Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 08.07.2010 09:55 Miasto:Olsztyn Kategoria:Grunwald 600-lecie Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
Grunwald w sztuce. Co po Matejce?
Bitwa pod Grunwaldem autorstwa Jana Matejki
Bitwa pod Grunwaldem autorstwa Jana Matejki
Na ponad 130 lat Jan Matejko swoją wizją bitwy grunwaldzkiej zdominował artystyczne spojrzenie na to wielkie wydarzenie. Na olsztyńskim Zamku można zobaczyć dzieła twórców, dla których temat bitwy grunwaldzkiej stał się głównym źródłem inspiracji, przy czym uwzględniono nie tylko tradycyjne techniki artystyczne, lecz także nowe media.

Jak twierdzą znawcy tematu cała XX, a także XXI-wieczna ikonografia grunwaldzka powstaje w oparciu o dzieło Jana Matejki lub w opozycji do niego. Na ekspozycji znajduje się pomniejszona kopia dzieła mistrza.

Zobaczyć też można okazały, olejny szkic do obrazu Wojciecha Kossaka (z 1936 roku) oraz prace powstałe podczas organizowanych w latach 80-tych plenerów na polach grunwaldzkich, m.in. obraz Jerzego Dudy-Gracza, Tadeusza Dominika. Są też fotografie Józefa Robakowskiego i plakaty z obchodów rocznicowych Grunwaldu w latach 60.

Żartobliwe podejście do obrazu Matejki prezentują prace fotograficzne grupy Łódź Kaliska, które w 1999 roku powstały w różnych miastach

Grupa Łódź Kaliska, której członkowie zajmują się fotografią, performance'm i filmem eksperymentalnym, stworzyła pastiszową wersję według matejkowskiego obrazu. W jej realizacji w 1999 roku brało udział kilkadziesiąt osób. Powstało pięć fotograficznych kompozycji interpretujących dzieło mistrza. Artyści z grupy przewrotnie głosili: Nasza bitwa pod względem informacyjnym nie różni się niczym od pracy Matejki. Na ekspozycji w olsztyńskim Zamku przedstawione są wszystkie jej wersje.

W Muzeum Warmii i Mazur zobaczyć można również obraz inspirowany rocznicą wielkiej bitwy powstały niedawno w pracowni wybitnego malarza Edwarda Dwurnika. Ma on niemal trzy i pół metra wysokości i ponad 6 długości, utrzymany jest w niebieskiej tonacji z czerwonymi akcentami.

Wystawę, która została przygotowana we współpracy z muzeami polskimi i zagranicznymi z okazji 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, można oglądać do grudnia 2010 roku w Muzeum Warmii i Mazur.


Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12135
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11519142

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.