Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 24.07.2012 08:14 Kategoria:Społeczeństwo Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Brak
Hejterzy i trole - społeczność w Internecie

Ty gruba, tłusta, duża pedałko! Zamknij pysk łysa mendo! Internet to nie tylko miejsce, gdzie kwitnie pluralizm, gdzie każdy znajdzie swoje miejsce i gdzie można znaleźć informacje na każdy temat. Internet ma także swoje ciemne strony i nie chodzi tu wcale o konkretne strony www.

Przez dwa wiosenne miesiące 2012 roku w serwisie Youtube można było oglądać wideobloga Grażyny Żarko - bardzo szybko stał się on bardzo popularny i znienawidzony, a wpisując w wyszukiwarkę imię Grażyna, pierwsze wyniki wskazywały właśnie na Grażynę Żarko.

Pojawiło się kilkanaście odcinków bloga, obejrzało je ponad dwa miliony internautów, a ponad 75 tysięcy z nich skomentowało je wpisami pełnymi obelg. Pojawiły się też filmy z groźbami pod adresem Grażyny.

Kanał Youtube Grażyny Żarko

Grażyna  Żarko, Katolicki Głos w Internecie. Witała się słowami Szczęść Boże, a potem mówiła o metodach wychowawczych, które powinny być stosowane w szkole, o maltretowaniu zwierząt w grze Angry Birds, o satanistycznej piosence śpiewanej przez naćpane emerytki z zespołu Jarzębina, o kulturze satanistycznej, którą reprezentuje np. Doda i Nergal.

Na końcu okazało się, że była to prowokacja.

Film wyjaśniający ideę projektu.

Jak pisali sami autorzy projektu Grażyna Żarko to działanie niekomercyjne, którego celem było podjęcie tematu przemocy słownej w Internecie, źle pojmowanej "wolności słowa" oraz agresji, które są "youtubową" codziennością. Wymyślili ją specjalizujący się w internetowych produkcjach Grzegorz Cholewa i Bartłomiej Szkop.

Prowokacja zadziałała doskonale - 1,5 minutowe filmiki stały się obiektem wielkiej agresji. Projekt autorzy przerwali po dwóch miesiącach - negatywne emocje były tak silne, że obawiali się o bezpieczeństwo odgrywającej rolę Grażyny Żarko, Anny Lisak.

Co stało sie później? Gdy okazało się, że wszystko to zostało wymyślone Internet zawrzał i... posypały się przeprosiny, złość nie została skierowana przeciwko autorom projektu, ludzie nie poczuli się oszukani, a zrobiło im się głupio.
To chyba jedyna, poza poznawaczą, pozytywna strona tego projektu. Dodatkowo internauci postanowili zrzucić się na wakacje dla pani Ani, jako zadośćuczynienie za tygodnie zniesławiania i gróźb. Do składki cały czas można się dorzucić. Do tej pory kwoty od 1 do 50 dolarów wpłaciło 75 osób.

A może by tak ustanowić i wprowadzić w życie Międzynarodowy Dzień Pozytywnego Komentarza? Czy ta żółć i nienawiść, które się nazbierały przez jeden dzień, musiałyby się wylać następnego?

---

Więcej informacji o całym projekcie dostępnych jest w artykule.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
Komentarze
 
Marcin.
|2012-07-25 14:14:01
*gremiom związanym - pisane w pośpiechu
 
Marcin.
|2012-07-24 12:23:14
Witam ładną specjalistkę od historii. Fakt, dobrze aby w internecie panował szacunek, optymalne posługiwanie się przez użytkowników językiem ojczystym czy brak większych prowokacji. Jednak w tym gąszczu pomówień, chamstwa i fałszu wyłapuję niekiedy osoby które wiele sobą stanowią a w perfidny sposób odcięto im wiele dróg rozwoju. Ludzie są na różnym stopniu świadomości i rozwoju a nie uważam aby np. ujawnianie niedociągnięć, korupcji czy innych nieprawidłowości w różnych instytucjach czy odkrywanie zakamuflowanych perfidnych, bezwzględnych osób wyniszczających innych ludzi było jakieś negatywne. Każdy przyjmuje konwencję na jaką go stać - możemy jedynie apelować o rozwój i rozwagę internautów. Nie podoba mi się np.że prezydent U.S.A Obama uległ gremiom związanymi z iluminatami i tylko po to aby zdobyć większe poparcie zalegalizował związki homoseksualne. Wszystko zależy od konwencji przyjętej przez użytkownika, tym co sobą prezentuje i jaką jest osobą a same prowokacje dla świadomych osób są delikatnie powiedziawszy śmieszne. Miłego dnia rzeczniczko Światowida.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11050
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6067956

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.