Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Tradycyjne wsie Warmii i Mazur - zobacz zdjęcia!
Wojnowo - nowy dom, który nawiązuje do tradycji
Wojnowo - nowy dom, który nawiązuje do tradycji

"Stare domy i zabudowania gospodarcze (...) są jednym z podstawowych elementów krajobrazu. Ten krajobraz to najwyższa wartość regionu, potencjał dziedzictwa, na którym można i trzeba oprzeć jego przyszłość i rozwój..."

Zapraszamy na wędrówkę po wsiach Warmii i Mazur. Obok starej zabudowy znajdziemy też przykłady nowych domów, które nawiązują do tradycji.

Zdjęcia powstały w minioną sobotę, w czasie objazdu studyjnego, jaki w związku z konkursem Twój dom - dialog z tradycją zorganizował Urząd Marszałkowski w Olsztynie.

Przypomnijmy, dziennikarze byli m.in. w Sętalu, Parlezie Wielkiej, Wojnowie i Gałkowie.

Fotoreportaż jest w naszej galerii.

***

A oto garść informacji i wrażeń na temat tego, co można zobaczyć w poszczególnych wsiach:

Sętal - warmińska wieś z zachowaną zabudową mieszkalną, układem przestrzennym i obiektami użyteczności publicznej (nad wsią tradycyjnie dominuje widoczna z daleka sylweta kościoła).

Urokliwe, kryte dachówką stare domy z czerwonej cegły można podziwiać jadąc malowniczą trasą przez Tuławki, Nowe Włóki i Barczewko.

W Parlezie Wielkiej uczestnicy wyjazdu obejrzeli osiedle z okresu międzywojennego. Podobne do siebie domy usytuowano wokół owalnego placu. Całość została skomponowana tak, że odwiedzający ma wrażenie bycia w miejscu, w którym panuje spokój, harmonia i porządek. Szkoda tylko, że każdy dom jest remontowany w inny sposób.

Wojnowo to mazurska wieś nad rzeką Krutynią, założona przez rosyjskich staroobrzędowców. Obecnie można tu podziwiać klasztor i budynki w jego sąsiedztwie. Są też stare cmentarze. Ostatnia mniszka zmarła kilka lat temu, jednak wciąż czuć tu duch czasu, który minął i ludzi, którzy odeszli.

W Wojnowie są też ciekawe przykłady współczesnej architektury regionalnej. To nowe domy, które nawiązują swoim wyglądem i charakterem do tradycyjnej zabudowy regionu.

Warto zajrzeć do leżącego po sąsiedzku Gałkowa. Także tu nie jeden, ale kilku właścicieli, z troską podchodzi do krajobrazu kulturowego. Ich domy pięknie, nie nachalnie, wpisują się w pejzaż mazurskich łąk i pagórków. Będąc w Gałkowie, nie można pominąć Dworu Łowczego, o którym już pisaliśmy na eswiatowid.pl.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12107
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11459901

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.