Miłośnicy Kanału Elbląskiego oraz turyści, którzy są zainteresowani tym zabytkiem techniki mogą już oglądać nową wystawę w Izbie Historii Kanału Elbląskiego.
Historię powstania Kanału Elbląskiego tworzyło wiele wydarzeń i postaci. Niektóre z nich są powszechnie znane a inne niewiele lub wcale. Wkrótce po powołaniu Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, regionalista i uznany muzealnik Roman Klim zainicjował, utworzenie Muzeum Kanału Elbląskiego. Dzięki jego kilkuletnim usilnym staraniom, z rozproszonych zasobów dokumentów archiwalnych i modeli odlewniczych powstała w 1998 r. Izba Historii Kanału Elbląskiego zlokalizowana w budynku Nadzoru Wodnego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Przez 15 lat przygotowaną przez Romana Klima ekspozycję zobaczyły setki tysięcy turystów.
Jednym z istotnych elementów przeprowadzonej w latach 2012 - 2015 rewitalizacji Kanału Elbląskiego było zaprezentowanie jego historii i dnia dzisiejszego w nowoczesnych standardach. Zaprojektowany budynek nowej Izby Historii Kanału Elbląskiego nawiązuje do budowanych w tym regionie domów podcieniowych, komponując się doskonale z już istniejącymi. Przestrzeń budynku pozwala na znacznie szersze zaprezentowanie problematyki, z wyodrębnieniem kilku działów: historycznego, technicznego i krajoznawczego. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym obiekt jest przyjazny dla niepełnosprawnych oraz zapewnia pełną obsługę w językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim, zarówno na planszach jak i w bezpłatnie udostępnianym audio przewodnikom. Muzeum prezentuje również bogatą ofertę multimedialną. Obiekt może zwiedzać jednocześnie 40 osób.
- Izba posiada kilka warstw ekspozycyjnych. Parter wprowadza w tematykę i daje świadectwo zmian dokonanych podczas rewitalizacji w latach 2012-2015. Piętro to głownie zagadnienia techniczne i miejsce gdzie możemy bezpiecznie zostawić naszych milusińskich na czas zwiedzania. Szczegółowe treści znajdziecie na tablicach, modele przybliżą epokę - informuje Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego Navicula, które przygotowało nową ekspozycję. - Tutaj eksponatów można dotykać. Już oczekując na zakup biletu można prześledzić historię budowy kanału na "osi czasu" umieszczonej nad schodami.
Więcej informacji o Izbie Historii Kanału Elbląskiego można znaleźć tu: https://www.ihke.pl/pl/