Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.10.2013 22:40 Kategoria:Książka Prasa Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Spieszmy się czytać...

Cios za ciosem spada na miłośników dobrej literatury, najpierw media obiegła wiadomość o śmierci – Toma Clancy’ego – mistrza thrillera, przedwczoraj pojawiły się informacje o śmierci Joanny Chmielewskiej – królowej polskiego kryminału.  

Joanna Chmielewska to chyba najbardziej poczytna polska pisarka. Każda z jej książek rozchodziła się w tysiącach egzemplarzy. Ale znane nam wszystkim doskonale nazwisko to jedynie pseudonim, naprawdę nazywała się  Irena Barbara Kuhn z domu Becker. Z wykształcenia była architektem, ale zawód wyuczony bardzo szybko porzuciła na rzecz literatury. Pisała kryminały, powieści obyczajowe oraz książki dla najmłodszych i młodzieży.

W jej dorobku widać, jak wiele inspiracji czerpała z własnego życia. Jak wydarzenia, które dla nas stanowią podstawę do opowiadania anegdotek dla niej były podstawą do napisania książek. Dysponowała ogromną wyobraźnią i nie bała się jej używać. Lekkie pióro, duży dystans do siebie i do świata, ironia, którą posługiwała się mistrzowsko – to wszystko złożyło się na sukces jej powieści, których  łączny nakład w Polsce przekroczył 6 mln egzemplarzy, a w Rosji – gdzie uważana jest za najpoczytniejszą pisarkę zagraniczną – 8 milionów.

Debiutancką powieścią Chmielewskiej był Klin czyli  historia przypadkowej znajomości głównej bohaterki z tajemniczym mężczyzną, rozpoczętej dzięki pomyleniu numerów telefonów przez szajkę złodziei. Ale podobno czytanie Chmielewskiej powinno zacząć się od Lesia. Mnie Lesio nie uwiódł bo był „zbyt” – nieporadny, fajtłapowaty, trochę przypominał mi Jasia Fasolę, który zamiast śmieszyć tylko mnie denerwuje. O gustach się podobno nie dyskutuje. Ale o ile Lesio mnie trochę rozczarował to jej kryminały były kapitalne. Krokodyl z kraju Karoliny czy Florencja córka diabła – same tytuły zwiastują nietuzinkowe książki. Joanna Chmielewska była cudownie oldskulowa – wyścigi konne, kocie worki, nietypowe nawyki i nieszczególne szczęście do mężczyzn to sprawiało, że jej książki czytało się będąc blisko bohaterki, czasami wyobrażając sobie, że ma się w rodzinie taką zwariowaną ciotkę. Poza tym jej bohaterka raz na jakiś czas odwiedzała nasze okolice i można było wspólnie z nią przeżywać przejażdżkę trasą S7 , czy zwiedzać plaże Mierzei Wiślanej.

To dzieła są wieczne, nie ich autorzy. Myślę że długo jeszcze książki Joanny Chmielewskiej będą bawić kolejne pokolenia miłośników literatury i to nie tylko w naszych kraju bo jej książki tłumaczone były na 107 języków. W bardzo zmaskulinizowanym świecie autorów kryminałów to kobieta była prawdziwą królową, a rządziła doskonale…

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
Komentarze
 
Ty$ka
|2013-10-10 17:59:20
Świetny tekst!
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11128
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6689217

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.