Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 15.06.2012 12:36 Miasto:Elbląg Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:inf. nadesłana, AJ Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
Nowe książki o Truso (posłuchaj też archiwalnych nagrań)
Fot. MAH w Elblągu
Fot. MAH w Elblągu

Dzięki ministerstwu kultury elbląskie muzeum wyda 3-tomowe opracowanie wyników badań wikińskiej osady Truso pod Elblągiem.

Legendarnej osady szukano kilkaset lat. Udało się to dopiero w latach 80. elbląskiemu archeologowi Markowi Jagodzińskiemu. Kolejne sezony wykopaliskowe pozwoliły odkryć tysiące śladów wikińskiego emporium handlowego. Ustalono też, że osadnictwo w Janowie pod Elblągiem sięga okresu paleolitu.

Na wydawnictwo zatytułowane Janów Pomorski, st. 1, gm. Elbląg. Wyniki badań archeologicznych w latach 2007-2008 złożą się następujące części: tom I - Od epoki kamienia do wczesnego okresu wędrówek ludów, tom II - Od późnego okresu wędrówek ludów do nowożytności oraz tom III - Analizy.

"Badania ratownicze sprzed kilku lat, odkrywające kolejną część terenów dawnej osady, wyprzedzały budowę trasy S7 i prowadzone były na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Kierownikiem badań był dr Marek F. Jagodziński. Wykopaliska potwierdziły w tym miejscu istnienie osadnictwa od okresu paleolitu do nowożytności. Niezwykle rzadkie i cenne materiały źródłowe pozwoliły na przeprowadzenie szeregu analiz specjalistycznych, które wzbogacają tradycyjną analizę archeologiczną.

W publikacji przedstawione zostaną często unikatowe materiały źródłowe oraz zagadnienia problemowe dotyczące odkrytych osad. Wyniki przeprowadzonych analiz archeologicznych wskazują, że dla większości epok materiały z Janowa Pomorskiego mają kluczowe znaczenie, i to nie tylko dla rozpoznania historii osadnictwa w najbliższym regionie, ale i dla całej strefy południowych wybrzeży Bałtyku. Osobny tom poświęcony zostanie analizom wydzielonych grup zabytków i ich katalogom. Będzie to również pierwsza publikacja w pełni prezentująca materiały źródłowe związane z funkcjonującym w tym miejscu wikińskim emporium Truso.

(...) Celem projektu jest również popularyzacja wiedzy o przeszłości regionu elbląskiego i Żuław Wiślanych, ich dziejów, rozwoju i przemian oraz ułatwienie dostępu do treści dotyczących życia codziennego i kultury materialnej dawnych mieszkańców tych terenów, m.in. Gotów, Wikingów, plemion pruskich. Będzie to też dobra promocja dokonań polskiej archeologii oraz elbląskiego muzeum, jak też miasta i regionu" - informuje Tomasz Gliniecki, szef działu edukacji i promocji Muzeum Archeologiczno - Historycznego.

***

Warto posłuchać archiwalnych nagrań na temat Truso:

- Święty Wojciech tu był,

- Będą nowe książki o Truso,

- Skarby przyciągają jak magnes,

- Nie tylko Truso,

- Siódemka daje i zabiera,

- Kampania majowa.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10179383

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.