Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Znać tradycję to nie obciach - posłuchaj!
Waldemar Majcher sam jest twórcą ludowym...
Waldemar Majcher sam jest twórcą ludowym...

Polska, jako jeden z ostatnich krajów, ratyfikowała konwencję Unesco o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Zobowiązała się tym samym, że otoczy szczególną troską m.in. kulturę ludową. Niematerialne dziedzictwo to m.in tradycje i przekazy ustne, teatr, taniec, zwyczaje i rytuały. Warmia i Mazury jako pierwsze w Polsce stworzyły specjalne stanowisko w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie. Z Waldemarem Majcherem rozmawia Agnieszka Jarzębska.

Ustawa ratyfikująca konwencję Unesco weszła w życie 15 grudnia (Dz.U RP nr 225 z 30 listopada 2010 roku, poz.1462). Przez kilka lat zabiegały o to różne środowiska, w tym ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ludowych.

Dokument uchwalony w Paryżu w 2003 roku, a także późniejsza o dwa lata konwencja o ochronie różnorodnych form kulturowych pokazują, że ochrona tradycyjnej kultury jest dziś niezwykle ważna w skali całego świata.

Ratyfikacja konwencji w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego to dla polskich władz różnego szczebla zobowiązanie do większego, niż dotąd zainteresowania tematem.

"Jedną z form ochrony postulowanej przez Unesco są wpisy na Listę Światowego Dziedzictwa. Prawie wszystkie kraje europejskie mają tam już po kilka wpisów najcenniejszych zjawisk. Do tej pory nie ma na niej wpisów polskich" - zauważa dr Adam Jankiewicz z Centrum Karolin, członek Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Do tej pory na liście Unesco było 166 pozycji z 77 krajów. Ostatnio zdecydowano o wpisaniu na nią kolejnych 46 tradycji z 11 krajów. Znalazły się wśród nich m.in. kuchnia francuska i hiszpańskie flamenco.

Pod koniec ubiegłego roku samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, jako pierwszy w naszym kraju utworzył specjalne stanowisko do spraw ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Powierzono je Waldemarowi Majcherowi, który jest obecnie prezesem STL, a także twórcą ludowym. Jakie ma on plany, co w pierwszej kolejności wymaga ochrony, czy robimy wystarczająco dużo, by chronić nasze duchowe dziedzictwo?

Posłuchaj:

This text will be replaced

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

***

Waldemar Majcher był jednym z bohaterów projektu Ostatni mistrzowie kultury ludowej, który Centrum Spotkań Europejskich Światowid, w tym redakcja eswiatowid.pl, realizowało w 2009 roku. Zobacz reportaż Miry Stankiewicz i Bartosza Rybaczewskiego na temat tego twórcy.

Dzięki programowi powstały też reportaże na temat innych twórców ludowych z naszego regionu oraz scenariusze lekcji szkolnych.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12107
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11459479

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.