Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.09.2017 15:00 Miasto:Elbląg Kategoria:Kącik Seniora Autor:Maria Chmielewska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Jakie miejsca senior chciałby odwiedzić?

Coraz częściej obserwujemy emerytów, którzy po odejściu z pracy z przyjemnością rozpoczęli kolejny okres w swoim życiu – czas beztroskiego odpoczynku i realizacji marzeń. Co zrobić, aby czas spędzony na emeryturze wykorzystać dobrze, aktywnie, z korzyścią dla zdrowia i samopoczucia? Czym wtedy mogą się zająć?

Uczestnicy projektu „Akademia możliwości – przez wspólne pasje do wspólnych działań” przygotowali wyjątkowy przewodnik po swoim mieście i jego okolicach. Sami napisaliśmy teksty, niektórzy wykonali zdjęcia, żeby pokazać innym miejsca, które – według nas – warto odwiedzać.     
     A jest w Elblągu naprawdę dużo pięknych zakątków, które warto zobaczyć. Z pewnością też każdy ma swoje ulubione, do których chce wracać. W tym przewodniku zachęcamy seniorów do aktywnego spędzania czasu, do spacerów i wycieczek rowerowych.
    Na początek pokażemy miejsca związane z historią miasta. Naszym przewodnikiem po tych tematach będzie Zbigniew Tomaszewski, miłośnik historii. W naszym przewodniku nie sposób pominąć lasu komunalnego Bażantarnia, ze  znajdującymi  się  tam  szlakami  pieszymi i zabytkami. Zobaczymy ją oczami Katarzyny Ewy Kras.     
Zaprosimy także do parków miejskich. Ewa Wnuk opowie nieco między innymi o Parku Modrzewie, Parku Planty, Parku Kajki, Dolince i Parku Traugutta. Zamontowano w nich urządzenia  do  czynnego  wypoczynku  dla dorosłych, wyposażono w ławki, w niektórych znajdują są stoły do ping - ponga i tablice do gry w koszykówkę.
    Bażantarnia i miejskie parki mogą być atrakcyjnym celem rekreacyjnych wycieczek rowerowych, ale nie tylko. Elbląg atrakcyjnie wpisuje się w całą sieć tras rowerowych o znaczeniu ponadregionalnym. Najbardziej znanym wśród seniorów jest Szlak Rowerowy Polski Wschodniej Green Velo, na który zabiorą nas Bożena Szewczyk i Grażyna Sadowa. Naszą wycieczkę po okolicach miasta zakończy Krystyna Opalińska.
Ale nasz przewodnik prezentuje nie tylko walory turystyczne. Seniorzy są bardzo aktywni i chętni do udziału w różnych przedsięwzięciach. O tym gdzie można realizować swoje pasje w różnych dziedzinach opowie Maria Szczepańska, której pasją jest malarstwo i fotografia.
    Seniorzy chcą decydować o sobie sami, doceniają znaczenie aktywności fizycznej i kontaktów społecznych, chcą miło spędzać czas. Na końcu przewodnika Renata Mikołajewska spróbuje opisać potrzeby współczesnego seniora.

Zapraszamy do czytania naszych artykułów lub pobrania pliku poniżej.

Dołączone pliki:
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10936
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5653846

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.