Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.03.2011 01:03 Miasto:Elbląg Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
Będą nowe książki o Truso - posłuchaj!
Makieta Truso, którą można oglądać w elbląskim muzeum...
Makieta Truso, którą można oglądać w elbląskim muzeum...

- Materiał z Truso wydaje się tak bogaty, że można powiedzieć, iż po II wojnie światowej jest to najbogatsze odkryte i częściowo zbadane stanowisko skandynawskie w Europie. Myślę też, że pozwala on na dokładniejsze rozpoznanie historii okresu wikińskiego - mówi archeolog dr Marek Jagodziński z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

W tym roku nie będzie pieniędzy na wykopaliska w Janowie, pod Elblągiem, gdzie znajdują się pozostałości Truso - wikińskiego emporium handlowego.

- Skupimy się przede wszystkim na opracowaniu bogatego materiału, który został już wydobyty i przygotowaniu go do druku - zapowiada dr Jagodziński.   

Starannie wydany album Truso. Między Weonodlandem a Witlandem, który ukazał się pod koniec ubiegłego roku, był zwiastunem czysto materiałowej - podkreśla odkrywca osady - publikacji. Będzie ona zawierać pełną dokumentację tego stanowiska.

- Zostaną w niej omówione obiekty nieruchome oraz ruchome, czyli zabytki. Przedstawimy również interpretację poszczególnych grup znalezisk, takich jak monety, odważniki czy ceramika - wyjaśnia archeolog. - Kolejne tomy tego dużego opracowania, w językach: polskim i angielskim, będą ukazywały się sukcesywnie, w ramach serii Studia Truso.

Pierwsze części mają trafić do czytelników jeszcze w tym roku. Kolejną planowaną na ten rok pozycją jest dwutomowe opracowanie polsko-niemieckich badań, które na terenie osady przeprowadzono w latach 2004-2008.

Zarówno dokumentacja całego stanowiska w Janowie, jak i książka pokazująca efekty prac z lat 2004-2008 mają pomóc w ubieganiu się o granty na dalsze wykopaliska. Mimo wielu lat poszukiwań archeologicznych wciąż nie wiemy np. gdzie znajdowało się cmentarzysko, na którym chowano mieszkańców Truso.

Warto dodać, w 2011 roku Muzeum Archeologiczno-Historyczne zamierza, wspólnie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, złożyć wniosek grantowy na kontynuację analiz szczątków kostnych z Truso.

- Mamy ponad 500 tysięcy kości zwierząt. Gdyby udało się opracować ten materiał, byłoby to  chyba najważniejsze dopowiedzenie do naszej wiedzy o Truso - dodaje Marek Jagodziński:

This text will be replaced

W ubiegłym tygodniu gościem muzealnej Kawiarenki Historycznej Clio był prof. Władimir Kułakow, który od lat bada osadę Kaup na terenie Obwodu Kaliningradzkiego.

Wiedza o Kaup może być przydatna dla naukowców zajmujących się Truso? - Posłuchaj:

This text will be replaced

Marek Jagodziński wskazuje, że we wczesnym średniowieczu takich osad, jak Truso, było na południowym wybrzeżu Bałtyku sporo.

Co ciekawe, na tym terenie wciąż odkrywane są kolejne ślady osad wikińskich:

This text will be replaced

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12105
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11456872

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.