Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 01.06.2011 10:59 Miasto:Elbląg Kategoria:Społeczeństwo Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Biblioteka Elbląska
Różne prędkości, różne priorytety w Europie?

Raz do roku, przez dni kilka Elblągiem rządzi klimat... Polityki. Tak jest już od ośmiu lat. I chociaż termin nie jest najlepiej wybrany, a pogoda ostatnio nie dopisuje, to w moim kalendarzu imprez zawsze znajdzie się miejsce dla Ogrodów.

Rozpoczęły się Ósme Letnie Ogrody Polityki. W tym roku zmieniła się nieco ich konwencja - dodano szczyptę dramatyzmu i zaproszono teatry, także koncerty stały się jakby trochę bardziej kameralne, za to dyskusje panelowe - cztery i każdego dnia prowadzone przez innego dziennikarza Polityki, zyskały na rozmachu.

Pierwszego dnia gośćmi panelu pt. Europa - różne prędkości, różne priorytety byli: Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka oraz poseł na sejm w kilku kadencjach, Paweł Olechnowicz, elblążanin, od 9 lat prezes zarządu Grupy Lotos -  jednej z największych państwowych spółek, a także Michał Szubski, prezes PGNiG (Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa). Panel poprowadził dziennikarz 20 - lecia, redaktor naczelny Polityki Jerzy Baczyński.

Pretekstem do tej dyskusji była zbliżająca się polska prezydencja oraz to, że jednym z jej priorytetów jest energetyka. W jej trakcie pojawiło się mnóstwo ciekawych wątków, od bezpieczeństwa energetycznego, przez bezpieczeństwo ekologiczne i gaz łupkowy, po prywatyzację. Każdy z gości poruszał się wśród nich dość swobodnie, dyskusja była ciekawa, jednak polemiki się nie doczekaliśmy. Znakomite prowadzenie Jerzego Baczyńskiego dodawało jej odrobiny pikanterii, widać było, że goście czuli się swobodnie.

Pierwszy z poruszonych tematów wiązał się ściśle z ekologią i tzw. pakietem klimatycznym czyli wspólnym zobowiązaniem państw unijnych do zredukowania o 20% emisji tzw. gazów cieplarnianych, przede wszystkim CO2. Jedynym w zasadzie sposobem by to osiągnąć jest zmniejszenie spalania węgla bo energia ze źródeł odnawialnych jest wciąż droga i technologicznie trudno pozyskiwalna. Konsekwencją rezygnacji z węgla będzie spowolnienie gospodarcze, gdyż produkcja przemysłowa i gospodarka potrzebują energii. Dotknie to państwa, których energetyka opiera się na węglu - tak jest w przypadku Polski (ponad 90% energii pozyskujemy z węgla). Grozi to rzeczywistym powstaniem Europy dwóch prędkości i brakiem konkurencyjności tych państw, które do kosztów produkcji energii będą musiały dopłacać jeszcze ogromne kary, ze względu na większą emisję CO2. Dlatego czy już teraz nie powinniśmy myśleć o dekarbonizacji? To dla nas szansa czy zagrożenie? - to pytanie zadał Jerzy Baczyński Januszowi Steinhoffowi.

Wicepremier zwrócił uwagę na to, że ochrona środowiska jest problemem globalnym, nie tylko europejskim, a poza Europą nikt nie chce ograniczać emisji CO2 kosztem droższej energii i wzrostu gospodarczego. Stwierdzając, że temat ochrony środowiska jest mu bliski, dodał że to Polscy konsumenci poniosą koszty droższej energii dlatego pakiet klimatyczny powinniśmy zglobalizować.  Dodał, że na szczęście w Europie pojawiła się tendencja do łagodzenia zapisów pakietu.

Gdy dyskusja zeszła na temat krajowej energetyki, Janusz Steinhoff powiedział, że wymaga ona inwestycji, modernizacji i budowy nowych elektrowni. Zgodził się z nim Michał Szubski, który stwierdził, że sytuacja energetyczna Polski jest katastrofalna i szczególnie w okresie letnim występują braki energii.  Janusz Steinhoff mówił również o bezpieczeństwie energetycznym - jest dobrze - bo opiera się ono na węglu kamiennym i brunatnym.

Kolejną poruszoną kwestią był legendarny gaz łupkowy, ten temat należał do Michała Szubskiego - prezesa PGNiG.

- Gaz łupkowy jest - zapewnił.

I to było jedyne, co mógł powiedzieć na pewno. O tym, ile gazu łupkowego posiadamy i czy jego wydobycie jest możliwe dowiemy się dopiero za około rok. W połowie 2012 roku, gdy zakończą się badania poznamy fakty, to co w tej chwili przekazują nam media to spekulacje i próby porównań do sytuacji amerykańskiej.

Prezes państwowego koncernu stwierdził również, że nie chciałby, aby gaz był tematem tak upolitycznionym.

Paweł Olechnowicz zaczął od tego, że jako elblążanin cieszy się, że można tu prowadzić tak poważne dyskusje na tematy gospodarcze. Tematem zadanym mu przez prowadzącego była prywatyzacja Lotosu. Przy czym na wesoło rozważano kwestię, która bawiła wszystkich panelistów, a mianowicie przejęcia Lotosu przez Orlen.

Wszyscy goście byli zdecydowanie za prywatyzacją w ogóle. Janusz Steinhoff przeprowadził krótki wywód historyczny, z którego wynikało, że państwo nie jest najlepszym właścicielem i nie powinno łączyć roli właściciela i regulatora, wystarczy żeby dobrze sprawdzało się w tej ostatniej. Dodał jednak, że jest przeciwny sprzedaży naszych przedsiębiorstw państwowych firmom będących własnością innego państwa.

Nie mamy w Polsce pomysłu na długookresowy rozwój sektora energetycznego w Polsce - z tą niezbyt wesołą puentą pozostawił nas Paweł Olechnowicz. Pewnie podczas kolejnych, dziewiątych Ogrodów Polityki dowiemy się, czy cokolwiek się w tym zakresie zmieniło, a już na pewno będziemy wiedzieć, czy zostaniemy drugim Kuwejtem dzięki złożom gazu łupkowego, który podobno występuje również w okolicach Elbląga.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10907
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5516869

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.