Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 30.07.2012 07:41 Kategoria:Książka Prasa Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Brak
Meekham - cesarstwo silnych ludzi

Macie może za dużo wolnego czasu? Nie wiecie co zrobić z wolnym wieczorem? No cóż jeśli nie chcecie przy okazji zarwać nocy to nie polecam cyklu Roberta M. Wagnera Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Jeśli jednak jesteście gotowi się poświęcić to gwarantuję dobrą lekturę.

Ostatnio sporo fantastyki było obecnej na naszym portalu, to i ja doleję oliwy do ognia, a to a propos czytanej właśnie przeze mnie i potraktowanej trochę po macoszemu pozycji Roberta M. Wagnera - Opowieści z mekheńskiego pogranicza.  Rzeczona pozycja w chwili obecnej obejmuje trzy tomy, już po przeczytaniu części pierwszego wiadomo było, że warto. Nie czyta się jej ekspresowo, jak romans czy szybką przygodówkę, ale wciąga jak wafle ryżowe - jak się je otworzy trzeba zjeść do końca:-) (przestroga dla wszystkich odchudzających się - jeden ma 30 kcal, ale całe opakowanie ponad 300, może lepiej zjeść czekoladę;-)). Ośmielę się powiedzieć, że to jedna z najlepszych w ostatnim czasie pozycji fantasy w Polsce.

Co w książce przyciąga? Doskonale prowadzona akcja - autor prowadzi nas powoli, ale prosto do celu. Nie ma zbędnych sytuacji, wszystko jest doskonale przemyślane. Dobrze jest czasem przysiąść przy książce, rozpocząć czytanie i w pewnej chwili pomyśleć - o Boże, jakie to dobre;-) Autor posiadł kunszt pisarski, z precyzją buduje napięcie i wprowadza nowych bohaterów. Wagnera czyta się i wie, że wszystko jest na swoim miejscu, a jeśli czegoś nie wiemy, to znaczy, że jeszcze nie czas żebyśmy się dowiedzieli.

Do tej pory przeczytałam dwie części - Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe i Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód - Zachód. Właśnie czekam na kuriera z trzecią. To zbiory opowiadań, które - takie odnoszę wrażenie - w trzecim tomie przerodzą się w powieść. Bohaterowie opowiadań reprezentują kraje bądź ludy wchodzące w skład Imperium Meekhańskiego - to brzmi banalnie, ale Wagner tworzy ten świat niezwykle plastycznie i sugestywnie. Nie ma co opisywać akcji bo toczy się ona w ramach czterech odrębnych zbiorów opowiadań z pogranicza północnego, południowego, wschodniego i zachodniego. Na końcu bohaterowie tych opowiadań zaczynają się spotykać, wygląda więc na to, że w kolejnym tomie akcja będzie się zazębiać.

Żeby podsumować - Opowieści z meekhańskiego pogranicza są znacznie lepsze niż recenzja, którą tu nasmarowałam. Najlepsza polska fantastyka ostatnich lat.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
Komentarze
 
Anty play... z LaPorte.
|2012-07-31 21:09:27
A recenzja całkiem dobra.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10907
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5517037

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.