Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Euroshorts: tak kręci świat! (relacja)
W Elblągu mogliśmy obejrzeć m.in. refleksyjny i przygnębiający obraz Pecatum Parvum, oparty na życiu i twórczości rosyjskiego poety Daniela Charmsa
W Elblągu mogliśmy obejrzeć m.in. refleksyjny i przygnębiający obraz Pecatum Parvum, oparty na życiu i twórczości rosyjskiego poety Daniela Charmsa
O filmowym festiwalu, który zawitał do Elbląga oraz o fabułach, animacjach, dokumentach i reklamach, które można było obejrzeć w Światowidzie, pisze Dawid Zielonka z MŁODEGO ESWIATOWID.PL, grupy młodzieży, która współpracuje z naszą redakcją.

Jeżeli w wyszukiwarce Google wpiszemy termin Euroshorts, dowiemy się, że jest to festiwal organizowany przez Fundację Młodego Kina.

W programie imprezy są m.in. dokumenty, animacje, fabuły oraz produkcje eksperymentalne. W zeszłym roku odbyła się 17. edycja festiwalu. W ciągu pięciu dni zaprezentowano 65 dzieł z 18 krajów.

Filmy zostały nagrane na taśmę (a może raczej płytę DVD) i wyruszyły w maraton po Polsce, aż dotarły i do nas. Pokazało je Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid.

Niestety, w ciągu dwóch dni mieliśmy okazję obejrzeć tylko część filmów z ostatniej edycji Euroshorts.

Dzień 1

Tego dnia kino wyświetliło animacje, dwie fabuły, w tym jedną polską - Bal przebierańców - oraz amerykańskie reklamy, czyli wszystko pięknie, kolorowo i lekkostrawnie, choć - jak się okazało - nie do końca.

Najpierw chwila z prowadzącym, który przybliżył istotę festiwalu i przygotował nas na to, co mieliśmy wkrótce zobaczyć. I zaczynamy!

Na pierwszy ogień poszły animacje oraz bajkowy obraz zatytułowany Ręka niedźwiedzia. To historia trzech braci, którzy mieszkają w lesie, mają idealnie podzielone między siebie obowiązki i cieszą się spokojem. Niestety, pewnego dnia najmłodszy z bohaterów, który do tej pory zajmował się ziołami, musiał zastąpić pozostałych dwóch w ich obowiązkach – w zbieraniu drewna i polowaniu. Wyrusza on do lasu i niespodziewanie znajduje przyjaciela…

Opowieść zapowiada się pięknie, kolorowo, ale tak naprawdę film jest gorzki w wymowie (końca nie zdradzę), co zresztą potwierdziły jęki smutku dochodzące zza moich pleców.

Później zobaczyliśmy kilka mniej lub bardziej zapadających w pamięć produkcji. Były wśród nich interesujące teledyski, refleksyjny i przygnębiający obraz Pecatum Parvum, oparty na życiu i twórczości rosyjskiego poety Daniela Charmsa, który został posądzony o zdradę i uwięziony na oddziale psychiatrycznym, gdzie zmarł.

Obejrzeliśmy także błyskotliwą i zabawną hiszpańską animację Atencion Al Cliente (Szanowni klienci) - historię pewnej poczciwej staruszki, która wybrała się do hipermarketu po karmę dla swojego psa…

Polska fabuła Bal przebierańców pokazuje świat wirtualnej znajomości, która stała się już symbolem naszej ery. Para młodych ludzi świetnie radzi sobie w wirtualnym świecie, snując razem marzenia o tym, jak poznają się na balu, na którym spędzają wspaniałe chwilę. Tylko co się stanie, gdy spotkają się w realnym świecie?

Druga fabuła rozgrywa się w Los Angeles. 11-letni czarnoskóry chłopak po śmierci brata czuje się coraz bardziej zagubiony. Pewnego dnia bierze pistolet dziadka, rusza do miasta i napada na kobietę, która - jak się okazuje - chce popełnić samobójstwo. Dzięki temu spotkaniu oboje będą mieli szansę zrozumieć coś ważnego.

Chwila oddechu, komentarz prowadzącego spotkanie, zapowiedź tego, co zobaczymy w dalszej części wieczoru - i możemy zaczynać nasze spotkanie z amerykańskim filmem reklamowym!

Pan Przemek Młyńczyk, który organizuje Euroshorts, zaznaczył, że niektóre reklamy to wręcz dzieła sztuki - i miał rację. W końcu zwycięzcy konkursu organizowanego przez amerykańskie stowarzyszenie Niezależnych Producentów Reklamowych (AICP) już od 17 lat trafiają do nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Wizualne dopracowanie, genialne pomysły oraz rozmach - to wszystko przemawia za amerykańskimi reklamami. Co ciekawe, mnie poruszyła minimalistyczna reklama Epuron - propagująca energię wiatru - przemyślana i błyskotliwe zrealizowana (nic więcej nie zdradzę)! Szkoda, że w naszym kraju brakuje równie dobrych reklam, choć to zaczyna się powoli zmieniać.

Największym zwycięzcą konkursu było studio MJZ, które otrzymało szesnaście nagród w dwunastu kategoriach! W tym studiu powstały znakomite spoty dla m.in. Microsoft XBOX, monster.com, a także Skittles, która nie za bardzo zachęca do spożywania tych słodyczy (kto widział, wie o co chodzi).

Dzień 2

Ten dzień miał przynieść twórczość cięższą i bardziej refleksyjną. Zaprezentowano filmy eksperymentalne, dokumentalne i fabuły. Na szczęście, zostało nam to zrekompensowane nie czym innym, a … pączkami.

Potwierdzam: poczęstowano nas pączkami, a potem przyszedł czas na chiński Monolog, film o kobiecie i jej relacjach ze społeczeństwem zdominowanym przez mężczyzn, trzeba zaznaczyć, trudny i symboliczny.

Według mnie, był on trochę przereklamowany przez prowadzącego, nie przypadł mi do gustu, ale może po prostu się nie znam. Kolejny z filmów eksperymentalnych był znacznie łatwiejszy w przekazie.

Potem przyszedł czas na dokumenty i fabuły. Znalazło się wśród nich jedno dzieło produkcji polskiej - Warszaffski walczyk. To interesująca relacja z… gry terenowej Jak zostać fotoreporterem wojennym, która miała miejsce na ulicach Warszawy. Co ciekawe, zdjęcia zostały nakręcone telefonem komórkowym.

Kolejny obraz to dzieło holenderskiej reżyserki, która wyrusza do Hollywood w poszukiwaniu żyjących gwiazd kina niemego (Niema gwiazda). Dzięki aktorowi horrorów klasy B odnajduje Anitę Page…

Kiedy już zwątpiłem, że zobaczę tego wieczoru coś wesołego, na horyzoncie pojawiło się światełko nadziei w postaci dokumentu Klasa, który ukazywał zmagania uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej z przedstawieniem teatralnym dla rodziców. Film wesoły i ciekawie zrealizowany, choć trzeba przyznać, nauczyciel tych dzieciaków miał w sobie coś z tyrana - chyba że to, co widzieliśmy, to normalne zachowanie w Hiszpanii.  

Fabuły przyniosły nam historię o duchu, przezabawną opowieść o wyjeździe do Japonii w poszukiwaniu ojca, polski film studencki Pralka. Tu się zatrzymam, bo to film niebanalny, który na zaliczeniu dostał jedynie trójkę z plusem, a mówi o oczyszczającej sile prawdy.

Następnie mogliśmy zobaczyć jak dwaj zupełnie różni od siebie bracia spotykają się po latach i wreszcie absurdalny film o ludzkiej naturze Umbrella.

Na tym skończyła się moja przygoda z Euroshorts, ponieważ musiałem opuścić salę. Wiem jednak, że oprócz relacji z festiwalu był to już koniec projekcji zapowiedzianych wcześniej filmów.

Elbląskie przedsięwzięcie uważam za ciekawe, jednak nie ustrzegło się ono paru mankamentów. Kilka razy obraz miał tendencje do zacinania się, ale to można wybaczyć, bo jednak film był łaskaw ruszyć po jakimś czasie do przodu. Nośnik, na którym były nagrane festiwalowe obrazy, na pewno przeżył już swoje w czasie podróży po wielu zakątkach Polski.

Kolejny problem to na pewno frekwencja. Ku mojej radości, drugi dzień zainteresował jednak większą rzeszę ludzi, niż pierwszy i liczba widzów była zadowalająca (oznaczało to mniej pączków na głowę). Ogólnie, oba dni przyniosły wiele ciekawych obrazów, które na pewno było warto zobaczyć na własne oczy w kinowej atmosferze.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12107
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11459996

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.