Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 26.07.2012 12:21 Miasto:Warszawa Kategoria:Społeczeństwo Autor:Zuzanna Gajewska Placówka:Narodowy Instytut Dziedzictwa
Dziedzictwo kulturowe jest dla nas ważne

Polacy wiedzą, że dziedzictwo kulturowe należy chronić, zabytki mają dla mieszkańców kraju nad Wisłą duże znaczenie i warto w nie inwestować, a pomysł zastąpienia ich nowoczesną architekturą nie spotkał się z aprobatą. Tak można ogólnie podsumować wyniki pierwszych w Polsce badań społecznych na temat świadomości i postaw wobec konieczności ochrony dziedzictwa kulturowego.

W środę 25 lipca w Pałacu na Wyspie, w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się konferencja, na której przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID). W spotkaniu uczestniczyli m.in.  Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, dyrektor NID Paulina Florjanowicz i dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Tadeusz Zielniewicz.

Wyniki badań wskazują na dużą świadomość społeczeństwa w kwestii konieczności ochrony dziedzictwa kulturowego. 89% Polaków uważa, że pełni ono ważną rolę społeczną. Zdecydowana większość badanych (86%) uważa, że zabytek posiada potencjał ekonomiczny. Respondenci podkreślali aspekt turystyczny i możliwość zarobkowania przez lokalne społeczności. W wypowiedziach zaznaczono także kwestie zarobków pośrednich związanych z dziedzictwem, czyli rozwój usług.

Badani Polacy zdają sobie sprawę z niezbędnych wysokich nakładów finansowych w dziedzictwo, ale wierzą, że są to inwestycje długoterminowe i w przyniosą zyski w przyszłości. Na pytanie, czy warto inwestować publiczne pieniądze w ochronę zabytków, aż 82% respondentów odpowiedziała: TAK.

W ankiecie pytano też o kwestię wyburzania obiektów zabytkowych oraz budowania w ich miejscu nowoczesnej architektury. 77% ankietowanych odpowiedziało, że jest to zjawisko złe.

***

Badanie wykonano pod koniec 2011 r. w ramach projektu Stop Heritage Crime - Legalny i nielegalny obrót dobrami kultury - Platforma badawczo-edukacyjna wymiany doświadczeń w dziedzinie zapobiegania przestępstwom przeciw dziedzictwu kulturowemu, finansowanego przez Fundusz Wymiany Kulturalnej EEA, który w latach 2010-2011 realizował NID we współpracy z partnerami polskimi i norweskimi.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11042
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6043273

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.