Elbląscy aktorzy: Irena Adamiak i Tomasz Czajka zaprezentują utwór Inki Dowlasz. Scena przy stoliku - jutro, 19 lutego.
Jak wskazuje rzecznik Teatru im. Aleksandra Sewruka Tomasz Walczak, Inka Dowlasz mówi o problemie naszych czasów: o ludziach samotnych, których najszczersze słowa zamiast trafiać do najbliższych, spisywane są na wirtualnych blogach.
Utwór został pomyślany jako teatralna rekonstrukcja terapeutycznego spotkania. Niczym zza weneckich luster można podglądać w kilku odsłonach, jak Monika - malarka, matka dorastających dzieci - "idzie się leczyć", jak kolejno wyrzuca z siebie wszystkie żale sfrustrowanej i niekochanej żony, kobiety zapomnianej, odtrąconej i ograniczanej w artystycznym rozwoju. Jerzy od początku stanowi zagadkę, potrzebuje pomocy tak samo, jak ci, którzy zasiadają naprzeciw niego w wygodnym fotelu. Pytanie tylko: dlaczego? Ona próbuje odkryć i zaakceptować swoje twórcze możliwości, swoje kobiece piękno. On pozbyć się dawno wytworzonych lęków i pozwolić sobie na osiągniecie własnych upragnionych zawodowych sukcesów. Pacjentka i terapeuta pomagają sobie nawzajem – czytamy w zapowiedzi Sceny przy Stoliku. - Twórczość autorki Idź się leczyć! kierowana jest – jak wskazuje sama Dowlasz - do tych rejonów psychiki widza, które nie znajdują dziś poklasku: wrażliwości, wstydu, współczucia, chęci bycia dobrym. Prowokuje do dyskusji o przyczynach i skutkach kontrowersyjnych zachowań, nieprzemyślanych decyzji, uzależnień, aktów przemocy, zainteresowania pornografią, braku tolerancji. Wskazuje na możliwość przekształcania lęków, agresji, kompleksów i frustracji. Uświadamia mechanizm spirali błędów…
Prezentacja sztuki będzie połączona ze spotkaniem Dyskusyjnego Klubu Teatralnego.
Początek - godz. 17. Wstęp wolny.
***
W najbliższych dniach elbląski teatr zaprasza także na spektakl Cafe Sax z piosenkami Agnieszki Osieckiej, w reżyserii Cezarego Domagały.
Występują: Beata Przewłocka, Jolanta Tadla, Leszek Ostaszkiewicz i Marcin Tomasik.
Cafe Sax do zobaczenia na Małej Scenie, w piątek, 20 lutego, o godz. 19 oraz 21 i 22 lutego, o godz. 20.
W weekend, na Dużej Scenie, można również obejrzeć Czekając na Godota, adaptację sztuki Samuela Becketta przygotowaną przez Krzysztofa Rościszewskiego.
To metaforyczny obraz świata i losu człowieka, w którym dwaj bohaterowie, Estragon (w tej roli - gościnnie - Lech Gwit) i jego przyjaciel, opiekun Vladimir (Tomasz Czajka) czekają na tajemniczego Godota, najprawdopodobniej postać nierzeczywista, na którą się czeka i która nigdy nie nadchodzi...
Początek o godz. 17.
Natomiast 28 lutego, o godz. 19, odbędzie się premiera Mein Kampf, na podstawie tekstu George Taboriego. Przedstawienie będzie można zobaczyć też następnego dnia, czyli w niedzielę, 1 marca.