Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 18.01.2011 09:50 Miasto:Region Kategoria:Turystyka Autor:Edyta Jasiukiewicz Placówka:Brak
Czar historii
To książka, która może być inspiracją do wielu wypraw
To książka, która może być inspiracją do wielu wypraw

Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich to książka magiczna, niby nic, opisuje po prostu to, co pozostało na tych ziemiach, takie mgnienie dawnych czasów, ale w jaką cudowną podróż może nas zabrać. Tym razem, dzięki tej książce chciałabym Państwa zabrać nie w miejsce, w którym byłam, ale w te, w które chciałabym się wybrać - pisze Edyta Jasiukiewicz.

Gdzieś w Prusach Wschodnich...

Bardzo malownicza, neobarokowa budowla z kompleksem parkowym wzniesiona na początku XX wieku - w Łężanach w powiecie kętrzyńskim, w gminie Reszel. Wieś założona została w 1359 r..

To tu około 1470 r. urodził się Fabian Luzjański, późniejszy biskup warmiński. Jego ojciec - Marcin burgrabia Reszla i właściciel Łężan pochodził z rodziny Merkelingerode, która od nazwy wsi przybrała nazwisko von Lossainen.

Właścicielem Łężan do 1551 r. był Jan Luzjański (brat biskupa). Historia, jak zwykle na tych ziemiach, nie była łatwa - wieś przechodziła w ręce różnych rodów: von Ölsenów, Truchses von Wetzhausen, Stanisławskich, Gąsiorowskich.

Od 1885 r. właściciele Łężan był Gustaw Fischer, a później jego syn Reinhold, kontradmirał, po uzyskaniu szlachectwa - von Fischer-Loßainen. W 1910 r. ustanowił w Łężanach majorat, czyli zasadę dziedziczenia ordynacji rodowej przez najstarszego wiekiem spadkobiercę w linii męskiej.

Łazienka, elektryczność, centralne ogrzewanie

To właśnie z jego rządami wiąże się historia pałacu w Łężanach. Pałac, a w zasadzie zespół pałacowo-parkowy usytuowany jest bardzo malowniczo - nad Jeziorem Legieńskim, zbudowany bądź ok. roku 1900, bądź w 1910.

Była to budowla neobarokowa, założona na planie prostokąta i bogato zdobiona. We wnętrzach znajdowało się 27 pokoi, sala balowa i biblioteka. Stylowo urządzone i wyposażone w wiele udogodnień jak łazienki, elektryczność czy centralne ogrzewanie. Na terenie majoratu, którego powierzchnia wynosiła 628 ha powstały liczne stylizowane obiekty gospodarcze, funkcjonowały tam m.in. cegielnia i młyn.

Elity polityczne w pałacu

Po śmierci Reinholda, pałacem zarządzała jego żona, która popełniła samobójstwo w 1945 roku. II wojnę światową pał

ac przetrwał w stanie prawie nienaruszonym, a w okresie powojennym w jego murach utworzono Fundusz Wczasów Pracowniczych. Później majątek przejęła Akademia Rolniczo-Techniczna w Olsztynie, przekształcona w Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Od początku lat 90. do 2003 r. pałac był dzierżawiony przez posła SLD Tadeusza Matyjka i pełnił funkcję miejsca spotkań elit politycznych. Przebywał tu m.in. Aleksander Kwaśniewski, prezydent Litwy Algirdas Brazauskas, premierzy Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz. Poseł przeprowadził gruntowny remont pałacu.

Po 2003 roku dobra powróciły we władanie uniwersytetu. Pałac pełni dziś funkcję ośrodka konferencyjnego wraz z bazą noclegową i gastronomiczną i udostępniany jest zwiedzającym. Jak tylko pojawią się u nas pierwsze oznaki wiosny nie omieszkam go odwiedzić, wtedy też obiecuję galerię zdjęć pałacu...

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11050
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6068124

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.