W dniach 8-10 października w Bibliotece Elbląskiej im. C. Norwida odbędzie się trzydniowe święto współczesnej polskiej prozy czyli festiwal literacko pod hasłem " 4 pory książki". W programie imprezy spotkania autorskie, panel dyskusyjny, spektakl teatralny i wernisaż wystawy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
4 Pory Książki to pomysł na całoroczną promocję czytelnictwa i współczesnej literatury polskiej, a także najciekawszych zjawisk literatury światowej. Charakter festiwalu pozwala na wyprowadzenie książki w przestrzeń publiczną, umożliwiając jej dotarcie nawet do odbiorców przypadkowych. Dzięki cykliczności festiwalu dyskusja o literaturze i życiu literackim ma miejsce w mediach kilka razy do roku.
4 Pory Książki to również jedyny polski festiwal literacki nie zawężający swoich zainteresowań do jednego wyłącznie gatunku literackiego i mającym przy tym charakter międzynarodowy.
Głównym elementem festiwalu są spotkania autorskie. Towarzyszą im imprezy okołoliterackie, przygotowywane z myślą o tych, którzy na co dzień nie uczestniczą w sposób czynny w życiu literackim.
W ten sposób problematyka współczesnej literatury pokazywana jest w szerszym kontekście kulturalno-społecznym.
Imprezy festiwalowe odbywają się równocześnie w kilku miastach Polski i organizowane są we współpracy z partnerami lokalnymi – bibliotekami, księgarniami, centrami kultury i innymi organizacjami działającymi w przestrzeni publicznej.
Festiwal realizowany jest przez cały rok w czterech odsłonach: Pora Poezji (marzec), POPLIT (kwiecień), Pora Prozy (październik) i Pora Reportażu (listopad).
Program Pory Prozy w Bibliotece Elbląskiej im. C. Norwida:
8 października (czwartek)
17.00 – „Nie tylko dla kobiet” – wieczór autorski Sylwii Chutnik. Prowadzi: Joanna Wilengowska.
9 października (piątek)
17:00 Wernisaż wystawy rzeźby, malarstwa i rysunku Wojciecha Sęczawy,
18.00 – „Made in Poland” – wieczór autorski Sławomira Shuty. Prowadzi: prof. Przemysław Czapliński.
10 października (sobota)
17.00 – „Prognozy prozy” – panel dyskusyjny. Uczestniczą: prof. Piotr Śliwiński i Dariusz Nowacki. Prowadzi: prof. Przemysław Czapliński,
19.00 – Spektakl „Miejski kraul” na podstawie prozy Sławomira Shuty w wykonaniu Teatru Kreatury z Gorzowa Wielkopolskiego.
Festiwal dofinansowano ze środków Instytutu Książki. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny.