Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 25.09.2024 07:43 Miasto:Lidzbark Warmiński Kategoria:Książka Prasa Autor:inf. nadesł. Placówka:Brak
Spotkanie autorskie w Oranżerii Kultury

Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim zaprasza w czwartek, 3 października o 18.00  na spotkanie autorskie z dr. KRZYSZTOFEM ANDRZEJEM KIERSKIM poświęcone jego najnowszej książce „Relacje rządców diecezji warmińskiej z władzami komunistycznymi Polski w latach 1945–1989”.

W książce autor przedstawia reakcje hierarchów diecezji, od rządów ks. Teodora Benscha (1945–1951) do bp. Edmunda Piszcza (1985–1989) na kluczowe decyzje władz państwowych godzące w działalność Kościoła oraz wydarzenia istotne dla relacji państwo - Kościół. Opisano stosunek biskupów do ruchu „księży patriotów” oraz organizacji katolickich kontrolowanych przez władze.

Odtworzono przede wszystkim charakter korespondencji i rozmów prowadzonych z przedstawicielami aparatu partyjno-państwowego. Scharakteryzowano ponadto relacje rządców diecezji z działaczami NSZZ „Solidarność” i innych struktur opozycyjnych wobec komunistów. Wiele uwagi poświęcono stosunkowi biskupów do przełomowych wydarzeń o znaczeniu ogólnopolskim, takich jak protesty robotnicze w grudniu 1970 r. i czerwcu 1976 r., nowelizacja konstytucji, zmiany na szczytach władzy PRL, strajki z lata 1980 r., powstanie NSZZ „Solidarność”, wprowadzenie stanu wojennego czy wreszcie wybory parlamentarne z 1989 r. Uwzględniono też sprawy regionalne: tymczasowość administracji kościelnej diecezji warmińskiej, budowę nowego gmachu seminarium duchownego, strajk w Olsztyńskich Zakładach Graficznych „OZGraf”, internowanie lokalnych działaczy opozycji solidarnościowej, powołanie Klubu Inteligencji Katolickiej i Warmińskiego Klubu Katolików w Olsztynie, śmierć studenta Marcina Antonowicza.

Dr KRZYSZTOF ANDRZEJ KIERSKI jest pracownikiem naukowym Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie. Autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych i rozdziałów w zbiorowych monografiach. Jego badania naukowe koncentrują się wokół powojennej historii Warmii i Mazur, ze
szczególnym uwzględnieniem stosunków na linii państwo-Kościół katolicki oraz działalności aparatu bezpieczeństwa w latach 1945–1989. Ponadto jest znany w Olsztynie i w regionie z różnego rodzaju wykładów, prelekcji, ale także udzielanych mediom komentarzy i wywiadów z zakresu historii XX wieku.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Edyta Bugowska

tel 55 611 20 63

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12442
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 12740429

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 63

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.