Matejko (1838-1893) - malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof; cyt. za wywiadem: http://makowskimarcin.pl/wszyscy-jestesmy-dziecmi-dlugosza-wywiad-z-drem-hab-wojciechem-drelicharzem
Informacje dla klientów CSE Światowid
eŚWIATOWID W LICZBACH
KONTAKT Z REDAKCJĄ
Wydawca:
Centrum Spotkań Europejskich "ŚWIATOWID" pl. Jagiellończyka 1 82-300 Elbląg tel.: 55 611 20 50 fax: 55 611 20 60
Redakcja: redakcja@eswiatowid.pl tel.: 55 611 20 63 Administrator systemu: adm@swiatowid.elblag.pl
SPOŁECZNOŚĆ
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013
oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.