Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 18.05.2012 08:44 Miasto:Region Kategoria:Społeczeństwo Autor:Karolina Śluz Placówka:Brak
Rozmowa o kulturze. Może wreszcie się sklei (felieton)

Rozmowa o kulturze nie klei się od lat. Choć są przymiarki. Próby zakończone większym lub mniejszym sukcesem mają za sobą m.in. Olsztyn, Elbląg czy Ostróda. Lecz bardzo trudno o dyskusję, która mogłaby nadawać ton miejskiej polityce kulturalnej. W najbliższą sobotę (19 maja) do takiej debaty przymierzy się Elbląg. Nad jej jakością będzie czuwał kwartalnik Res Republica Nowa.

Olsztyn organizuje Forum Kultury. W Elblągu Centrum Spotkań Europejskich Światowid - Forum Debaty Publicznej. W Bibliotece Elbląskiej raz na dwa lata odbywają się konferencje kulturoznawcze. Czasami wątek lokalnej kultury padnie na Ogrodach Polityki. Próżno szukać takiej rozmowy we Fromborku, który przecież promuje się poprzez kulturę. Również Ostróda - niezła w promowaniu siebie - dobrą debatę o kulturze ma dopiero przed sobą. Ostródzcy organizatorzy kultury przyznają, że jeszcze nie wiedzą jak to zrobić.

- Te debaty powinny być ukierunkowane. Żeby nie skończyło się na dyskusji o gustach i na narzekaniu - mówi Anna Baron, kierowniczka Agencji Upowszechniania Kultury Ośrodka Kultury w Ostródzie.

Chęci na wagę złota


W każdym mieście sytuacja jest podobna. Pojawia się grupa ludzi, którym najbardziej zależy na sferze kulturalnej. Lecz zdecydowana większość nie wie, że mogłaby coś zmienić.

- Ludzie nie czują się kompetentni do udziału w kulturze i brania odpowiedzialności za swoje miasto. Winę za to ponoszą zaniedbania z zakresu edukacji kulturalnej oraz w dziedzinie włączania mieszkańców w kulturę - tłumaczy Artur Celiński, zastępca redaktora naczelnego Res Republica Nowa.

Nie inaczej jest na Warmii i Mazurach.

- Warmia i Mazury są postrzegane jako region na wakacje. Tu ludzie przyjeżdżają, żeby odpocząć. Trzeba zastanowić się nad tym, co zrobić, żeby połączyć tę świadomość z życiem codziennym - dodaje Artur Celiński.

Niewielu już pamięta, że takie instytucje jak elbląski Światowid czy Centrum Sztuki Galeria El powstały, bo doprowadzili do tego elblążanie. Nie urzędnicy najwyższego szczebla, a zwykli ludzie. Przychodzili, remontowali, organizowali. Efekty pracy sprzed pięćdziesięciu lat widoczne są do dzisiaj. Właśnie takich ludzi potrzeba teraz.

- Zależy nam na tym, żeby do debaty o elbląskiej kulturze włączyli się mieszkańcy Elbląga. Żeby powiedzieli, co im się nie podoba i co chcieliby zmienić - zachęca Leszek Sarnowski, dyrektor departamentu kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu.

W poszukiwaniu kodu genetycznego

O potrzebie głębszej debaty o elbląskiej kulturze mówi się co najmniej od czasu Kongresu Kultury Polskiej, który odbył się w 2009 roku w Krakowie. Sobotnia debata, pn. DNA Miasta ma być pierwszym krokiem ku zmianie miejskiej polityki kulturalnej.

Jej efekty będą podstawą do ustalenia programu Elbląskiego Kongresu Kultury planowanego na wrzesień. Uczestnicy, opierając się na doświadczeniach elbląskich oraz Bydgoszczy i Gdańska, będą rozmawiali o roli miasta i form współpracy z publicznymi i niepublicznymi instytucjami kultury. O tym czy miasto ma animować kulturę czy nią zarządzać oraz jaka jest rola miejskich instytucji kultury?

Więcej o Dna Miasta przeczytasz tutaj.

Termin: 19 maja (sobota)

Miejsce: Ratusz Staromiejski w Elblągu

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10934
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5784039

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.