Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 16.06.2025 09:16 Miasto:Gietrzwałd Kategoria:Turystyka Autor:inf. nadesł. Placówka:Brak
Nowe centrum Warmii powstanie w Gietrzwałdzie

W Olsztynie przekazano umowę na budowę Centrum  Dziedzictwa Historii i Kultury Warmii w Gietrzwałdzie. Oprócz powstania nowego przebiegu drogi nr 527, czyli tzw. Nowobałtyckiej w Olsztynie oraz  modernizacji olsztyńskiego planetarium to trzecia strategiczna inwestycja dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna.

Łączna wysokość środków przeznaczonych na sfinansowanie tych trzech przedsięwzięć wynosi ponad 45,6 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ponad 2,6 mln euro z budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego. To inwestycje istotne dla rozwoju społeczno-gospodarczego MOF-u Olsztyn skupiającego  gminy: Olsztyn, Barczewo, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Purda i Stawiguda.

- Zazwyczaj informujemy o inwestycjach w ochronę zdrowia, w infrastrukturę  drogową, dziś  przekazujemy dobre wiadomości o kulturze - mówi marszałek województwa Marcin Kuchciński. - Dla nas to bardzo ważny projekt pokazujący historię Warmii. Gietrzwałd to miejsce, które każdego roku odwiedza blisko milion turystów. Centrum, które powstanie, jeszcze bardziej wypromuje nasz region, przybliżając jego przeszłość i teraźniejszość. Projekt, przygotowany przez mieszkankę gminy Gietrzwałd, zachwyca i doskonale oddaje ducha Warmii.

Budynek zaprojektowano z wykorzystaniem materiałów takich jak drewno, cegła ręcznie formowana i dachówka w kolorze ceglanym.  Jego forma nawiązuje materiałami elewacyjnymi oraz układem urbanistycznym do warmińskiej zagrody: z budynkiem mieszkalnym, stodołą oraz budynkami gospodarczymi.

Centrum Dziedzictwa Historii i Kultury Warmii w Gietrzwałdzie  będzie nowym produktem turystycznym regionu, stworzonym w oparciu o zasoby kultury warmińskiej. Będzie to miejsce  wystawiennicze i szkoleniowe. W ramach projektu powstanie obiekt o powierzchni ok. 1,5 tys. metrów kwadratowych przy amfiteatrze w Gietrzwałdzie. Budynek będzie trzykondygnacyjną konstrukcją, w pełni dostępną dla osób z niepełnosprawnościami. Organizowane w nim będą wydarzenia i seminaria poświęcone dziedzictwu kulturowemu Warmii. Centrum stanowić będzie także przestrzeń do interakcji z historią oraz kulturą dzięki różnego rodzaju pracowniom i wykorzystaniu multimedialnych narzędzi.

- Warmii nie da się nie kochać - mówi członkini zarządu Maria Bąkowska. Ta inwestycja to dowód tej miłości i powód do dumy dla nas wszystkich. Gratulujemy i życzymy powodzenia w jego realizacji.

Integralną częścią placówki będzie wystawa stała prezentująca bogactwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze Warmii. Będzie ona pełniła funkcje edukacyjne, kulturotwórcze oraz promocyjne, ukazując m.in.: historyczne i religijne aspekty regionu, dziedzictwo przyrodnicze Warmii oraz tradycje kulturowe i codzienne życie mieszkańców.

- To wielkie wyzwanie opowiedzieć o przeszłości, o dorobku naszych poprzedników, którzy przez wieki budowali potęgę tego regionu, o kulturze i tradycjach, w sposób atrakcyjny i z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązańmówi wójt gminy Gietrzwałd Jan Kasprowicz. – Zaprosiliśmy do współpracy najlepszych specjalistów i korzystaliśmy z najbardziej udanych wzorców. Chcemy, aby centrum było uzupełnieniem atrakcji, dla których przyjeżdżają do nas turyści i pielgrzymi – źródełka, kaplicy, tablicy objawień i żeby miejsce tętniło życiem przez cały rok. I żeby można stąd wywozić nie tylko wspomnienia i natchnienia, ale także pamiątki materialne, choćby reprint pierwszego wydania „Gazety Olsztyńskiej”, które przecież zostało wydrukowane w Gietrzwałdzie.

Inwestycja rozpoczyna się już w tym miesiącu, a jej zakończenie przewidziane jest na czerwiec 2029 roku.

Całkowita wartość projektu to blisko 40 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi prawie 29 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu 11 Turystyka i kultura Działania 11.01 Infrastruktura kultury programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027.  

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Edyta Bugowska

tel 55 611 20 63

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12686
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 13364950

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 63

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.