szukaj
Logowanie
Wczoraj, 8 listopada, zmarł Ryszard Tomczyk twórca kultury, nauczyciel, malarz, Honorowy Obywatel Elbląga. W tym czasie wspomnień o niezwykle zasłużonym dla elbląskiej powojennej kultury człowieku, chcielibyśmy przypomnieć materiał filmowy o przekazaniu naszemu Muzeum pięć lat temu 27 obrazów przez ich autora.
Niebawem, w Noc Muzeów, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem po raz pierwszy publicznie pokaże zakonserwowane zabytki odkryte podczas ostatnich, wznowionych po latach, poszukiwań archeologicznych. 17 maja wybrane przedmioty "uczestniczące" wraz z rycerzami w słynnej bitwie będzie można obejrzeć - w formacie 3D - w internecie. Posłuchajcie, co o znaleziskach powiedział nam dr Piotr A. Nowakowski.
Pieniężno. Niewielka miejscowość na Warmii ma wielowiekową historię i kilka interesujących zabytków. Kiedyś był tu gród pruski. Dziś nad okolicą góruje kościół pw. świętych Piotra i Pawła, zbudowany pod koniec XIX wieku, na miejscu starszej świątyni. Posługę duszpasterską sprawują tu ojcowie werbiści. Dzięki nim tysiące osób, które każdego roku odwiedzają Pieniężno, mogą też odbyć szczególną podróż dokoła świata. Wystarczy, że przekroczą próg Muzeum Misyjno-Etnograficznego.
Od wielu lat na Warmii, w Pieniężnie, zgromadzenie werbistów kształci misjonarzy i przygotowuje ich do pracy w najbiedniejszych państwach świata. Przy seminarium duchownym działa interesujące Muzeum Misyjno-Etnograficzne. Część ekspozycji poświęcona Afryce to dobre miejsce na rozmowę z ks. doktorem Adamem Michałkiem, teologiem religii, który w latach 1996-2006 prowadził misję w Kongo. W tamtym czasie państwo to nosiło jeszcze nazwę Zair.
Polscy misjonarze pracują na całym świecie. Wielu z nich wykształciło Misyjne Seminarium Duchowne w Pieniężnie na Warmii. Ojciec Tomasz Kafka przez 6 lat prowadził misję w Boliwii, w Ameryce Południowej.
Od ponad 50 lat w Pieniężnie na Warmii działa Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów. Eksponaty są dostępne dla zwiedzających, stanowią też cenną pomoc naukową dla przyszłych misjonarzy, którzy studiują w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie. To wyjątkowe miejsce regularnie odwiedzają absolwenci Seminarium. Ojciec Mariusz Pacuła prowadzi misję w Ghanie, w zachodniej Afryce.
Początki wsi Żuławki w gminie Stegna sięgają średniowiecza. Współcześnie to jedna z najpiękniejszych miejscowości na Żuławach. Dom nr 64 z 1721 roku, drewniany, na ceglanej podmurówce, w 1803 roku został przebudowany przez Petera Loewena, znanego żuławskiego budowniczego domów z podcieniami. Zabytek miał sporo szczęścia, nie popadł w ruinę i prowadzono w nim pewne prace remontowe. Zachował się też historyczny układ wnętrza. Ostatnie lata są wyjątkowo dobre dla tego pięknego domu...
Część nie istnieje, niektóre wciąż są, choć popadły w zapomnienie i resztki nagrobków toną w bujnej roślinności. Inne miały szczęście - są pielęgnowane, otaczane troską i pamięcią... Stare żuławskie cmentarze.
"Wiedzieć tylko to, co dzieje się za naszych czasów, znaczy to samo co nigdy nie dorosnąć (...)"
Jan Matejko (1838-1893) - malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof; cyt. za wywiadem: http://makowskimarcin.pl/wszyscy-jestesmy-dziecmi-dlugosza-wywiad-z-drem-hab-wojciechem-drelicharzem
Informacje dla klientów CSE Światowid
eŚWIATOWID W LICZBACH
KONTAKT Z REDAKCJĄ
Wydawca:
Centrum Spotkań Europejskich "ŚWIATOWID" pl. Jagiellończyka 1 82-300 Elbląg tel.: 55 611 20 50 fax: 55 611 20 60
Redakcja: redakcja@eswiatowid.pl tel.: 55 611 20 63 Administrator systemu: adm@swiatowid.elblag.pl
SPOŁECZNOŚĆ
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013
oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.