Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 13.06.2011 01:34 Miasto:Warszawa Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Narodowy Instytut Dziedzictwa
Zapisane w naszych duszach - posłuchaj!
Anna Baldyga z Mazuchówki, koło Wydmin, kontynuuje tradycje tkactwa regionu kurpiowskiego. Mąż pani Anny - Stanisław gra na harmonii pedałowej. Fot. - archiwum
Anna Baldyga z Mazuchówki, koło Wydmin, kontynuuje tradycje tkactwa regionu kurpiowskiego. Mąż pani Anny - Stanisław gra na harmonii pedałowej. Fot. - archiwum

Zwyczaje, muzyka czy tańce - które elementy kultury duchowej mieszkańców naszego regionu mogą znaleźć się w specjalnym krajowym rejestrze? A może są takie, które powinny trafić na listę międzynarodową? W różnych miejscach Polski, także u nas, trwają dyskusje o tym, jak dla wspólnego dobra wykorzystać konwencję Unesco o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Nasz kraj, jako jeden z ostatnich w Europie, ratyfikował tę konwencję pod koniec ubiegłego roku.

 

Okazja do rozmowy na temat tego, co z niematerialnego dziedzictwa kulturowego zachowało się w naszym regionie i innych częściach Polski, nadarzy się już w najbliższych dniach.

Od 17 do 19 czerwca w Węgorzewie odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe. Identyfikacja - dokumentacja - ochrona/ interpretacja - pojęcia - poglądy.

Jej organizatorzy: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Redakcja kwartalnika Instytutu Sztuki PAN Konteksty - Polska Sztuka Ludowa i Mazowieckie Towarzystwo Naukowe zawarli porozumienie, na mocy którego chcą podejmować "wspólne działania organizacyjno-naukowe na rzecz identyfikacji, badań, dokumentacji i ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego Polski".

W skali ogólnopolskiej, z ramienia polskiego rządu, tematem zajmuje się Narodowy Instytut Dziedzictwa.

To instytucja, która została powołana 1 stycznia 2011 roku, w wyniku przekształcenia Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków.

- Działania Instytutu dotyczą przede wszystkim obszarów chronionych ze względu na wartości kulturowe. W ramach tego tematu będziemy realizować szczególnie zadania z zakresu digitalizacji informacji o zabytkach nieruchomych i archeologicznych. Mówimy tu o około 64 tysiącach zabytków architektury i o 7500 obiektów archoelogicznych - wskazuje zastępca dyrektora NID, Bartosz Skaldawski.

Zintegrowany system informacji o zabytkach, nad którym pracuje Instytut, będzie zawierał zarówno informacje dla instytucji publicznych i specjalistów, jak i dla szerokiego grona osób zainteresowanych zabytkami.

Posłuchaj:

This text will be replaced

Na jakim etapie jest wdrażanie konwencji Unesco? Jak usłyszeliśmy, powstała już m.in. krajowa strategia realizacji zapisów tego dokumentu.

- Decydującą rolę w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego mają pełnić instytucje pozarządowe, czyli grupy społeczne, które utożsamiają się z określonymi przejawami niematerialnego dziedzictwa. Jest też cała lista zadań, które powinien realizować rząd. Są wśród nich m.in.: prowadzenie krajowego rejestru niematerialnego dziedzictwa i stworzenie procedur, które umożliwią składanie wniosków o objęcie ochroną pewnych elementów dziedzictwa na poziomie międzynarodowym - mówi Bartosz Skaldawski:

This text will be replaced

To oczywiście dobrze, że Polska w końcu ratyfikowała konwencję Unesco, choć - jak wskazują niektórzy specjaliści - wiele przejawów niematerialnego dziedzictwa naszej kultury zdążyło już bezpowrotnie zniknąć.

- Często się mówi, że to dziedzictwo, chciażby przez ostatnich kilkadziesiąt lat było w różny sposób niszczone. Jednak mimo wszystko wydaje mi się, że ono jest bardzo głęboko zapisane w duszach i życiu codziennym ludzi czy poszczególnych grup społecznych - uważa Bartosz Skaldawski:

This text will be replaced

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11050
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6067910

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.