szukaj
Logowanie
Kierownik Redakcji: Edyta Bugowska
tel 55 611 20 63
Konkurs „Zabytek Zadbany” ma na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami – prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków. Nadzór nad Konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. Za przeprowadzenie procedury konkursowej odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa.
ZABYTKOMANIA to konkurs skierowany do pasjonatów sztuki filmowej oraz historii, którzy poprzez swoje prace chcą pokazywać i popularyzować materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe Polski. Tegoroczna odsłona konkursu koncentruje się na idei świętowania przez Polskę Stulecia odzyskania Niepodległości poprzez poznawanie swojego otoczenia, zabytków i tradycji czy ważnych postaci z nią związanych.
W środę, 18 kwietnia 2018 r. podczas gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, poznaliśmy laureatów konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany” 2018.
Kanał Elbląski i jego pochylnie, ruiny zamku biskupów chełmińskich w Lubawie, kościół filialny Chrystusa Króla w Kwitajnach to obiekty z Warmińsko-Mazurskiego, które przeszły procedurę formalną i zakwalifikowały się do ogólnopolskiego konkursu Zabytek Zadbany 2016.
Ogólnopolska inauguracja z udziałem minister kultury i dziedzictwa narodowego w Elblągu, Grunwaldzki Turniej Rycerski, warsztaty o dawnym życiu na zamku w Olsztynie to tylko niektóre atrakcje Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach.
Jak ciekawie i skutecznie uczyć o wartości dziedzictwa kulturowego i zabytków? Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków chcą pokazać i docenić najlepsze pomysły zrealizowane w 2014 roku. Ogłosili konkurs adresowany do zarządców, właścicieli i posiadaczy obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 14 września.
W internecie znajdziesz dziś informacje o korzeniach swojej rodziny i przejrzysz dzieła sztuki z najciekawszych polskich muzeów. Digitalizacja dziedzictwa kulturowego nabiera rozpędu. Co już jest w sieci, co jeszcze będzie?
Jest szansa na to, że jeszcze w tym roku zostaną dokonane pierwsze wpisy na krajową listę najważniejszych zjawisk niematerialnego dziedzictwa kultury. Wkrótce w całym kraju mają się odbywać spotkania dotyczące wdrażania przez Polskę konwencji Unesco o ochronie kultury duchowej, będą dystrybuowane materiały informacyjne i edukacyjne.
Szesnaście drewnianych cerkwi leżących w Karpatach na pograniczu polsko-ukraińskim znajdzie się na Liście Światowego Dziedzictwa Unesco. Decyzja o wpisie zapadła w czasie trwającej właśnie w Kambodży 37. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa Unesco.
Zespół katedralny we Fromborku, Kanał Elbląski, pole bitwy pod Grunwaldem czy zamek krzyżacki w Malborku - w naszym regionie mamy miejsca i zabytki o wyjątkowym znaczeniu dla polskiej kultury i tożsamości. Mają one status Pomników historii. W całym kraju są 54 takie pomniki. Ich opiekunowie spotkali się w Elblągu.
Informacje dla klientów CSE Światowid
eŚWIATOWID W LICZBACH
KONTAKT Z REDAKCJĄ
Wydawca:
Centrum Spotkań Europejskich "ŚWIATOWID" pl. Jagiellończyka 1 82-300 Elbląg tel.: 55 611 20 50 fax: 55 611 20 60
Redakcja: redakcja@eswiatowid.pl tel.: 55 611 20 63 Administrator systemu: adm@swiatowid.elblag.pl
SPOŁECZNOŚĆ
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013
oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.