Miejsca z Duszą to miejscowości tematyczne Warmii i Mazur, położone w malowniczych krajobrazach Zalewu Wiślanego, Wysoczyzny Elbląskiej oraz okolicach Kanału Elbląskiego. Na szlaku miejscowości tematycznych znalazło się dziesięć miejsc - dziewięć wiosek i jedno miasteczko. Każde z nich ma w sobie to coś, co przyciąga miłośników podróżowania.
Pogrodzie - Wioska Dzieci
Niż demograficzny? Nie tutaj. Wieś jest oblegana przez bociany, a jaki jest ich fach, wszyscy wiedzą. Lubiący spędzać czas aktywnie, mogą wziąć udział w specjalnej grze terenowej, która poprowadzi ich szlakiem bocianich gniazd. Dla preferujących bardziej przyziemne atrakcje turystyczne, jest też szlak rowerowy i wcale nie trzeba mieć swojego pojazdu, by go przejechać, w wiosce działa bowiem wypożyczalnia jednośladów. Gdyby po aktywnym wypoczynku ktoś zgłodniał, miejscowe gospodynie poczęstują swoim specjałem - bocianem na słodko. Natomiast dla głodnych wiedzy i zdobywania nowych umiejętności, organizowane są warsztaty rękodzielnicze, na których można samemu zrobić sobie pamiątkę z pobytu w Wiosce Dzieci.
Cesarskie Kadyny
Cesarskie Kadyny to urocza wioska, w której w XIX wieku urządził sobie swoją letnią siedzibę cesarz i król pruski Wilhelm II. Spacerując śladami monarchy, można poznać historię i unikatową architekturę Kadyn. Raz w roku mieszkańcy i turyści odwiedzający Kadyny przenoszą się do czasów Wilhelma II. Cesarska majówka to cykliczna impreza, odbywająca się w wiosce, podczas której można skosztować cesarskiego jadała i trunków, a także wyrobić sobie pamiątkowy cesarski dukat. Redakcja eswiatowid.pl bywała na tych przyjęciach, jak wyglądała jedna z nich można zobaczyć tutaj.
Mijającej historii Kadyn, przyglądał się dąb im. Jana Bażyńskiego. Ten pomnik przyrody ma blisko tysiąc lat. Leżące nad Zalewem Wiślanym Kadyny, to dobre miejsce na odpoczynek zarówno dla osób ceniących spokój bądź posiadających romantyczną duszę, jak i dla tych, którzy wolą aktyny wypoczynek. Wędrówka w lesie czy spacery plażą o zachodzie słońca na pewno będą budziły miłe wspomnienia, a przejażdżka koniem z tutejszej stadniny czy walka z falami na desce, z pewnością dodadzą pozytywnej energii.
Suchacz - Wioska Kaperska
Suchacz to idealne miejsce dla poszukiwaczy skarbów. W XV wieku dzielni kaprowie walczyli na wodach Zalewu Wiślanego z Krzyżakami. Niestety podczas starć zgubili skarb. Mieszkańcy Wioski Kaperskiej zapraszają turystów do jego poszukiwania. Miejscowość leży nad Zalewem Wiślanym, 12 km od Elbląga i położona jest na trasie kolei nadzalewowej, która działa w sezonie letnim i dowozi turystów na tutejsza plażę. Oprócz wypoczynku nad wodą, turyści mogą udać się na piesze wędrówki wspomagając się kijkami do nordic-walking'u, które, podobnie jak rowery, można tu wypożyczyć. Ale skoro to wioska kaperska nie brakuje i atrakcji tematycznych - turyści poczuć się prawdziwymi Kaperami - przymierzając ich stroje. Ponadto można spróbować kaperskich specjałów, czyli śledzia o cholewę i kaperskiego miodu. Suchacz podobnie jak Kadyny posiada swoją cykliczną imprezę - kaperski festyn, z którego przywieźć można kaperskiego dukaty.
Aniołowo - Wioska Aniołów
Stany Zjednoczone mają swoje Los Angeles, a Polska ma Aniołowo. To jedyna miejscowość o takiej nazwie w kraju. Wioska Aniołów leży pod Pasłękiem, a turystów przywita zapachem tutejszego specjału - gorących ruchańców. Gospodynie domowe zdradzą ich recepturę uczestnikom zajęć kulinarnych, poza tym wieś proponuje też warsztaty kuglarskie i rękodzielnicze. Więcej informacji o Aniołowie można znaleźć w naszym materiale Aniołowo - wieś z duszą.
Jędrychowo - Wioska Jak u Babci
Temat przewodni wsi pochodzi z opowieści o Babci Majowej i nawiązuje do dawnych tradycji. Przyjezdni mogą tu wziąć udział w grze terenowej Śladami babcinych schadzek. Najmłodsi oraz dorośli, którzy chcą powspominać dzieciństwo, mogą odwiedzić krainę zabawek. Wioska Jak u babci proponuje warsztaty kulinarne, podczas których miejscowe gospodynie uchylą rąbka tajemnicy wypieku tradycyjnego chleba. A tutejsza zielarka znajdzie lek na każdą dolegliwość. W Jędrychowie nie brakuje wydarzeń nawiązujących do dawnych lat, jak choćby wspomnienie nocy Kupały. Babcina wioska leży w powiecie braniewskim, w gminie Frombork.
Wielkie Wierzno - Wioska Rodzinna
Wielkie Wierzno od dawien dawna zamieszkiwały trzy duże rody, stąd nawiązanie do rodziny. Główne, czekające tu na turystów atrakcje, to Muzeum Rzeczy Ruchomych, będące kolekcją lokalnego hobbysty czy historyczny Kościół z zabytkowymi pomnikami przyrody - Trzema lipami. Na specjalnych warsztatach można wykonać własną biżuterię, a dzieci mogą wziąć udział w takich zabawach ja robienie baniek mydlanych i budowanie domków. Cykliczną imprezą Wielkiego Wierzna są Spotkania rodzinne.
Kamionek Wielki - Wioska Ryb i Szuwarów
Nazwa miejscowości związana jest z historycznym głazem znajdującym się obecnie w centrum wioski. Inspiracją do utworzenia miejscowości tematycznej ryb i szuwarów był jej krajobraz. Panowie znają się na swoim fachu i są mistrzami w połowie ryb, a panie przyrządzają z nich najrozmaitsze potrawy. Wioskę zamieszkuje też tajemniczy gość - Wodnik. Znaleźć go można pomiędzy trzcinami. Jedną zabaw oferowanych turystom przez mieszkańców, jest pogoń za Wodnikiem z nagrodą niespodzianką na mecie. A po wyczerpującej wędrówce można spokojnie usiąść i najeść się do syta rybnym specjałem i zapić go domową nalewką.
Narusa - Osada pod Kapeluszem
Jak na grzyby, to tylko do Narusy - Osady pod Kapeluszem. Narusa leży w gminie Frombork w powiecie braniewskim. Wybierając się tutaj, koniecznie trzeba wziąć ze sobą koszyczki na skarby leśnego runa. Pobyt umilą też grzybowe ciasteczka i naruskie nalewki: Kiafa i Ogierówka. Miejscowi oferują również turystom przejażdżki bryczką. Charakterystyczną imprezą Narusy jest - a jakże by inaczej - parada kapeluszy.
Łęcze - Wioska Wiatru i Podcieni
Architektura domów podcieniowych i wiejący znad Zalewu Wiślanego wiatr to atmosfera tej wioski. Stąd też wzięła się jej tematyka - Łęcze - Wioska Wiatru i Podcieni. Sama nazwa Łęcze pochodzi natomiast od pruskiej krainy Lanzanii lub od nazwy Lenz, co oznaczało wiosnę. Ale tutejsze krajobrazy robią wrażenie, zarówno wiosną, jak i w innych porach roku. To, co warto zobaczyć podczas wizyty, to właśnie domy podcieniowe, a poza tym: XVIII-wieczny kościół i górujące nad wsią ruiny wiatraka.
Frombork - gród Kopernika
I na koniec rodzynek - jedyne miasteczko w sieci miejscowości z duszą, kojarzące się z wielkim astronomem. Frombork - gród Kopernika to miasto kuszące turystów nie tylko nadzalewowymi plażami, a i Wzgórzem Katedralnym, które warto odwiedzać, by poznać bliżej życie i osiągnięcia twórcy dzieła O obrotach sfer niebieskich. Pragnący gwiazdki z nieba mogą podziwiać niebiosa przy pomocy teleskopu i lunety w Obserwatorium mieszczącym się na Górze Żurawiej, najwyższym wzniesieniu w okolicy lub odwiedzić planetarium. Z kolei widok na panoramę miasteczka można oglądać z dawnej Dzwonnicy - 40-metrowej Wieży Radziejów. Do zwiedzania jest też neogotycki kościół św. Wojciecha, Muzeum Historii Medycyny czy Wieża Wodna z XVI wieku.