Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.07.2010 11:00 Miasto:Olsztyn Kategoria:Grunwald 600-lecie Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Chwała Grunwaldu - posłuchaj! (felieton i rozmowa radiowa)
Rocznica stała się okazją do wznowienia klasycznych pozycji i wydania nowych książek związanych z Grunwaldem
Rocznica stała się okazją do wznowienia klasycznych pozycji i wydania nowych książek związanych z Grunwaldem

Opisy bitwy, monografie, powieści, eseje, albumy czy przewodniki - 600-lecie bitwy pod Grunwaldem zachęciło wydawców do przypomnienia klasycznych pozycji i przygotowania nowych książek na ten temat.

Bodaj najgłośniej było ostatnio o albumie znanego artysty fotografika Adama Bujaka, mediewisty prof. Krzysztofa Ożoga oraz dziennikarza i fotografika Leszka Sosnowskiego. Chwała Grunwaldu pokazuje ponad 40 zamków i warowni, m.in. Wawel, zamki szlaku Orlich Gniazd, Malbork czy Gniew oraz inscenizację bitwy. Jest także esej prof. Ożoga. Wydawnictwo - Biały Kruk.

Na półkach księgarskich można znaleźć również prace Witolda Mikołajczaka (wydawnictwo Replika): Grunwald 1410. Krok od klęski oraz Grunwald 1410. Bitwa, która przeszła do legendy, w której historyk przyjrzał się przekazom źródłowym oraz stereotypom, jakie przez wieki narosły wokół Grunwaldu. W swojej kolejnej publikacji Witold Mikołajczak opisuje wojny polsko-krzyżackie.

Mapy i plany przebiegu bitwy, sylwetki jej najważniejszych uczestników, reprodukcje dzieł sztuki czy zdjęcia z inscenizacji na Polach Grunwaldzkich przedstawia album Bitwa pod Grunwaldem 1410 (wydawnictwo Replika). Jest też Grunwald 1410 Błażeja Kusztelskiego (wydawnictwo G&P) - opowieść o wielkiej bitwie wzbogacają tu ilustracje, m.in. z wizerunkami zbroi i dzieł sztuki związanych z tematem oraz monografia Andrzeja Nadolskiego Grunwald 1410 (Bellona), w której można znaleźć np. wiadomości o typach wojsk biorących udział w bitwie, taktykach walczących stron i skutkach, jakie dla całego kontynentu miał Grunwald.

Dzieje Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego przybliżą publikacje takie, jak Państwo Zakonu Krzyżackiego w Prusach. Władza i Społeczeństwo Mariana Biskupa i Romana Czai (PWN), Krzyżacy. Historia działań militarnych Williama Urbana (Książka i Wiedza), album Kazimierza Kunickiego i Tomasza Ławeckiego (Carta Blanca) Krzyżacy. Historia - zamki - bitwy, a także Historia Zakonu Krzyżackiego Klausa Militzera (WAM) oraz podręczna książeczka (48 stron) Marka Stokowskiego Krzyżacy (Wydawnictwo Turystyczne).

Krzyżackie zamki w Polsce to temat monografii Janusza Bieszka (Bellona), książki Tomasza Torbusa (Ossolineum), albumu przygotowanego przez wydawnictwo Parma Press (opracowanie zbiorowe), zaś zamki znajdujące się na terenie dawnych Prus - znakomita, bogato ilustrowana publikacja, po trosze przewodnik, katalog i popularnonaukowa opowieść o zamierzchłej przeszłości Małgorzaty Jackiewicz - Garniec  i Mirosława Garnca (Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach, olsztyńskie wydawnictwo Arta).

Grunwald. Rota. Nowowiejski - pod redakcją Janusza Chłosy, Janusza Jasińskiego i Zenony Rondomańskiej to referaty z konferencji naukowej poświęconej Feliksowi Nowowiejskiemu.

"Owa konferencja była próbą wpisania się w obchody 600-lecia Grunwaldu, stąd prelegenci sięgają do najstarszej tradycji, do prawd i legend, chcieli wskazać na bogatą obecność tamtego zwycięstwa w świadomości wielu pokoleń Polaków" - zachęca wydawca, agencja WIT.

Przy okazji jubileuszu wydawnictwo Exlibris proponuje "edycję narodową" Krzyżaków Henryka Sienkiewicza i Bitwy pod Grunwaldem Jana Matejki, a wydawnictwo Orion ? powieść Józefa Ignacego Kraszewskiego Krzyżacy 1410:

"Kraszewski, opierając się na przekazach Jana Długosza, ukazuje nie tylko historię walk, ale także zabiegów dyplomatycznych i podstępnych szpiegowskich działań w stosunkach polsko-krzyżackich." (materiały informacyjne wydawcy)

Jest też coś dla najmłodszych czytelników. To Grunwald 1410. Przewodnik dla dzieci i rodziców Marianny Gal (wydawnictwo Veda).

"Wraz z sympatyczną rodziną Gościmskich najmłodsi czytelnicy spotkają króla Władysława Jagiełłę wyruszającego na wojnę z Krzyżakami i powędrują jego śladami przez Czerwińsk i Grunwald do Malborka" - zapowiada wydawca.

Ciekawostką jest Kuchnia Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego w Malborku (edycja Multico). Jak czytamy w informacji o książce, mistrz kuchni Bogdan Gałązka "odkrywa tajemnice spiżarni malborskiego zamku"...

Książki związane z Grunwaldem oraz Warmią i Mazurami miała na swoim stoisku w czasie niedawnych Dni Grunwaldzkich Książnica Polska z Olsztyna.

Z Iwoną Szczęśniewicz rozmawiała Agnieszka Jarzębska.

This text will be replaced
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11740
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10398022

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.