Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 02.08.2011 01:50 Miasto:Elbląg Kategoria:Turystyka Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Brak
Spacer przez historię

No i wreszcie - po tygodniowej przerwie wybrałam się na kolejny spacer z przewodnikiem i tym razem mogę go opisać jedynie pozytywnie, a nawet jeśli odezwie się moja wredna natura i postanowię trochę ponarzekać - to i tak będzie więcej plusów niż minusów.

Kolejny weekend, w trakcie którego pogoda nas nie rozpieszczała, deszcz co prawda nie padał, ale parasol trzeba było ze sobą wziąć. Pora - dla leniuchów nieco zbyt wczesna, ale przy odrobinie dobrych chęci można było dać radę. Punk 10.00 spotkanie pod Bramą Targową. Tłum, tłoczący się wokół przewodnika, widać było już z daleka. Pierwsza myśl - w spacerach uczestniczy coraz więcej osób - kilka twarzy znajomych, czyli część osób upodobała sobie cykl na stałe. Przewodnik tym razem w nieco młodszym wieku, głos miał donośny i mówił ciekawie.

Tematem przewodnim sobotniego spaceru był Kanał Elbląski, jednak spotkaliśmy się koło Bramy Targowej i nie można było pozostawić tego obiektu bez kilku słów komentarza. Tak więc zaczęło się od Krzyżaków i historii o dzielnym Piekarczyku. Bramę obejrzeliśmy od wszystkich stron, zwracając jednocześnie uwagę na szczegóły, m.in. odciśnięte łopaty na kamieniach przed bramą, usłyszeliśmy kilka zdań o Ferdinandzie Schichau, skoro budynki dawnych zakładów znalazły się już w zasięgu wzroku. Zwróciliśmy również uwagę na studzienki ściekowe po drodze dowiadując się jednocześnie, że są na nich nazwiska elbląskich przemysłowców. Usłyszeliśmy opowieść o pierwszych elbląskich samochodach i o ich fabryce - pierwszej na ziemiach pruskich, na wschód od Odry. Ciekawostki sprzedawane były w odpowiedniej formie i ilości.

Pomiędzy jedną historią, a drugą zawędrowaliśmy na Bulwar Zygmunta Augusta, zatrzymaliśmy się za Przystanią no i na zdjęciach mieliśmy okazję przekonać się, jak wyglądały oba elbląskie mosty zwodzone przed laty. Znalazły się także projekty tego, jak będą wyglądały po odbudowie. Pojawiły się głosy, że te stare wyglądały lepiej. Po pół godziny, przez rzekę Elbląg dobrnęliśmy do Kanału Elbląskiego. Przewodnik wytłumaczył skąd wzięła się idea, kto zaplanował, na ile lat projekty trafiły do szuflady. W końcu komu zawdzięczamy ten niezwykle unikatowy zabytek i jak on działa. Tłumaczył jasno, pokazywał w katalogach i na przygotowanych schematach, dość ciekawie. Momentami, podawał jak dla mnie zbyt dużo szczegółów technicznych, ale to zabytek techniki właśnie dlatego w pełni usprawiedliwiam to podejście.

Odpowiedni głos, tempo, sposób oprowadzania i zadowoleni wycieczkowicze. Czegóż chcieć więcej?

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11042
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6043202

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.