Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 23.06.2010 10:14 Miasto:Elbląg Kategoria:Grunwald 600-lecie Autor:K. Chaja, E. Jasiukiewicz Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Historia w pigułce: Chrystianizacja, unia, wojna - zobacz!
Władysław Jagiełło - wielki książę litewski, wybrany na tron Polski w 1386 roku, po zawarciu w Krewie unii personalnej Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim. I choć od tej pory państwo to było nazywane Rzeczpospolitą Obojga Narodów, jego różnorodność do dziś wzbudza zachwyt i zdziwienie wśród historyków i badaczy ówczesnej historii...

Bitwa pod Grunwaldem była konsekwencją prowadzonych od lat wojen między Krzyżakami a Litwinami. Władysław Jagiełło rozumiał, że aby odebrać Kawalerom Mieczowym pretekst do ataków na Litwę, trzeba ją ochrzcić.

Unia personalna zawiązana w 1385 roku odbierała Krzyżakom pretekst do wojny, jednocześnie czyniąc ich obecność na terenach, które zajmowali - zbędną. Jednak Krzyżacy nie uwierzyli w tak ekspresową chrystianizację całego kraju, poza tym było im to nie na rękę.

Bezpośrednią przyczyną konfliktu zwanego Wielką Wojną z Zakonem Krzyżackim była Żmudź. Wojna ta miała ogromne znaczenie dla historii Europy Środkowo-Wschodniej, dla Polski, dla krajów basenu Morza Bałtyckiego.

Dlaczego Władysław Jagiełło powinien trafić do panteonu polskich bohaterów? Jak dynastia Jagiellonów wyrosła na jedną z najsilniejszych w Europie i jak to było z "Polską drewnianą" i "murowaną" za Kazimierza Wielkiego? - Opowiada prof. Jarosław Wenta, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.       

 


Reporterka: Edyta Jasiukiewicz
Zdjęcia, montaż: Krzysztof Chaja
 
This text will be replaced
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10791
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5225668

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.