Kandydaci do tytułu Zabytek Zadbany są także u nas...
Konkurs organizują: minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz generalny konserwator zabytków. Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, bezpośredni realizator tego przedsięwzięcia, opublikował dziś listę 46 zakwalifikowanych obiektów z 14 województw.
I tak, w kategorii ochrona wartości zabytkowej pojedynczego obiektu jest to 18 zabytków:
woj. dolnośląskie:
- Sobótka, kultowa rzeźba Mnicha z ok. 400 r. p.n.e, ul. Armii Krajowej
- Wisznia Mała, pałac, obecnie szkoła, ul. Szkolna 51
woj. kujawsko-pomorskie:
- Toruń, kościół Świętego Ducha (O.O. Jezuitów), Rynek Staromiejski 14 / ul. Różana 2
- Lubostroń, gm. Łabiszyn, pałac Lubostroń
woj. lubelskie:
- Milejów, zespół kościoła parafialnego Wniebowzięcia NMP, obejmujący: kościół, dzwonnicę, dawną kostnicę, ogrodzenie murowane
woj. lubuskie:
- Gorzów Wielkopolski, secesyjna willa - siedziba Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta, ul. gen. Władysława Sikorskiego 107
- Nowa Sól, budynek główny (willa) Muzeum Miejskiego, ul. Muzealna 20
woj. małopolskie:
- Wieliczka, zespół zabytkowego kościoła parafialnego Św. Klemensa, ul. Zamkowa 7
woj. podkarpackie:
- Dukla, kościół Świętego Jana z Dukli i klasztor OO. Bernardynów, ul. Pocztowa 5
woj. pomorskie:
- Sopot, Sąd Rejonowy, ul. 1 Maja 10
woj. śląskie:
- Częstochowa, budynek klasztorny (obecnie plebania) w zespole poklasztornym parafii Św. Zygmunta, ul. Krakowska 1
woj. warmińsko-mazurskie:
- Lubawa, ruiny zamku biskupów chełmińskich, Plac 700-lecia
- Kwitajny, gm. Pasłęk, kościół filialny Chrystusa Króla
woj. wielkopolskie:
- Rostarzewo, gm. Rakoniewice, regionalna izba pamięci - zabytkowy ratusz
- Gniezno, budynek dawnego Sądu Ziemskiego i Okręgowego, obecnie Sądu Rejonowego, ul. Franciszkańska 9
- Poznań, budynek strażnicy, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2 KM PSP, ul. Grunwaldzka 16a
woj. zachodniopomorskie:
- Gryfice, mury obronne
- Szczecin, Komenda Wojewódzka Policji, ul. Małopolska 47
W kategorii rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe) są to 3 obiekty:
woj. mazowieckie:
- Chrzęsne, zespół pałacowo-parkowy
woj. podkarpackie:
- Zespół zabytkowy Twierdzy Przemyśl
woj. kujawsko-pomorskie:
- Kłóbka, zespół dworsko-parkowy
W kategorii adaptacja obiektów zabytkowych jest to 18 obiektów:
woj. dolnośląskie:
- Jelenia Góra, dawny klasztor cysterski, ul Cieplicka 11 A
- Jelenia Góra, dawny dom gościnno-kuracyjny opatów krzeszowskich tzw. Długi Dom, obecnie hotel sanatoryjny, ul. Piotra Ściegiennego 5/7
- Legnica, Akademia Rycerska (skrzydło A), ul. Chojnowska 2
- Oleśnica, Oleśnicki Dom Spotkań z Historią, ul. Bociania 11
- Wrocław, dawny zbiornik Z1, obecnie Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis, ul. Na Grobli 19-21
woj. łódzkie:
- Poddębice, pałac w zespole pałacowo-parkowym, ul Mickiewicza 9/11
- Łódź, willa Gustawa Schreera, ul Narutowicza 48
woj. małopolskie:
- Kraków, dawny klasztor koletek, obecnie zespół mieszkaniowo-usługowy Pod Wawelem, ul. Koletek 12, Sukiennicza 4, 6 i 8
woj. podkarpackie:
- Medyka, oficyna dworska
- Cieszanów, dawna cerkiew greckokatolicka Świętego Jerzego, ul. Skorupki
- Rzeszów, kamienica, Rynek 24
- Gać, budynek Uniwersytetu Ludowego
woj. pomorskie:
- Gdynia, Muzeum Emigracji, ul. Polska 1
woj. śląskie:
- Cieszyn, kamienica Konczakowskich, ul. Rynek 19
woj. wielkopolskie:
- Poznań, budynek naukowo-dydaktyczny PAN, ul. Zwierzyniecka 20
- Poznań, dawna kantyna oficerska, obecnie UBIQ Business Park, ul. Grunwaldzka 34 a
- Wąsowo, gm. Kuślin, źrebięciarnia, ul. Poznańska 2
woj. zachodniopomorskie:
- Szczecin, pałac pod Globusem, pl. Orła Białego 2
W kategorii specjalnej architektura i konstrukcje drewniane do konkursu zakwalifikował się jeden obiekt:
woj. podlaskie:
- Supraśl, Dom Ludowy - dawne kino Jutrzenka, ul. Piłsudskiego 11
W kategorii specjalnej architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki jury oceni 6 obiektów:
woj. kujawsko-pomorskie:
- Koronowo, most kolejowy wąskotorowy nad Brdą
woj. lubelskie:
- Lublin, wiadukt kolejowy, ul. Kunickiego
woj. lubuskie:
- Kożuchów, wieża ciśnień, ul. Szprotawska
woj. śląskie:
- Świętochłowice, wieże wyciągowe KWK Polska, ul. Wojska Polskiego
woj. warmińsko-mazurskie:
- Kanał Elbląski: Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny, Miłomłyn, Zielona, Ostróda, Mała Ruś
woj. zachodniopomorskie:
- Szczecin, dawna elektrownia miejska, obecnie Storrady Park Offices, ul. Storrady - Świętosławy 1A, B i C.
- Ocenie jury podlegać będzie jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków - informuje Marta Rogowska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. - Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę substancji zabytkowej podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli oraz ich otoczenia, które nierzadko również wpisane jest do rejestru zabytków.
Laureatów poznamy 20 kwietnia, w czasie gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się w Zakopanem.
- Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest 18 kwietnia, na całym świecie - przypomina Marta Rogowska. - Jego ideą w Polsce jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania.