szukaj
Logowanie
Fotograficzno-malarska wystawa Potęga i upadek - Zamki Państwa Krzyżackiego odwiedza kolejne miasta regionu. Od 18 stycznia będzie ją można oglądać w Mrągowie.
Przystępnie podany opis bitwy w dziesięciu językach, wizerunki chorągwi, malarskie impresje i staranne opracowanie edytorskie całości - księga Grunwald 1410: opisanie bitwy według Jana Długosza to solidna pamiątka obchodów 600-lecia jednej z największych bitew średniowiecza.
Francuska prasa, która specjalizuje się w tematyce historycznej, pamięta o 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. W magazynie Moyen Age (Średniowiecze) znalazł się 8-stronicowy reportaż z lipcowej wizyty w Polsce.
Suknie wykonane pracochłonnną techniką szydełkową, wśród nich sukienka inspirowana... muzyką Chopina, a w roli modelek najpiękniejsze kobiety z Warmii i Mazur - 4 listopada, w Olsztynie odbędzie się jubileuszowy przegląd twórczości Barbary Cały.
Do 300 placówek w całym kraju, w tym do szkół, bibliotek i instytucji kultury trafią wkrótce multimedialne materiały przypominające o 600-leciu bitwy pod Grunwaldem. Reportaże filmowe i nagrania radiowe są do obejrzenia i posłuchania w internecie.
Straty w armii polskiej były niewielkie. Większe zanotowała armia litewska - w ciągu całego1410 roku wyniosły one około połowy stanu wyjściowego. To jednak dla zakonu krzyżackiego bitwa pod Grunwaldem była druzgocząca - zginęli prawie wszyscy uczestniczący w walce dostojnicy oraz 8 tysięcy rycerzy i innych wojowników. Ciało wielkiego mistrza odnaleziono i odwieziono do Malborka....
Wydarzenia, które przypominają o 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem, odbywają się od początku roku. Przed nami - kolejne. Jednak chyba żadne z nich nie może równać się z tym, co działo się w lipcu na Polach Grunwaldu. Co roku Dni Grunwaldu to okazja do spotkania miłośników średniowiecza z wielu krajów Europy i świata. W tym roku w obozie, zamkniętym dla turystów, mieszkało kilka tysięcy odtwórców historii.
W 2007 roku w prezbiterium konkatedry św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie odkryto szczątki - jak się później okazało - trzech wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. 31 lipca uroczyście otwarto odtworzoną kryptę grobową. W kwidzyńskim zamku można oglądać zdjęcia z prac archeologicznych.
"Wiedzieć tylko to, co dzieje się za naszych czasów, znaczy to samo co nigdy nie dorosnąć (...)"
Jan Matejko (1838-1893) - malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof; cyt. za wywiadem: http://makowskimarcin.pl/wszyscy-jestesmy-dziecmi-dlugosza-wywiad-z-drem-hab-wojciechem-drelicharzem
Informacje dla klientów CSE Światowid
eŚWIATOWID W LICZBACH
KONTAKT Z REDAKCJĄ
Wydawca:
Centrum Spotkań Europejskich "ŚWIATOWID" pl. Jagiellończyka 1 82-300 Elbląg tel.: 55 611 20 50 fax: 55 611 20 60
Redakcja: redakcja@eswiatowid.pl tel.: 55 611 20 63 Administrator systemu: adm@swiatowid.elblag.pl
SPOŁECZNOŚĆ
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013
oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.