Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 24.07.2011 08:21 Kategoria:Turystyka Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Brak
Po prostu - Bratysława

Jedyna europejska stolica, której rogatki leżą w pobliżu granicy państwowej z dwoma krajami, niewielka - liczy zaledwie 429 tys. mieszkańców, ale całe państwo również nie jest zbyt duże - Bratysława to sporo kontrastów i wiele wyzwań, które jeszcze stoją przed Słowakami.

Słowacja, jako samodzielne państwo powstała w 1993 roku, wcześniej, zarówno po pierwszej, jak i drugiej wojnie światowej wchodziła w skład Czechosłowacji, a jeszcze wcześniej - Cesarstwa Austro-Węgierskiego (chociaż krótki epizod państwowości przeżyła podczas II wojny światowej, ale nieodłącznym elementem istnienia niepodległego państwa jest suwerenność, a tej Słowacja wtedy nie miała).

Od maja 2004 r., podobnie jak Polska i osiem innych krajów, przystąpiła do Unii Europejskiej, a od 1 stycznia 2009 r. - do strefy euro. Słowacja jest przede wszystkim krajem górskim - 61% jej powierzchni zajmują liczne pasma Karpat Zachodnich oraz Karpat Wschodnich. Niziny występują jedynie na południu, w dolinie Dunaju, oraz na wschodzie przy granicy z Ukrainą - za to klimat na nizinach jest na tyle sprzyjający, że można hodować winogrona czy morele.

Nad Dunajem leży stolica Słowacji - Bratysława. Jej historia sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego, a pierwsza pisemna wzmianka pojawiła się w X wieku. W historii nosiła wiele nazw, m.in. po słowacku i czesku - Bratislava, po niemiecku - Pressburg, po węgiersku - Pozsony, a dawniej - po polsku - Pożoń, także Preszburg. Zwykłym turystom na jej zwiedzenie starczą 3-4 godziny.

W panoramie miasta wyróżnia się Nowy Most, czyli most nad Dunajem z charakterystycznym pylonem, zwieńczony położonym na wysokości ponad 84 metrów latającym spodkiem, mieszczącym restaurację na 430 osób (dodajmy, bardzo drogą restaurację). Wewnątrz lewego filaru pylonu umieszczono windę, w prawym filarze znajdują się schody ewakuacyjne.

Most był budowany w latach 1967-1972, według projektu zespołu architektów: A. Tesár, J. Lacko, I. Slameň. Uroczyste otwarcie nastąpiło 26 sierpnia 1972 roku; łączy centrum Bratysławy z mieszkaniową dzielnicą Petržalka. Podczas budowy Nowego Mostu wyburzono większość budynków dzielnicy żydowskiej. Słowacy nie lubią tego mostu właśnie ze względu na to, że około 70% budynków starego miasta zostało zburzonych, by mógł powstać.

Wspomniana Petržalka to największa dzielnica mieszkaniowa Bratysławy. Leży na prawym brzegu Dunaju i liczy ponad 115 tys. mieszkańców - to jeden z najgęściej zaludnionych terenów w Europie Środkowej. Historia tej dzielnicy sięga XII wieku, jednak to w okresie powojennym Petržalka przeżyła rozwój budowlany i przybrała obecny kształt. Miała pełnić rolę dzielnicy - sypialni dlatego wybudowano w niej liczne osiedla złożone z wielopiętrowych bloków, zwłaszcza w l. 70.

Pierwszy punkt programu zwiedzania to Zamek Bratysławski, pierwotnie z XIV-XV wieku, potem wielokrotnie przebudowywany, usytuowany na granitowym wzgórzu, 80 metrów nad lustrem Dunaju. To twierdza o czterech wieżach w narożnikach murów obronnych, kształtem przypominająca odwrócony stół. Dziś świeżo odrestaurowany, jest siedzibą prezydenta republiki, w dobudowanych w czasach komunizmu budynkach można obejrzeć dwie kolekcje muzealne, skarbiec i winiarnię. Znajduje się tam również punkt widokowy.

Kolejny punkt, to pozostająca w remoncie gotycka katedra św. Marcina (Dóm svätého Martina), która przez 300 lat była miejscem koronacji królów węgierskich. Koronowano w niej jedenastu królów i osiem królowych (w tym czasie dzisiejsza stolica Węgier była we władaniu Turków). Wnętrze katedry można zwiedzać po uiszczeniu opłaty ok. 2 euro, ciekawie wyglądają udostępnione niedawno do zwiedzania tamtejsze krypty. W nawiązaniu do tradycji koronacyjnych, co roku w Bratysławie odbywają historyczne rekonstrukcje koronacji - w roli królów i królowych występują słowaccy celebryci, a z fontanny na bratysławskiej starówce zamiast wody leje się białe wino.

Po przejściu bratysławskiego Starego Miasta - obejrzeniu kilku pomników i tablic pamiątkowych (m.in. popiersia Ludovita Stuhra i miejsca gdzie koncertował młodziutki Mozart) dochodzi się ulicą Michalską do Michalskiej brany - czyli jedynej (z czterech istniejących), zachowanej do dziś średniowiecznej bramy w murach miejskich. Kupując bilet wstępu, można wejść na taras widokowy, skąd rozciąga się panorama starówki.

Hlavné námestie, czyli rynek z XVI-wieczną studnią, otoczony zabytkowymi budynkami to kwintesencja Bratysławy. Zabudowany w stylu barokowo-secesyjnym domieszką baroku i klasycyzmu, jest niewielki, ale bardzo klimatyczny. Najniezwyklejsza budowla na placu - Stary Ratusz - pierwotnie gotycki, ale dziś zlepek różnorodnych stylów architektonicznych. Co zaskakuje i przyciąga wzrok, to przepiękna, barwna ceramiczna dachówka.

Oczywiście jest tutaj jeszcze kilka innych zabytków, kościół franciszkański i jezuicki, Teatr Narodowy, urocze kamienice i co krok jakieś fidrygałki, a to kula armatnia, a to fresk, a to popiersie, czy niewielki pomnik, każde z nich opowiada jakąś historię. To oczywiście dodaje miastu uroku, jednak nie przesłania faktu, że Bratysława to miasto na jeden dzień zwiedzania. Jest urocze właśnie, ale pozostawia jedynie chwilowe wrażenie. Miasto dla tych, którzy lubią raczej powoli i swojsko odpoczywać, bez zgiełku, ale też bez fajerwerków.

***

Zajrzyj też do naszej fotogalerii i zobacz zdjęcia Bratysławy, które wykonała Edyta Jasiukiewicz.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10907
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5516697

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.