Sześćsetlecie bitwy pod Grunwaldem obchodzone jest w sposób szczególny - na Polach Grunwaldu tradycyjnie odegrana zostanie inscenizacja samej bitwy, ale odbywają się też wydarzenia towarzyszące - powstaje film dokumentalny, zorganizowane zostają konferencje naukowe, przygotowywane są publikacje książkowe...
Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu włącza się aktywnie w te obchody.
- Zorganizowaliśmy konferencję naukową Rzeczpospolita Obojga Narodów, podczas której zaproszeni wykładowcy akademiccy przybliżali z różnych perspektyw tamte czasy - mówi Iwona Grajkowska z CSE Światowid. - Na Placu Jagiellończyka odbył się Festyn Historyczny. Wszystko to w ramach projektu Grunwald dawniej i dziś. Teraz przyszedł czas na publikację. I tu zaskoczeniem może być forma - ogłosiliśmy bowiem konkurs na komiks.
Konkurs ogłoszony został w listopadzie ubiegłego roku. Temat nawiązywać miał do wydarzeń 1410 roku. Skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
- Wiele osób z całej Polski nadesłało swoje propozycje - wyjaśnia Iwona Grajkowska - nagrodziliśmy dwa komiksy, które właśnie opuściły drukarnię.
Prace oceniało jury, w którym zasiadły: Anna Kobierowska- historyk, Helena Wojciechowska - plastyk i Teresa Miłoszewska - pedagog.
- Oceniając komiksy brałyśmy pod uwagę wartość historyczną pracy, stronę plastyczną, dialogi - mówi Teresa Miłoszewska, członek jury. - Oczywiście zwracałyśmy też uwagę na to, jak autor rozwinął temat, jakie nadał komiksowi cechy indywidualne. Ważny też był ogólny wyraz artystyczny.
Nagrodzono i opublikowano prace Jakuba Rotte z Wrocławia i Marcina Podolca z Jarosławia. Jury postanowiło przyznać też wyróżnienie dla Jakuba Sroki z Jarosławia, za niekonwencjonalne podejście do tematu.
- Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez dyrektora CSE Światowid - mówi Iwona Grajkowska - Główną nagrodą była oczywiście publikacja komiksu.
Komiks w nakładzie trzystu egzemplarzy trafi do szkół ponadgimnazjalnych oraz oczywiście do uczestników konkursu.