Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 07.07.2015 09:20 Miasto:Region Kategoria:Turystyka Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
O szlakach wodnych w Kaliningradzie, Polessku i Kłajpedzie
Rozmowy w porcie morskim w Kaliningradzie dotyczyły współpracy transportowej... Fot. - mat. prasowe
Rozmowy w porcie morskim w Kaliningradzie dotyczyły współpracy transportowej... Fot. - mat. prasowe

Ożywienie dróg wodnych leży w interesie mieszkańców regionu warmińsko-mazurskiego. Ważne jest jednak, aby działania na rzecz poprawy stanu "błękitnych szlaków" podejmowali też nasi sąsiedzi. 

Przedstawiciele Międzywojewódzkiego Zespołu ds. Rewitalizacji Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 rozmawiali o tym w Obwodzie Kaliningradzkim i na Litwie. Zespół pracuje od 2007 roku. Powołali go marszałkowie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

"Celem wizyty członków Zespołu, która miała miejsce od 1 do 3 lipca, było zaprezentowanie działań na rzecz rozwoju transportu i turystyki na polskich drogach wodnych oraz wyartykułowanie spraw, które można realizować wspólnie" - informuje Jolanta Małkowska z Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu.

"Praktycznie od roku czuliśmy potrzebę zorganizowania spotkań w Obwodzie Kaliningradzkim i na Litwie, a więc tam, gdzie MDW E70 się zaczyna. Rosjanie i Litwini też taką potrzebę dostrzegli, delegując do rozmów najważniejsze i decyzyjne osoby, dzięki czemu rozmowy były merytoryczne i owocne" - mówi przewodniczący Zespołu Jerzy Wcisła, dyrektor Biura Regionalnego, głównego organizatora wyjazdu.

W Kaliningradzie o transporcie i kanale przez Mierzeję

Rozmowy w porcie morskim w Kaliningradzie dotyczyły współpracy transportowej. W spotkaniu uczestniczył dyrektor elbląskiego portu Arkadiusz Zgliński. 

"Chociaż port elbląski ma niewielki parytet w przeładunkach w Kaliningradzie, Rosjanie dokładnie znają specyfikę naszego portu. Przedstawiciel Cargo Service S. W. Zabortyński zapewniał, że przewozy byłyby znacznie większe, gdyby polska strona uporała się z głównymi blokadami: brakiem odpraw fitosanitarnych i mostem w Nowakowie. - W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie wykorzystać naszych potrzeb przewozowych - mówił Zabortyński. 

O woli rozwijania współpracy z polskimi portami zapewniał wicegubernator Obwodu Kaliningradzkiego Aleksander Rolbinow. Jerzy Wcisła przedstawił plany rozwojowe dla polskiego odcinka MDW E70. Dobrze przyjęto ideę budowy kanału przez Mierzeję, widząc w tym przedsięwzięciu przede wszystkim możliwość wykorzystania floty towarowej o zanurzeniu przekraczającym możliwości Zalewu Wiślanego i Kaliningradzkiego. Stanisław Wroński z województwa kujawsko-pomorskiego przedstawił projekt budowy portu multimodalnego w Solcu Kujawskim, na Wiśle koło Bydgoszczy" - czytamy w komunikacie prasowym.

W Polessku o turystyce od Zalewu Wiślanego do Kurońskiego

"Polessk to ostatni etap drogi wodnej, która łączy Zalew Wiślany z Kaliningradzkim. Rosjanie od lat budują projekt rozwoju turystyki wodnej wokół Kaliningradu. Obecnie ruszają pierwsze inwestycje. W Zielonogradsku, położonym nad Zalewem Kurońskim i Zatoką Gdańską, trwa budowa nowoczesnej przystani. Ruszają prace w Gwardijsku, w miejscu gdzie Pregoła łączy się z Dejmą. W Polessku rozpoczyna się budowa „dworca turystycznego”, który będzie obsługiwał tramwaj wodny pływający na linii Kaliningrad - Polessk" - informuje Jolanta Małkowska

"Płynąłem Pregołą i Dejmą dwa lata temu. Piękna droga wodna, ale bez żadnej infrastruktury. Za dwa lata ten szlak będzie nie do poznania. Mamy tu proces podobny do tego, który my przeszliśmy na polskim odcinku MDW E70, gdzie pod wpływem naszej aktywności powstało około 20 marin i przystani. Uzgodniliśmy, że w roboczych spotkaniach będziemy szukali możliwości wspólnej realizacji projektów sprzyjających turystyczne wodnej. Poza MDW E70, Rosjanie zwracali uwagę na potencjał Łyny i Kanału Mazurskiego" - mówi Jerzy Wcisła.

O gotowości do tego rodzaju współpracy, wskazuje Jolanta Małkowska, zapewniał minister turystyki J. Wiktorowicz. W planach jest wybudowanie mariny i przejścia granicznego w Krasnodonsku, koło Mamonowa. Z kolei przedstawiciel  województwa pomorskiego Rafał Wasil przedstawił rozwój turystyki wzdłuż MDW E70, w tym projekt Pętli Żuławskiej

W Kłajpedzie o MDW E70 i E41

"Gospodarzem spotkania w Kłajpedzie był burmistrz miasta Vytautas Grubliakas, a uczestnikami przedstawiciele administracji wodnej, zarządu portu w Kłajpedzie, administracji i organizacji turystycznych.

Antanas Ivanauskas, dyrektor zarządu Litewskich Dróg Śródlądowych zapewnił, że Litwa dostrzega korzyści ze współpracy z Polską w zakresie wykorzystania MDE E70, ale też dostrzega problemy wynikające przede wszystkim z niskich głębokości na naszych drogach wodnych. Podobnie, jak w Kaliningradzie, projekt budowy kanału przez Mierzeję odebrano jako możliwość rozwoju żeglugi przybrzeżnej (poza MDW E70 łączy nas bowiem szlak przybrzeżny MDW E60). Stwierdził jednak, że największy nacisk Litwini kładą obecnie na wykorzystanie MDW E41, czyli rzeki Niemen. Z turystyką na tej rzece jest problem, gdyż w Kownie bieg rzeki jest przerwany przez elektrownię wodną. 

Kłajpeda współpracuje w projekcie EMMA, dotyczącym transportu śródlądowego, realizowanym m.in. przez partnerów polskich znad MDW E70, który zaprezentował Leszek Turowski w Kujawsko-Pomorskiego" - czytamy w informacji prasowej.

O sytuacji na polskich drogach wodnych mówił Jerzy Wcisła, a o rozwoju turystyki wodnej na MDW E70 i Pętli Żuławskiej - Rafał Wasil. Dyskusja była tak ożywiona, dodaje Jolanta Małkowska, że postanowiono przenieść ją na następne spotkanie, które ma się odbyć w Elblągu. 

"Wydawało się, że z Kłapedą mamy najmniej wątków wspólnych. Jednak fakt, że jesteśmy członkami Unii Europejskiej od razu generuje szanse i dyskusje o szukaniu rozwiązań podobnych problemów. Uznaliśmy zatem, że potrzebne jest kolejne, robocze spotkanie, na które zaprosimy konkretnych fachowców. Partnerem w jego organizacji będzie dyrektor A. Ivanaliskas, zarządzający litewskimi drogami wodnymi" - informuje Jerzy Wcisła.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11734
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10389150

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.