Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.10.2008 04:06 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. - Arkadiusz Kowalczyk, AJ Placówka:Biblioteka Elbląska
Salon Polityki: Ciało i wyzwolenie
W Elblągu będzie można zobaczyć plakaty Franciszka Starowieyskiego z kolekcji Joanny i Jerzego Jankau
W Elblągu będzie można zobaczyć plakaty Franciszka Starowieyskiego z kolekcji Joanny i Jerzego Jankau
Kamil Sipowicz, artysta plastyk, dziennikarz i filozof oraz Jerzy Jankau, lekarz i kolekcjoner sztuki będą gośćmi Salonu Polityki w Elblągu. Po dyskusji zaplanowano wernisaż plakatów Franciszka Starowieyskiego.

Tym razem temat spotkania, które poprowadzi red. Mirosław Pęczak, brzmi: Jak cię widzą, tak cię piszą. Ciało i wyzwolenie.

Jak informuje Arkadiusz Kowalczyk z Biblioteki Elbląskiej, kolejny sezon dyskusji w Salonie Polityki ma dotyczyć wizerunków:

Szczególnie w polskiej kulturze funkcjonuje wiele stereotypów i uprzedzeń opartych na niepełnej wiedzy oraz fałszywych przekonaniach o świecie, utrwalonych przed tradycję i trudno podlegających zmianom. Stereotypy z pewnością ułatwiają życie w społeczeństwie, upraszczają rzeczywistość, co przy dzisiejszym zróżnicowaniu świata zmniejsza poznawczy wysiłek umysłowy.

Etykieta łatwo może spowodować przyjęcie narzuconej roli i nawet z czasem doprowadzić do czerpania z niej satysfakcji ze względu na aprobatę własnej grupy. Ze stereotypami wiąże się stronniczość w nagradzaniu i karaniu - za te same czyny wyżej ocenia się członków własnej grupy, a niżej - obcej. Bowiem w każdym stereotypie jest zawarta jakaś część prawdy, ale ćwierć, czy półprawdy deformują często obraz innych ludzi skutecznej niż całkowity fałsz.

W cyklu Wizerunki będziemy chcieli rozmawiać o tym, jak postrzeganie innych poprzez wygląd, ubiór, zachowania, może deformować rzeczywistość. Motywacje tych działań zazwyczaj wynikają z chęci podniesienia własnej samooceny, pokazania siebie w lepszym świetle. Ten mechanizm jest immanentną cechą człowieczeństwa. Jednak oceniając - często mylnie - innych, możemy dowiedzieć się czegoś o nas samych - czytamy w informacji prasowej.

Salon Polityki w Bibliotece Elbląskiej otworzy podwoje w czwartek, 16 października, o godz. 18. Następnie odbędzie się wernisaż plakatów Franciszka Starowieyskiego Anatomia aktu z kolekcji Joanny i Jerzego Jankau.

Wstęp wolny.

***

Kamil Sipowicz - dziennikarz, historyk filozofii, malarz, poeta; absolwent wydziału filozofii chrześcijańskiej na Akademii Teologii; studia doktoranckie na Ludwig Maxilimilian Universitat w Monachium (1980-1982) i Freie Universitat Berlin (1982-1988); publikował artykuły o tematyce muzycznej w miesięczniku Jazz, Jazz Forum, Razem, Magazynie Muzycznym, Tylko Rock, Warsaw Voice oraz z zakresu filozofii w Philosophia Christianae, Życiu i Myśli, ExLibrisie. W 1999 roku został redaktorem naczelnym polskiej edycji miesięcznika MAX; wiersze publikował w miesięczniku Twórczość (1983); wydał zbiory: Tajemnicze dzieje pierwiastków, Królowie w kole ognia oraz książkę Podwójna linia życia (współautor).

Swoje prace malarskie wystawiał m.in. w Berlinie (1985), Warszawie (1980-2000), Krakowie (1989), Monachium (1980); od 2003 roku jest prezesem zarządu Instytutu Badań DNA

Jerzy Jankau - lekarz, specjalista drugiego stopnia w dziedzinie chirurgii plastycznej; pracuje w Klinice Chirurgii Plastycznej Akademii Medycznej w Gdańsku; stypendysta w Clevland Clinic Foundation w USA; autor 43 publikacji naukowych z dziedziny chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, historii medycyny oraz tekstów z pogranicza historii sztuki, medycyny i etnografii. Jego rozprawa doktorska Analiza anatomiczna wybranych postaci z obrazu Hansa Memlinga Sąd Ostateczny, w której znalazły się interesujące wnioski rzucające nowe światło na pojmowanie budowy ludzkiego ciała w okresie powstania płótna, otrzymała nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Praca spotkała się z żywą reakcją historyków sztuki, którzy uznają jej treść za kontrowersyjną. Doktorat otworzył także cykl prac poświęconych medycznej interpretacji sztuki, przede wszystkim malarstwa. Należy wśród nich wymienić Choroby gdańszczan na podstawie obrazu Bartholomaeusa Milwitza Wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Prywatnie Jerzy Jankau jest miłośnikiem i kolekcjonerem prac Franciszka Starowieyskiego.

Franciszek Starowieyski - znany polski grafik, malarz i scenograf; popularność zyskał w latach 60-tych serią plakatów teatralnych i filmowych; twórca tzw. teatru rysowania; jego malarstwo cechuje fascynacja ciałem kobiecym o rubensowskich kształtach, zmysłowością oraz refleksja nad przemijaniem i śmiercią; artysta wielokrotnie wystawiał w galeriach i muzeach na całym świecie. Laureat wielu nagród, m.in. Grand Prix Biennale Sztuki Współczesnej w Saô Paulo (1973), Grand Prix za plakat filmowy na festiwalu w Cannes (1974), Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu w Paryżu (1975), Annual Key Award gazety Hollywood Reporter (1975-1976), nagrody na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie i na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago (1979-1982); w obrazach Starowieyskiego świat realny łączy się z tworami jego wyobraźni; twórczość ta nawiązuje do dzieł XVII-wiecznych mistrzów i jest przesycona groteską oraz humorem. W 1994 roku twórca otrzymał Złotą Maskę, nagrodę za scenografię do Króla Ubu Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim w Łodzi, a w 2004 roku - nagrodę ministra kultury w dziedzinie sztuk plastycznych.
Dołączone pliki:
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11734
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10389205

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.