Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl

Kierownik Redakcji: Edyta Bugowska

tel 55 611 20 63

GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Imprezy

Aktualne imprezyDataMiasto
Jarmark Wigilijny w Olsztynku
18 grudnia Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku zaprasza na Jarmark Wigilijny. W Olsztynku na straganach, oprócz ozdób i dekoracji choinkowych, pojawią się tradycyjne wyroby, przyprawy i zioła, ręcznie szyte zabawki i słodycze. Będzie to również ostatnia okazja, by wybrać odpowiednią choinkę. Podczas warsztatów będzie można wykonać samodzielnie stroiki, bombki, pierniki, ozdoby na choinkę, czapki dla krasnali Świętego Mikołaja. Miejski Dom Kultury zadba o część artystyczną. Nie zabraknie prezentacji przedszkolaków i wspólnego kolędowania z uczniami olsztyneckich szkół. Rozstrzygnięty zostanie konkurs na świąteczną szopkę i na stroik. Zmarzniętych rozgrzeje burmistrzowskie „co nieco”.

0

2016-12-18Olsztynek
Pieniądz z różnych stron świata
Od 3 grudnia w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu będzie można oglądać wystawę czasową pt. "Pieniądz z różnych stron świata”. "Zaprezentowane zostaną monety oraz pieniądze papierowe, które znajdowały się w obiegu na całym świecie, na przestrzeni wielu lat XX. wieku. Część z nich przeszła już bezpowrotnie do historii, zastąpiona nowymi jednostkami monetarnymi (np. euro) lub nowocześniejszymi wzorami. Ekspozycja będzie próbą przybliżenia zwiedzającym systemów monetarnych w różnych państwach i zakątkach świata w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, w Afryce, Azji, a nawet w dalekiej Australii, zarówno aktualnie funkcjonujących, jak i już zdezaktualizowanych. Po dawnych systemach monetarnych oraz wycofanych emisjach pozostały jednak materialne pamiątki w postaci interesujących monet i banknotów, które stanowić mogą (i często stanowią) przedmiot zainteresowań kolekcjonerskich" - zapowiadają twórcy ekspozycji. Wernisaż, czyli uroczyste otwarcie: 2 grudnia. Wstęp na wernisaż jest wolny. 

0

2016-12-02Elbląg
Smaki jesieni
2 października Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku zaprasza na imprezę etnograficzną Smaki jesieni. Ziemniak to od wieków składnik naszej narodowej diety i wielu rodzimych potraw. Można go spożywać niemal pod każdą postacią, o czym będzie można się przekonać w skansenie. Dawniej, po zakończeniu żniw, kolejną ważną czynnością gospodarską było rozpoczęcie wykopów ziemniaków. W wydarzenie to zaangażowane były całe rodziny. Nierzadko korzystano z pomocy sąsiedzkiej i wspólnie kopano oraz zbierano ziemniaki na polu jednego gospodarza, aby następnie przenieść się do kolejnego. Po zakończeniu wykopków często rozpalano ogniska, podczas których świętowano zakończenie pracy i ku uciesze zgromadzonych dzieci pieczono ziemniaki. W programie: wspólne kopanie ziemniaków, pieczenie ich w ognisku, smażenie placków, pieczenie jabłek, ziemniaki w mundurkach i inne ziemniaczane smakołyki.

0

2016-10-02Olsztynek
Piknik Rodzinny z okazji Światowego Dnia Turystyki w Elblągu
24 września, w godz. 12-16, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza na Piknik Rodzinny z okazji Światowego Dnia Turystyki. Piknik będzie okazją do podsumowania sezonu letniego. Na uczestników będą czekać liczne atrakcje: konkursy, zabawy, warsztaty, animacje. Udział jest bezpłatny.

0

2016-09-24Elbląg
Poznaj zwierzęta w skansenie: Jaki jest koń każdy widzi
28 sierpnia Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku zaprasza na imprezę etnograficzną Poznaj zwierzęta w skansenie: Jaki jest koń każdy widzi.    A jaka była rola koni dawniej i jak jest teraz? Odwiedzający muzeum poznają zwierzęta gospodarskie żyjące w skansenie. Tym razem tematem przewodnim będą konie. Odbędą się: pokaz tradycyjnego zaprzęgu, werkowania, kucia, pracy w polu. Prócz tego siodłanie i jazda w siodle oraz zawody w rzucie podkową. Olsztyneckie muzeum posiada hodowle: Konia Zimnokrwistego w typie sztumskim oraz Konika Polskiego, który wywodzi się od wymarłego dzikiego konia tarpana. Koniki Polskie mogą być użytkowane wszechstronnie ze względu na doskonałe zdrowie, wytrzymałość i odporność na surowy klimat, m.in. jako konie wierzchowe, zaprzęgowe, w terapii dziecięcej, a nawet w pielęgnacji krajobrazu. Wydarzenie organizowane we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Związkiem Hodowców Koni z Olsztyna.

0

2016-08-28Olsztynek
Regionalne Święto Ziół
15 sierpnia Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku zaprasza na Regionalne Święto Ziół. Tytuł imprezy nawiązuje do ludowej tradycji święcenia ziół, kwiatów oraz zbóż, promuje zastosowanie ziół w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach oraz propaguje tradycje pszczelarskie. To barwne i aromatyczne święto. Imprezie, jak co roku, będzie towarzyszył kiermasz produktów zielarskich i członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle. Swoje stoiska będą mieli rękodzielnicy - garncarze, ceramicy, wikliniarze, malarze czy rzeźbiarze. Nie zabraknie pokazów i warsztatów rękodzieła, prelekcji, inscenizacji. Każdy będzie mógł poznać swój ziołowy horoskop i skosztować ziołowych naparów oraz herbat.      W tradycji ludowej 15 sierpnia to święto Matki Boskiej Zielnej, dlatego - jak co roku - w skansenie zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Będzie to również okazja do poświęcenia wykonanych własnoręcznie wianków. Na scenie wystąpią zespoły i kapele ludowe. Organizatorzy: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku.

0

2016-08-15Olsztynek
Tajemnice ciesiołki: jak dawniej budowano.
7 sierpnia Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku zaprasza na imprezę pt. Tajemnice ciesiołki: jak dawniej budowano. O tym będzie można się przekonać, składając drewnianą ścianę czy pokrywając model dachu trzciną. Pracownicy muzeum opowiedzą o tradycyjnym budownictwie wiejskim na Warmii i Mazurach. Omówią historię i specyfikę budowy drewnianych chałup oraz pokażą przykłady rozwiązań konstrukcyjnych i ich zastosowanie. Zaprezentują detal architektoniczny i zasady zdobienia budynków. Zwiedzający zobaczą tarcie drewna na traku ręcznym oraz poznają schemat budowy domu, na przykładzie wiernych modeli chałup.

0

2016-08-07Olsztynek
Wschód Piękna - World Orchestra Festival
W dniach 23-24 lipca Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku zaprasza na Wschód Piękna - World Orchestra Festival. W programie koncerty, warsztaty i spotkania z artystami. Jazzowe, folkowe, elektroniczne i... klasyczne. 

0

2016-07-23Olsztynek
Wakacje w muzeum w Elblągu
Wakacje to dobry czas, by zajrzeć do muzeum. Dowiedzieć się czegoś nowego, ciekawego. I zrelaksować się. Od 1 lipca do 31 sierpnia, w każdy wtorek, środę i czwartek, w godz. 11-13, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza na nieodpłatne letnie zajęcia warsztatowe, skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Spotkania odbędą się na dziedzińcu i w chacie wikińskiej. Tematyka: m. in.: tkactwo, wykonywanie przedmiotów z gliny, dawne zabawy. Muzealnicy przybliżą życie codzienne w minionych czasach. Dzieci będą mogły obejrzeć i dotknąć kopii zabytków, wykonać własne naszyjniki, poznać zabawy rówieśników z przeszłości. Dodatkową atrakcją będą pokazy wczesnośredniowiecznych rzemiosł (tkactwo, garncarstwo).

0

2016-07-01Elbląg
Muzealna Strefa Chillout w Elblągu
Wakacje to dobry czas, by zajrzeć do muzeum. Dowiedzieć się czegoś nowego, ciekawego. I zrelaksować się. Od 1 lipca do 31 sierpnia - we wszystkie dni tygodnia, z wyjątkiem poniedziałków, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza do Muzealnej Strefy Chillout. Od godz. 10 do godz. 18 na dziedzińcu czynna będzie strefa odpoczynku i relaksu dla zmęczonych zwiedzaniem gości muzeum. W pogodne dni na ogrodowych hamakach, miękkich pufach i siedziskach będzie można oddać się błogiemu lenistwu lub zagrać w wypożyczoną grę.

0

2016-07-01Elbląg
Las łączy nas
12 czerwca Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku zaprasza na festyn rodzinny dla miłośników przyrody i nie tylko pt. Las łączy nas. W muzeum będą gry, konkursy, zabawy oraz pokazy i wystawy o tematyce leśnej. Nie zabraknie filmów i bajek. Organizator: Nadleśnictwo Jagiełek.

0

2016-06-12Olsztynek
Elbląg na dużym ekranie - czerwiec
Raz w miesiącu na ekranie Kina Światowid w Elblągu znów będzie można obejrzeć filmy o Elblągu. Archiwalne nagrania będą pokazywane w pierwszy wtorek miesiąca. Ostatnie w sezonie 2015/2016 spotkanie odbędzie się 7 czerwca. Tematem będzie "Grunwald po niemiecku". *** "Elbląg na dużym ekranie" to cykl, którego pierwsza edycja odbyła się 10 lat temu. Tworzą go wspólnie: Telewizja Elbląska i Centrum Spotkań Europejskich Światowid. W dużej sali kina prezentowane będą stare filmy i kroniki, okraszone anegdotami i opowieściami z historii miasta. O filmach i historiach z Elblągiem związanych opowiada Juliusz Marek, dziennikarz i dyrektor Telewizji Elbląskiej. Seanse są bezpłatne.

0

2016-06-10Elbląg
Skansen dzieciom
3 czerwca Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku zaprasza na imprezę edukacyjną Skansen dzieciom. W chałupach i w obejściach będzie można zobaczyć, jak wyglądało życie dawnych mieszkańców Warmii i Mazur. W Parku Etnograficznym zostaną zorganizowane stanowiska z pokazami dawnych zajęć wiejskich i ginących zawodów. Dzieci spróbują swoich sił m.in. w praniu kijankami i na tarze oraz w kręceniu powrozów. Zobaczą jak dawniej pisano, w kuźni kowal pokaże jak wykuwane są podkowy szczęścia, a tkaczka zaprezentuje jak niegdyś powstawały chodniki.

0

2016-06-03Olsztynek
Noc Muzeów w Elblągu
14 maja Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza na Noc Muzeów. Od godz. 19 do godz. 23 ożyją muzealne ekspozycje, a na zwiedzających czekać będą liczne niespodzianki, konkursy, zabawy, warsztaty oraz animacje. W czasie imprezy zostaną także zaprezentowane nowe nabytki i przedmioty przekazane przez Darczyńców. Wstęp wolny.

0

2016-05-14Elbląg
Europejska Noc Muzeów w skansenie w Olsztynku
14 maja Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku zaprasza na Europejską Noc Muzeów. Pierwsza Noc Muzeów została zorganizowana w Berlinie w 1997 roku. Od tego czasu akcja cieszy się wielką popularnością, jest organizowana w wielu miejscach kontynentu. Olsztynecki skansen weźmie w niej udział 5. raz.

0

2016-05-14Olsztynek
Obraz elbląskich rodzin Basilius i Horn w fotografiach
Od 14 maja Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza na wystawę pt. „Obraz elbląskich rodzin Basilius i Horn w fotografiach”. Zostaną na niej zaprezentowane fotografie rodzinne wykonane w okresie od końca XIX wieku do 1935 roku. Autorem większości prac jest Lorenz Basilius, jeden z najwybitniejszych fotografików dawnego Elbląga. Wernisaż - uroczyste otwarcie: 13 maja, godz. 18. Wstęp na wernisaż jest wolny. 

0

2016-05-13Elbląg
Elbląg na dużym ekranie - maj
Raz w miesiącu na ekranie Kina Światowid w Elblągu znów będzie można obejrzeć filmy o Elblągu. Archiwalne nagrania będą pokazywane w pierwszy wtorek miesiąca. Najbliższe spotkanie - 10 maja. Tematem będzie "Elbląg pół wieku temu". *** "Elbląg na dużym ekranie" to cykl, którego pierwsza edycja odbyła się 10 lat temu. Tworzą go wspólnie: Telewizja Elbląska i Centrum Spotkań Europejskich Światowid. W dużej sali kina prezentowane będą stare filmy i kroniki, okraszone anegdotami i opowieściami z historii miasta. O filmach i historiach z Elblągiem związanych będzie opowiadał Juliusz Marek, dziennikarz i dyrektor Telewizji Elbląskiej. Seanse są bezpłatne. *** Ostatnie w sezonie 2015/2016 spotkanie odbędzie się 7 czerwca - "Grunwald po niemiecku".

0

2016-05-10Elbląg
Poznaj zwierzęta w skansenie: Skansen mlekiem płynący
3 maja Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku zaprasza na imprezę edukacyjną Poznaj zwierzęta w skansenie: Skansen mlekiem płynący. Muuuuzeum w Olsztynku to miejsce dosłownie mlekiem płynące. Będzie można przekonać się o tym w czasie majówki. Podczas imprezy edukacyjnej, w godz. 10-16, będzie można poznać rasy bydła hodowane w skansenie (w tym trzy tzw. rasy zachowawcze) i tajniki ręcznego udoju, a także dowiedzieć się jak dawniej wyrabiano masło, twaróg i inne przetwory. Wydarzeniu będzie towarzyszyć mini wystawa innych hodowanych ras mlecznych występujących w Polsce oraz promocja mleka i jego przetworów. 

0

2016-05-03Olsztynek
Muzealna kinoteka
2 maja Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku zaprasza do Muzealnej kinoteki. W wozowni karczmy z Małszewa powstanie... kino - jedyne takie, z wyjątkowym klimatem, w regionie. W programie pokazy filmów o tematyce muzealnej i bajek.

0

2016-05-02Olsztynek
Jarmark sztuki nie tylko ludowej
1 maja Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku zaprasza na Jarmark sztuki nie tylko ludowej. Temat przewodni: Garncarstwo - dawniej rzemiosło - dzisiaj sztuka ludowa? Garncarstwo należało kiedyś do rzemiosł zaspokajających podstawowe potrzeby ludności. Dostarczało pełnego asortymentu naczyń codziennego użytku, w tym misek do jedzenia, kubków do picia, garnków do gotowania, na mleko i przetwory, dzbanków, misek do mycia, butli na olej i naftę, dwojaków, donic itd. oraz kafli, z których stawiano piece. Garncarze pracowali na kołach garncarskich, a to, co zrobili, wypalali w piecach opalanych drewnem. W czasie jarmarku odbędzie się kiermasz sztuki i rękodzieła ludowego oraz regionalnych wyrobów kulinarnych. Będą pokazy i warsztaty rękodzieła ludowego, wystawa Kafle nie tylko ludowe oraz prelekcje. Na scenie wystąpią kapele i zespoły ludowe lub inspirowane muzyką ludową, nie zabraknie animacji dla dzieci oraz konkursów dla młodszych i starszych.

0

2016-05-01Olsztynek
Akcja Burza
17 kwietnia Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zapraszają na edukacyjną inscenizację historyczną pt. Akcja Burza. Będzie to rodzaj tzw. żywej dioramy z udziałem rekonstruktorów, dużej liczby jednostek historycznego sprzętu, w przestrzeni zaaranżowanej w sposób adekwatny do realiów historycznych. Działania w konwencji fabularyzowanych dokumentów opowiedzą uczestnikom o wybranych wydarzeniach pierwszej połowy 1944 roku, ze szczególnym uwzględnieniem Okręgu (następnie Podokręgu) Nowogródek AK. Ponieważ 2016 to Rok Cichociemnych, przedstawione zostaną także sylwetki spadochroniarzy Armii Krajowej, działających w ramach struktur prezentowanych oddziałów. 

0

2016-04-17Olsztynek
3 po 3: Ewa Łukiewska, Anna Panek, Benedykt Kroplewski
Prace trójki cenionych artystów z Trójmiasta, Elbląga i Malborka: Ewy Łukiewskiej, Anny Panek i Benedykta Kroplewskiego w kwietniu i maju będzie można obejrzeć w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu.    - Do trzech razy sztuka to tytuł naszej pierwszej wspólnej wystawy, która odbyła się w elbląskiej galerii Pro Arte Pax. Spotkała się ona z przyjaznym odbiorem, dlatego po latach postanowiliśmy zorganizować kolejną, tym razem pod tytułem 3 po 3 - tłumaczą decyzję o wspólnej prezentacji swoich prac Ewa Łukiewska, Anna Panek, Benedykt Kroplewski. Benedykt Kroplewski pochodzi z Malborka, gdzie urodził się w 1948 roku. Studiował na Wydziale Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku - w pracowniach Adama Harasa i Witolda Janowskiego. Dyplom obronił w 1980 roku. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, ilustracją i plakatem. Jest laureatem wielu nagród, a swoje prace prezentował, prócz Polski, m. in. w Japonii, Niemczech, Szwecji, we Włoszech, na Litwie i Łotwie. Ewa Łukiewska dyplom uzyskała w 1981 roku, także na gdańskiej PWSSP. Malarstwo studiowała w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza, tkaninę - w pracowni prof. Józefy Wnukowej. Zajmuje się tkaniną unikatową, malarstwem, rysunkiem i papierem ręcznie czerpanym. Brała udział w ponad 230 wystawach zbiorowych, a także zorganizowała 18 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Na koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia. Prowadzi działania edukacyjne wśród różnych grup wiekowych, uczestniczy w międzynarodowych plenerach i projektach artystycznych. Jej prace są w zbiorach muzealnych i prywatnych w kraju i poza jego granicami. Anna Panek urodziła się w 1961 r. w Kołobrzegu. W 1989 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi. Studiowała na Wydziale Grafiki w Pracowni prof. Bogusława Halickiego. Zajmuje się malarstwem (akryl, olej, techniki własne), rysunkiem, grafiką użytkową oraz projektowaniem wnętrz. W swoim dorobku artystycznym ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz plenerów malarskich w kraju i za granicą. Wernisaż 3 po 3 w Galerii Nobilis, na II piętrze Światowida, odbędzie się w środę, 6 kwietnia, o godz. 18. Prace będzie można oglądać do 15 maja. Wstęp jest wolny. 

0

2016-04-06Elbląg
Elbląg na dużym ekranie - kwiecień
Raz w miesiącu na ekranie Kina Światowid w Elblągu znów będzie można obejrzeć filmy o Elblągu. Archiwalne nagrania będą pokazywane w pierwszy wtorek miesiąca. Najbliższe spotkanie - 5 kwietnia. Temat: "Turysta w Prusach Wschodnich". *** "Elbląg na dużym ekranie" to cykl, którego pierwsza edycja odbyła się 10 lat temu. Tworzą go wspólnie: Telewizja Elbląska i Centrum Spotkań Europejskich Światowid. W dużej sali kina prezentowane będą stare filmy i kroniki, okraszone anegdotami i opowieściami z historii miasta. O filmach i historiach z Elblągiem związanych będzie opowiadał Juliusz Marek, dziennikarz i dyrektor Telewizji Elbląskiej. Seanse są bezpłatne. *** Kalendarz spotkań w sezonie 2015/2016: 10 maja - "Elbląg pół wieku temu"/ 7 czerwca - "Grunwald po niemiecku".

0

2016-04-05Elbląg
Europejskie Dni Dziedzictwa w muzeum w Elblągu
10 i 11 oraz 17 i 18 września, w godz. 12-18, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza na   Europejskie Dni Dziedzictwa. Będą to Dni Otwarte w Muzeum z okazji obchodów 24. Europejskich Dni Dziedzictwa. W 2016 roku akcji towarzyszy hasło: "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, pomniki, dzieła sztuki". Wstęp wolny.

0

2016-03-23Elbląg
Wielkanocny jarmark w Elblągu
19 marca w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu odbędzie się wielkanocny jarmark "Pogrzeb żuru i śledzia". Zaprezentuje się 40 wystawców z rękodziełem oraz 10 oferujących produkty gastronomiczne. Nie zabraknie domowych ciast (w tym mazurków i wielkanocnych bab), pasztetów, żurku, miodów, ziołowych herbat, kwasu chlebowego, wędliny, pieczywa, domowych syropów, artystycznie zdobionych wyrobów cukierniczych czy smalcu. Wśród przedmiotów unikatowych i wykonanych własnoręcznie przez uczestników jarmarku będą m.in.: florystyka wiosenna i wielkanocna, księgi dekoracyjne, stroiki wielkanocne, ręcznie zdobione jaja wielkanocne, drzewka kwiatowe, palmy, wianki, dekoracje stołów, kartki, frywolitki. Wystawione zostaną również drobiazgi dla pań, które będą chciały ładnie zaprezentować się przy wielkanocnym stole - biżuteria wiosenna, torebki, a także upominki i prezenty: zabawki, poduszki, obrazy oraz półprodukty do samodzielnego tworzenia rękodzieła.  Wydarzenie odbędzie się w godz. 10-17, w dolnym holu i sali sportowo - widowiskowej Światowida. W programie są też warsztaty plastyczne dla dzieci, które rozpoczną się w sali widowiskowo - sportowej o godz. 10 i potrwają do godz. 13.

0

2016-03-19Elbląg
Jarmark Wielkanocny
19 marca Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku zaprasza na Jarmark Wielkanocny - imprezę organizowaną w centrum Olsztynka. Co roku podczas kiermaszu kilkudziesięciu wystawców oferuje świąteczne wypieki, domowe wędliny, pisanki, palmy i ręcznie robione ozdoby wielkanocne. Odbywają się koncerty, występy artystyczne, konkursy i warsztaty, w tym malowanie pisanek, wykonywanie palm, ozdób i kartek wielkanocnych. Rozstrzygnięte zostaną konkursy: na palmę, stroik wielkanocny oraz na Gaik-maik, nawiązujący do tradycji ludowej. Organizatorzy: Muzeum, Miejski Dom Kultury w Olsztynku, Gmina Olsztynek.  

0

2016-03-19Olsztynek
IV Olsztyńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora
W dniach 11-13 marca 2016 r. odbędą się IV Olsztyńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora Solo. Wydarzenie organizują: Miejski Ośrodek Kultury, Olsztyński Teatr Lalek i samorząd miasta. - Solo to konkurs dla zawodowych aktorów i aktorów teatrów niezależnych oraz pokazy spektakli mistrzowskich, poligon dla recenzentów i burzliwe dyskusje kuluarowe - mówi koordynatorka festiwalu Marta Andrzejczyk z MOK-u. - Do udziału w części konkursowej zapraszamy artystów z całego kraju. W ubiegłych latach laureatami Spotkań byli m.in.: Mateusz Nowak, Tomasz Błasiak i Agnieszka Przepiórska. W jury zasiądą: Andrzej Bartnikowski (dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek), Giovanny Castellanos (asystent dyrektora ds. artystycznych Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie), Wiesław Geras (dyrektor artystyczny Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora) oraz Agnieszka Kołodyńska (aktorka, reżyserka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie). W puli nagród są: Grand Prix od Prezydenta Olsztyna i indywidualne nagrody od każdego z jurorów w wysokości 1 000 zł. *** Więcej informacji o festiwalu - na stronie solo.mok.olsztyn.pl 

0

2016-03-11Olsztyn
Ja, umysł i technika
Jakie są skutki korzystania przez nas z rozmaitych wynalazków? Jak się wydaje, większość z nich jednocześnie zwiększa umiejętności człowieka i ogranicza jego możliwości działania... Do połowy października Muzeum w Mrągowie zaprasza na nową wystawę i do rozmowy o zdobyczach techniki.  W Muzeum w Mrągowie, które jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur, można obejrzeć przedmioty ułatwiające wykonanie codziennych, rutynowych czynności oraz sprzęty służące do ujarzmiania natury. Będą wśród nich np. puszki na żywność, gramofony, golarki, telefony i kompensatory mocy. "Celem ekspozycji jest refleksja nad skutkami korzystania ze rozmaitych wynalazków. Jak się wydaje, większość z nich jednocześnie zwiększa umiejętności człowieka i ogranicza jego możliwości działania. Przypuszczalnie z każdym kolejnym wynalazkiem wiąże się nieustanna zmiana sposobu myślenia o rzeczywistości. Jakie są tego efekty?" - pytają twórcy prezentacji. 

0

2016-03-09Mrągowo
Elbląg na dużym ekranie - marzec
Raz w miesiącu na ekranie Kina Światowid w Elblągu znów będzie można obejrzeć filmy o Elblągu. Archiwalne nagrania będą pokazywane w pierwszy wtorek miesiąca. Najbliższe spotkanie - 1 marca. Tematem będą "Tajemnice Gęsiej Góry". *** "Elbląg na dużym ekranie" to cykl, którego pierwsza edycja odbyła się 10 lat temu. Tworzą go wspólnie: Telewizja Elbląska i Centrum Spotkań Europejskich Światowid. W dużej sali kina prezentowane będą stare filmy i kroniki, okraszone anegdotami i opowieściami z historii miasta. O filmach i historiach z Elblągiem związanych będzie opowiadał Juliusz Marek, dziennikarz i dyrektor Telewizji Elbląskiej. Seanse są bezpłatne. *** Kalendarz spotkań w sezonie 2015/2016: 5 kwietnia - "Turysta w Prusach Wschodnich"/ 10 maja - "Elbląg pół wieku temu"/ 7 czerwca - "Grunwald po niemiecku".

0

2016-03-01Elbląg
Między nami nic nie było… Miłość zmysłowa w czasach nowożytnych
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza na wystawę pt. „Między nami nic nie było… Miłość zmysłowa w czasach nowożytnych". "Żadnemu z ludzkich uczuć nie poświęciliśmy w historii tyle uwagi, co miłości. Jej skomplikowany charakter i różnorodne oblicza dostrzegali już starożytni filozofowie. Wysławiany przez średniowiecznych trubadurów wzór uwielbienia wyidealizowanego piękna przestał wystarczać XVI-wiecznemu społeczeństwu. Do głosu doszła ludzka natura, w której miłość była „ślepą i nieodpartą siłą”. Zrozumienie jej stało się przedmiotem badań medycznych, filozoficznych rozważań, a nawet astronomicznych obserwacji. Moraliści upatrywali w niej siłę niszczącą, artyści gloryfikowali, rozbudzając w odbiorcach miłosne fantazje. Ekspozycja "Między nami nic nie było..." ukazuje jak ukształtował się znany nam dziś obraz miłości. Próbuje zbliżyć się do sfery uczuć i pragnień, dowiedzieć się co rozpalało wyobraźnię i pobudzało zmysły ludzi, w epoce pozornie niesprzyjającej spontaniczności uczuć" - piszą autorzy wystawy.  Ekspozycja prezentowana w budynku dawnego słynnego Gimnazjum Elbląskiego potrwa do maja. 

0

2016-02-12Elbląg
Elbląg na dużym ekranie - luty
Raz w miesiącu na ekranie Kina Światowid w Elblągu znów będzie można obejrzeć filmy o Elblągu. Archiwalne nagrania będą pokazywane w pierwszy wtorek miesiąca. Najbliższe spotkanie - 2 lutego. Tematem będą "Pionierskie czasy". *** "Elbląg na dużym ekranie" to cykl, którego pierwsza edycja odbyła się 10 lat temu. Tworzą go wspólnie: Telewizja Elbląska i Centrum Spotkań Europejskich Światowid. W dużej sali kina prezentowane będą stare filmy i kroniki, okraszone anegdotami i opowieściami z historii miasta. O filmach i historiach z Elblągiem związanych będzie opowiadał Juliusz Marek, dziennikarz i dyrektor Telewizji Elbląskiej. Seanse są bezpłatne. *** Kalendarz spotkań w sezonie 2015/2016: 1 marca - "Tajemnice Gęsiej Góry"/ 5 kwietnia - "Turysta w Prusach Wschodnich"/ 10 maja - "Elbląg pół wieku temu"/ 7 czerwca - "Grunwald po niemiecku".

0

2016-02-02Elbląg
Elbląg na dużym ekranie - styczeń
Raz w miesiącu na ekranie Kina Światowid w Elblągu znów będzie można obejrzeć filmy o Elblągu. Archiwalne nagrania będą pokazywane w pierwszy wtorek miesiąca. Najbliższe spotkanie - 5 stycznia. Tematem będzie "Była sobie… Ziemia Elbląska". *** "Elbląg na dużym ekranie" to cykl, którego pierwsza edycja odbyła się 10 lat temu. Tworzą go wspólnie: Telewizja Elbląska i Centrum Spotkań Europejskich Światowid. W dużej sali kina prezentowane będą stare filmy i kroniki, okraszone anegdotami i opowieściami z historii miasta. O filmach i historiach z Elblągiem związanych będzie opowiadał Juliusz Marek, dziennikarz i dyrektor Telewizji Elbląskiej. Seanse są bezpłatne. *** Kalendarz spotkań w sezonie 2015/2016: 2 luty - "Pionierskie czasy"/ 1 marca - "Tajemnice Gęsiej Góry"/ 5 kwietnia - "Turysta w Prusach Wschodnich"/ 10 maja - "Elbląg pół wieku temu"/ 7 czerwca - "Grunwald po niemiecku".

0

2016-01-05Elbląg
Olsztynecki Jarmark Wigilijny
20 grudnia Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku zaprasza na "Olsztynecki Jarmark Wigilijny".   

0

2015-12-20Olsztynek
Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy
5 grudnia (sobota) w Olsztynie odbędzie się finał regionalny konkursu „Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy”. To jedno z wydarzeń, które znalazły się w opracowanym po raz 6. oficjalnym "Kalendarzu kulinarnych imprez regionalnych". Współorganizatorem piętnastu takich imprez jest samorząd wojewódzki.  *** Co roku w różnych miejscach województwa warmińsko-mazurskiego są organizowane imprezy kulinarne. Producenci mogą na nich pokazać swoje wyroby, a mieszkańcy oraz przyjezdni - spróbować i kupić. Odbywają się także konkursy na najsmaczniejsze potrawy danego rodzaju. Na stoiskach i w czasie konkursów pojawia się charakterystyczne logo sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle. Można również spotkać członków Regionalnej Izby Gospodarczej Żywności Naturalnej i Tradycyjnej. 

0

2015-12-05Olsztyn
Elbląg na dużym ekranie - grudzień
Raz w miesiącu na ekranie Kina Światowid w Elblągu znów będzie można obejrzeć filmy o Elblągu. Archiwalne nagrania będą pokazywane w pierwszy wtorek miesiąca. Najbliższe spotkanie - 1 grudnia. Tematem będzie "120 lat tramwaju w Elblągu". *** "Elbląg na dużym ekranie" to cykl, którego pierwsza edycja odbyła się 10 lat temu. Tworzą go wspólnie: Telewizja Elbląska i Centrum Spotkań Europejskich Światowid. W dużej sali kina prezentowane będą stare filmy i kroniki, okraszone anegdotami i opowieściami z historii miasta. O filmach i historiach z Elblągiem związanych będzie opowiadał Juliusz Marek, dziennikarz i dyrektor Telewizji Elbląskiej. Seanse są bezpłatne. *** Kalendarz spotkań w sezonie 2015/2016: 5 stycznia 2016 - "Była sobie… Ziemia Elbląska"/ 2 luty - "Pionierskie czasy"/ 1 marca - "Tajemnice Gęsiej Góry"/ 5 kwietnia - "Turysta w Prusach Wschodnich"/ 10 maja - "Elbląg pół wieku temu"/ 7 czerwca - "Grunwald po niemiecku".

0

2015-12-01Elbląg
Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy
28 listopada (sobota) w Ełku odbędzie się finał subregionalny konkursu „Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy”. To jedno z wydarzeń, które znalazły się w opracowanym po raz 6. oficjalnym "Kalendarzu kulinarnych imprez regionalnych". Współorganizatorem piętnastu takich imprez jest samorząd wojewódzki.  *** Co roku w różnych miejscach województwa warmińsko-mazurskiego są organizowane imprezy kulinarne. Producenci mogą na nich pokazać swoje wyroby, a mieszkańcy oraz przyjezdni - spróbować i kupić. Odbywają się także konkursy na najsmaczniejsze potrawy danego rodzaju. Na stoiskach i w czasie konkursów pojawia się charakterystyczne logo sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle. Można również spotkać członków Regionalnej Izby Gospodarczej Żywności Naturalnej i Tradycyjnej. 

0

2015-11-28Ełk
Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy
21 listopada (sobota) w Szczytnie odbędzie się finał subregionalny konkursu „Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy”. To jedno z wydarzeń, które znalazły się w opracowanym po raz 6. oficjalnym "Kalendarzu kulinarnych imprez regionalnych". Współorganizatorem piętnastu takich imprez jest samorząd wojewódzki.  *** Co roku w różnych miejscach województwa warmińsko-mazurskiego są organizowane imprezy kulinarne. Producenci mogą na nich pokazać swoje wyroby, a mieszkańcy oraz przyjezdni - spróbować i kupić. Odbywają się także konkursy na najsmaczniejsze potrawy danego rodzaju. Na stoiskach i w czasie konkursów pojawia się charakterystyczne logo sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle. Można również spotkać członków Regionalnej Izby Gospodarczej Żywności Naturalnej i Tradycyjnej. 

0

2015-11-21Szczytno
Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy
7 listopada (sobota) w Elblągu odbędzie się finał subregionalny konkursu „Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy”. To jedno z wydarzeń, które znalazły się w opracowanym po raz 6. oficjalnym "Kalendarzu kulinarnych imprez regionalnych". Współorganizatorem piętnastu takich imprez jest samorząd wojewódzki.  *** Co roku w różnych miejscach województwa warmińsko-mazurskiego są organizowane imprezy kulinarne. Producenci mogą na nich pokazać swoje wyroby, a mieszkańcy oraz przyjezdni - spróbować i kupić. Odbywają się także konkursy na najsmaczniejsze potrawy danego rodzaju. Na stoiskach i w czasie konkursów pojawia się charakterystyczne logo sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle. Można również spotkać członków Regionalnej Izby Gospodarczej Żywności Naturalnej i Tradycyjnej. 

0

2015-11-07Elbląg
Patrz szerzej!
Do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie wrócił cykl pt. Szeroki kąt widzenia. Wykłady, dotąd adresowane głównie do miłośników fotografii, teraz zmieniły formułę - są debatami z udziałem olsztyńskich pisarzy. Trzecie spotkanie - 5 listopada (czwartek). Goście: Alicja Bykowska - Salczyńska i Marcin Cielecki. *** - Szeroki kąt widzenia będą to dyskusje o literaturze i obrazie, a wszystko przez pryzmat szkieł fotografów z Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Fotograficznego Blur - mówi Agata Kulbicka z WBP. - Celem projektu jest promowanie i rozpowszechnianie lokalnej twórczości literackiej i fotograficznej oraz integracja tych dwóch środowisk kulturalnych Olsztyna. Projekt zakończy w listopadzie wspólna, duża wystawa fotograficzna w Galerii Stary Ratusz, podczas której zaprezentujemy katalog z fotografiami i relacjami ze spotkań z pisarzami. *** Miejsce: Czytelnia Książek (I piętro), Stary Ratusz WBP, ul. Stare Miasto 33. Początek o godz. 17. Wstęp jest wolny. Przedsięwzięcie realizowane przy udziale finansowym samorządu Olsztyna. 

0

2015-11-05Olsztyn
Elbląg na dużym ekranie - listopad
Raz w miesiącu na ekranie Kina Światowid w Elblągu znów będzie można obejrzeć filmy o Elblągu. Archiwalne nagrania będą pokazywane w pierwszy wtorek miesiąca. Najbliższe spotkanie - 3 listopada. Tematem będzie "Niełatwy patriotyzm - 40 lat pomnika Odrodzenia". *** "Elbląg na dużym ekranie" to cykl, którego pierwsza edycja odbyła się 10 lat temu. Tworzą go wspólnie: Telewizja Elbląska i Centrum Spotkań Europejskich Światowid. W dużej sali kina prezentowane będą stare filmy i kroniki, okraszone anegdotami i opowieściami z historii miasta. O filmach i historiach z Elblągiem związanych będzie opowiadał Juliusz Marek, dziennikarz i dyrektor Telewizji Elbląskiej. Seanse są bezpłatne. ***  Kalendarz spotkań w sezonie 2015/2016: 3 listopada - "Niełatwy patriotyzm - 40 lat pomnika Odrodzenia"/ 1 grudnia - "120 lat tramwaju w Elblągu"/ 5 stycznia 2016 - "Była sobie… Ziemia Elbląska"/ 2 luty - "Pionierskie czasy"/ 1 marca - "Tajemnice Gęsiej Góry"/ 5 kwietnia - "Turysta w Prusach Wschodnich"/ 10 maja - "Elbląg pół wieku temu"/ 7 czerwca - "Grunwald po niemiecku".

0

2015-11-03Elbląg
12345678910...
MENU


 

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12401
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 362384

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 63

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.