Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.07.2010 11:04 Miasto:Grunwald Kategoria:Grunwald 600-lecie Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Grunwald 2010: Było jak 600 lat temu - posłuchaj!

Około 2,5 tysiąca rycerzy oraz między 150 a 200 tysięcy widzów wzięło udział w sobotniej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. I na widowni, i na polu bitwy były chyba równie wielkie emocje...

Pola Grunwaldzkie to rozległy, pofałdowany teren, porośnięty trawą. Nad miejscem historycznej batalii góruje pomnik. W jego pobliżu znajduje się amfiteatr, a pod nim - muzeum. Pola ożywają raz w roku - właśnie przy okazji rocznicowych obchodów. Przybywają na nie rycerze z całego świata, harcerze, zorganizowane grupy i indywidualni turyści.

Rekonstruktorzy mieszkają w specjalnie na tę okazję przygotowanym obozie, a właściwie obozach, bo każda grupa - chorągiew ma swój własny obóz, do którego wejścia pilnują straże. Turyści i dziennikarze właściwie nie mają tam wstępu...

Każdy może natomiast przyglądać się turniejom i pojedynkom (tak, jak w czasie inscenizacji, walka bywa zacięta, są oczywiście pokonani, a czasem i ranni), które odbywają się w specjalnie ogrodzonym miejscu, a także odwiedzić jarmark średniowieczny czy posłuchać koncertów muzyki dawnej.

W tym roku pod Grunwald przybyło ponad 6 tysięcy rycerzy. Po stronie polsko-litewskiej rekonstruktorzy byli zgrupowani w chorągwie: krakowską, gończą, ziemi podolskiej, mazowiecką - księcia Siemowita, mazowiecką - księcia Janusza, św. Jerzego, halicką, ziemi poznańskiej, Słupy Gedymina, Pogoń lekką I, ziemi łęczyckiej - lekką II oraz Mikołaja Traby z Wiśnicza. Po stronie krzyżackiej stanęły chorągwie: Wielkiego Mistrza, pomezańska, marszałka Wallenroda, rycerzy nadreńskich, zachodnio-pomorska księcia Kazimierza, inflancka, miasta Królewca, Konrada Białego, św. Jerzego, artyleria tczewska, św. Jana Chrzciciela - lekka I,  św. Siekierki - lekka II, miasta Braniewa, a także zamku i miasta Gniewa. Obecni byli również artyści i kuglarze, była Justycja Polowa i Podgrodzie Rzemieślników.

Główne wydarzenie - inscenizacja bitwy - odbyło się w sobotę, ale Dni Grunwaldu rozpoczęły się już w poniedziałek, 12 lipca, a zakończyły w niedzielę - mszą świętą w oprawie średniowiecznej.

W kolejnych dniach miały miejsce m.in. turnieje, warsztaty, gonitwy sprawnościowe i koncerty. W czwartek, 15 lipca, odbył się Grunwaldzki Apel Prezydencki z udziałem m.in. prezydentów Polski i Litwy. Były przemówienia i składanie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym zwyciąstwo z 1410 roku. Przedstawiciele władz i widzowie obejrzeli też Grunwaldzkie Wici - symboliczne przybycie króla Władysława Jagiełły, księcia Witolda i Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingen, wraz z chorągwiami, na pola grunwaldzkie.

Kolejna uroczystość z udziałem władz była w sobotę, przed inscenizacją. Był to Apel Grunwaldzki. Na trybunie honorowej zasiedli m.in. wicepremier Waldemar Pawlak, minister kultury Bogdan Zdrojewski, sekretarz stanu w tym ministerstwie Piotr Żuchowski, marszałek Warmii i Mazur Jacek Protas, przewodniczący sejmiku Julian Osiecki oraz wójt gminy Grunwald Henryk Kasprzyk.

W apelu wzięli też - licznie - udział harcerze - uczestnicy 39. Ogólnopolskiego Zlotu Grunwaldzkiego. Były odznaki dla najbardziej zasłużonych oraz przypomnienie, że harcerze na co dzień pamiętają o tym, co 600 lat temu wydarzyło się pod Grunwaldem. Warto podkreślić, że w tym roku przypadają ważne rocznice: 100-lecie harcerstwa, 65 lat istnienia Warmińsko-Mazurskiej Chorągwi ZHP i 20. urodziny Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich.

Przed apelem odbył się Sejmik Grunwaldzki - wspólne posiedzenie radnych sejmiku wojewódzkiego, rady powiatu ostródzkiego i rady gminy Grunwald, na którym podpisano Proklamację Grunwaldzką. Czytamy w niej m.in.:

"Dziś żyjemy we wspólnej Europie, budujemy naszą pomyślność ponad granicami z poszanowaniem własnej odrębności, ale i czerpiąc korzyści ze współpracy gospodarczej, kulturalnej i społecznej ku pożytkowi społeczności lokalnej, ogólnopolskiej i europejskiej.

Deklarujemy, że uczynimy wszystko, co w naszej mocy, aby młode pokolenia w Polsce, w krajach sąsiednich i na całym kontynencie, nie zapominając o przeszłości, mogły rozwijać swe talenty i realizować marzenia we wspólnym europejskim domu w warunkach pokoju i współpracy."

Sama inscenizacja bitwy zaczęła się około godz. 14. Tak, jak 600 lat temu, zwyciężyły wojska polsko-litewskie. Poległa większość Krzyżaków i ich Wielki Mistrz.

Przygotowane z rozmachem widowisko, w którym wzięło udział ponad 2 tysiące rekonstruktorów, oglądała rekordowa - porównaniu do poprzednich lat - liczba widzów z różnych krajów, nie tylko z Polski.

Rycerze i inni miłośnicy historii, którzy już kolejny raz byli pod Grunwaldem i odwiedzają inne tego rodzaju imprezy, powiedzieli nam, że to największa taka inscenizacja w Europie...

Z Tomaszem Słoczyńskim i Adamem Kowalskim z chorągwi podolskiej po bitwie rozegranej w ten niezwykle upalny dzień rozmawiała Agnieszka Jarzębska.

This text will be replaced
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10934
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5774104

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.