szukaj
Logowanie
W miniony czwartek, 12 grudnia w Kaliningradzie odbyła się konferencja poświęcona rozpoczęciu projektu „Muzea ponad granicami. Etap II”. W projekcie, którego celem jest przede wszystkim zachowanie dziedzictwa kulturowego współpracują Muzeum Brama Frydlandzka w Kaliningradzie jako główny beneficjent oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu i Muzeum Archeologiczno-Historyczne jako partnerzy.
Muzeum Brama Frydlandzka prezentuje historię miasta. A dzięki projektowi Muzea ponad granicami przechodzi remont i kupi nowe eksponaty.
O słodkiej Lukrecji - spektakl przygotowany przez Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu i WTZ przy Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty zostanie zaprezentowany podczas I Międzynarodowego Festiwalu Bursztynowe Gwiazdy w Kaliningradzie.
Zapraszamy na wirtualny spacer po Kaliningradzie - mieście o bardzo bogatej historii, które leży około 40 km od granicy. Dlatego Kaliningrad jest dobrym miejscem, by spędzić tam weekend.
- Aby przekonać się, że mieszkańcy Kaliningradu interesują się polską kulturą, wystarczy zobaczyć sale, w których odbywają się "polskie" imprezy kulturalne - nie ma wolnego miejsca. Chciałbym, żeby więcej Rosjan przyjeżdżało do Polski, by spotykano ich nie tylko w sklepach, ale też w teatrach czy salach koncertowych. Tak samo chciałbym widzieć więcej Polaków na ulicach Kaliningradu, Czerniachowska, Sowietska. Mamy dobre kinoteatry, dobre nowe filmy, występują u nas znane zespoły teatralne, odbywają się ciekawe festiwale, są zabytki, muzea, jest kopalnia bursztynu - zachęca Igor Nikonow, dyrektor generalny Kaliningradzkiej Prawdy.
- Jest duża szansa, że do końca tego roku wejdą w życie przepisy o tzw. małym ruchu przygranicznym. Dzięki nim mieszkańcy polskich powiatów leżących w sąsiedztwie granicy i mieszkańcy Kaliningradu będą mogli przekraczać granicę na uproszczonych zasadach - mówi konsul do spraw promocji i kultury z Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie Ryszard Sosiński. Przepisy o małym ruchu przygranicznym to szansa na ożywienie wzajemnych kontaktów także w sferze kultury.
Jak wyglądał Kaliningrad w latach 1895-1910? Na Wirtualny spacer po ulicach starego Königsbergu zaprasza Muzeum Historyczne "Frydlandzka Brama" w Kaliningradzie.
W czasie ostatniej wojny w Gromowie, na terenie Obwodu Kaliningradzkiego, znajdował się hitlerowski obóz policyjny. Jego więźniami byli przede wszystkim Polacy. Dotąd stał tam drewniany krzyż. Od dziś to miejsce będzie upamiętniać pomnik.
"Wiedzieć tylko to, co dzieje się za naszych czasów, znaczy to samo co nigdy nie dorosnąć (...)"
Jan Matejko (1838-1893) - malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof; cyt. za wywiadem: http://makowskimarcin.pl/wszyscy-jestesmy-dziecmi-dlugosza-wywiad-z-drem-hab-wojciechem-drelicharzem
Informacje dla klientów CSE Światowid
eŚWIATOWID W LICZBACH
KONTAKT Z REDAKCJĄ
Wydawca:
Centrum Spotkań Europejskich "ŚWIATOWID" pl. Jagiellończyka 1 82-300 Elbląg tel.: 55 611 20 50 fax: 55 611 20 60
Redakcja: redakcja@eswiatowid.pl tel.: 55 611 20 63 Administrator systemu: adm@swiatowid.elblag.pl
SPOŁECZNOŚĆ
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013
oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.