Premiera wznowionej biografii Prywatne życie Mikołaja Kopernika i spotkanie z jej autorem doktorem Jerzym Sikorskim uświetni sobotnie obchody 538. urodzin astronoma w Olsztynie.
Dr Jerzy Sikorski jest historykiem. W ostatnich latach był zaangażowany m.in. w zakończone sukcesem poszukiwania szczątków Mikołaja Kopernika (archeolodzy szukali grobu w archikatedrze we Fromborku, w miejscu, które naukowiec wskazał po badaniach źródłowych) oraz poszukiwania pavimentum - podestu, z którego uczony obserwował niebo.
Głównym przedmiotem jego zainteresowań są dzieje Warmii w XV i XVI wieku, a szczególnie kapituła warmińska oraz jej członkowie. Jest autorem szeregu biogramów kanoników w Polskim Słowniku Biograficznym; wiele uwagi poświęcił Mikołajowi Kopernikowi.
Na podstawie źródeł, które znajdują się w Archiwum Archidiecezji Warmińskiej, wskazał m.in. na zachowane do dziś relikty domu we Fromborku, w którym uczony mieszkał i umarł, i w którego ogrodzie zbudował płytę obserwacyjną opisaną w De revolutionibus..., czyli wspomniane już pavimentum.
Jerzy Sikorski ma w swoim dorobku wiele opracowań poświęconych dziejom i rozwojowi przestrzennemu miast Warmii i Mazur oraz zamków krzyżackich. W ubiegłym roku wydał książkę Bohaterowie Grunwaldu.
Najnowsze, czwarte, wydanie Prywatnego życie Mikołaja Kopernika ukazuje się po szesnastu latach. Jak informuje wydawnictwo Elset, zawiera ono liczne uzupełnienia, uwzględniające wieloletnie badania, które pozwoliły Jerzemu Sikorskiemu ustalić miejsce wiecznego spoczynku uczonego.
"(...) Czym, poza żmudnymi obserwacjami i obliczeniami, mającymi potwierdzić jego epokowe odkrycie, (Mikołaj Kopernik - red.) zajmował się na co dzień? Jak wielkiemu astronomowi udawało się łączyć jego pasję z przyziemnymi obowiązkami związanymi z administrowaniem dobrami kapituły warmińskiej? Dlaczego genialny uczony tak długo nie decydował się opublikować swoich odkryć? Czy udało mu się obejrzeć wydrukowany egzemplarz swojego dzieła, nad którym pracował ponad pół życia? I wreszcie - może najważniejsze - jakim Mikołaj Kopernik był człowiekiem?
Odpowiedzi na te pytania i na wiele innych dostarczy lektura książki Prywatne życie Mikołaja Kopernika. Napisana z lekkością, humorem, przedstawia Kopernika, jakiego nie znamy.
Autor wzbogacił narrację, przytaczając wiele listów i innych dokumentów źródłowych, które pozwalają nam poznać nie tylko samego uczonego i kanonika zarazem, ale i jemu współczesnych oraz ich epokę" - zachęca wydawca.
Spotkanie autorskie w sali projekcyjnej olsztyńskiego planetarium rozpocznie się w najbliższą sobotę, 19 lutego, o godz. 15.30.
***
A oto program 538. urodzin Mikołaja Kopernika w Olsztynie:
Godz. 11 - spacer z przewodnikiem śladami Mikołaja Kopernika (start: dziedziniec zamku)
Godz. 12 - spektakl Mikołaj Kropielnik Olsztyńskiego Teatru Lalek (hol dolny planetarium)
Godz. 12.45 - malowanie wielkiej kartki urodzinowej dla Mikołaja Kopernika (hol górny BWA). Zabawę animuje Anna Schilling, odgrywana przez Kamilę Dominik; upominki dla dzieci (malowanki Spacer Pana Mikołaja, komiksy o Mikołaju Koperniku oraz cukierki i pyszne ciasteczka urodzinowe ? koperniczki)
Godz. 13 - spektakl autorstwa uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Olsztynie (sala projekcyjna planetarium)
Godz. 14 - prezentacja efektów multimedialnego projektu Kopernik Warmiakiem Starostwa Powiatowego w Olsztynie (sala projekcyjna planetarium); upominki dla widzów; mini-benefis Mariana Czarkowskiego od lat wcielającego się w postać Mikołaja Kopernika
Godz. 15 - tort urodzinowy (hol górny planetarium)
Godz. 15.30 - premiera wznowionej przez wydawnictwo Elset biografii Prywatne życie Mikołaja Kopernika oraz spotkanie z jej autorem doktorem Jerzym Sikorskim (sala projekcyjna planetarium)
Godz. 16 - występ Elżbiety i Andrzeja Mierzyńskich: melorecytacje poezji dedykowanej jubilatowi z muzyką i obrazem w tle (sala projekcyjna planetarium)
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.