Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Pola bitew: Mogiła Pokoju. Austerlitz/Sławków 1805 - posłuchaj!
Muzeum bitwy pod Austerlitz jest częścią Muzeum Brneńskiego. Warto zajrzeć na stronę internetową: mohylamiru.muzeumbrnenska.cz
Muzeum bitwy pod Austerlitz jest częścią Muzeum Brneńskiego. Warto zajrzeć na stronę internetową: mohylamiru.muzeumbrnenska.cz

Pola bitew to miejsca, które zapisały się w historii poszczególnych narodów i całych kontynentów. To także, a może przede wszystkim, miejsca śmierci setek, czasem tysięcy ludzi. Przypomina o tym Mogiła - Pomnik Pokoju, który upamiętnia bitwę pod Austerlitz.

Pomnik Pokoju, zwany też Mogiłą Pokoju, stoi na Wzgórzu Prateckim (324 m n.p.m.), na Czeskich Morawach, na wschód od Brna. Wzgórze odegrało kluczową rolę w bitwie, która rozegrała się 2 grudnia 1805 roku.

U podstawy pomnika znajduje się kaplica, a pod jej posadzką - ossuarium, w którym składane są szczątki znajdowane w różnych miejscach pola bitwy.

Dotąd odkryto około dwudziestu masowych grobów uczestników bitwy, jednak nie zostały one w całości przebadane. Przeprowadzone kilka lat temu analizy antropologiczne kości z ossuarium wykazały, że spoczywa tam duża liczba mężczyzn i kobiet, osób z różnych grup etnicznych, także spoza Europy.

Muzeum znajduje się na tyłach pomnika. W czasie ostatniej wojny zostało ono zniszczone i straciło wiele obiektów. Kolekcję uszczupliły też rabunki, jakie miały miejsce w latach 90-tych. Wciąż jednak jest tam co oglądać. Dyrekcji i pracownikom placówki zależy na tym, aby multimedialne ekspozycje pokazywały nie tyle taktykę i inne czysto wojskowe aspekty bitwy, ale ludzi - władców, dowódców oraz historie, doświadczenia i emocje poszczególnych zwykłych żołnierzy...

- Pomnik Pokoju - Mogiła Pokoju jest największym tego rodzaju pomnikiem w Europie Środkowej - wskazuje dyrektor muzeum Josef Večeřa. - Teren pola bitwy obejmuje około 160 kilometrów kwadratowych.

Posłuchaj:

This text will be replaced

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Tłłumaczenie: Edyta Jasiukiewicz

***

W październiku, z inicjatywy Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, została zawiązana Europejska Sieć Muzeów Pól Bitewnych. Akces do sieci złożyło m.in. Muzeum bitwy pod Austerlitz.

W cyklu Pola bitew prezentowaliśmy już nagrania związane z bitwą pod Grunwaldem i Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku oraz Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu:

- Grunwald. Trop prowadził do kaplicy

- Grunwald. Zwęglone kości i rękawica

- Grunwald. Wśród poległych była kobieta

- Grunwald. Antropologiczne zagadki

- Grunwald. Pomnik historii

- Grunwald. Spojrzenie w przyszłość

- Kołobrzeg

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12133
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11516595

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.