szukaj
Logowanie
To przykład, który powinien znaleźć naśladowców - Muzeum Śląskie w Katowicach, jako pierwsze w Polsce, otworzyło stałą trasę zwiedzania galerii malarstwa dla osób niewidomych i niedowidzących.
W odbiorze sztuki niepełnosprawnym pomagają przewodniki w alfabecie Braille'a, audioprzewodniki, które wykorzystują doświadczenia audiodeskrypcji, reprodukcje wypukłodrukowe i w postaci wolnostojących reliefów z tworzywa sztucznego.
- Muzea w Polsce stoją dziś przed koniecznością rozumianą jako pewien rodzaj obowiązku, misji, otwierania się na środowiska, które cierpią na różne dysfunkcje, nie tylko tak głębokie, jak niemożność widzenia. Nasze muzeum jest beneficjentem ogromnego programu finansowania budowy nowych placówek muzealnych w Polsce. Projekt ten jest wart ponad 65 mln euro. Nie wyobrażam sobie, by muzeum, które dzisiaj powstaje, nie było w pełni dostosowane do osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności - mówi szef Muzeum Śląskiego i historyk sztuki Leszek Jodliński:
Nagranie zostało zrealizowane w Warszawie, w czasie czerwcowej konferencji Cyfrowa kultura.
Rozmawiała Agnieszka Jarzębska
Kierownik Redakcji: Edyta Bugowska
tel 55 611 20 63
Informacje dla klientów CSE Światowid
eŚWIATOWID W LICZBACH
KONTAKT Z REDAKCJĄ
Wydawca:
Centrum Spotkań Europejskich "ŚWIATOWID" pl. Jagiellończyka 1 82-300 Elbląg tel.: 55 611 20 50 fax: 55 611 20 60
Redakcja: redakcja@eswiatowid.pl tel.: 55 611 20 63 Administrator systemu: adm@swiatowid.elblag.pl
SPOŁECZNOŚĆ
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013
oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.