Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 04.12.2009 12:20 Miasto:Elbląg Kategoria:Taniec Autor:J. Kozłowska-Dyrla, MH Placówka:Stowarzyszenie "Jantar"
Dziesięć lat sukcesów
Dziesięć lat temu, 4 grudnia 1999 roku, Formacja Standardowa „Jantar” zwyciężyła podczas organizowanych w Elblągu Mistrzostw Świata Formacji Standardowych. Przypomnijmy, sukcesy elbląskich tancerzy i popularność tańca towarzyskiego sprowokowały powstanie grupy inicjatywnej, która powołała do życia Stowarzyszenie Taneczne „Jantar”.

- Wszystko zaczęło się w 1995 roku, kiedy utworzyłem pierwszą w Polsce Formację Standardową powyżej 15 roku życia – wspomina trener Antoni Czyżyk.

– Wówczas, pod okiem trenerki z Mołdawii Swietłany Gozun, powstał układ choreograficzny i muzyczny inspirowany muzyką Straussa. Formacji „Jantar” przyznano tytuł Mistrza Polski Formacji Tanecznych, które odbyły się wówczas w Elblągu.

Reprezentantami naszego kraju byli wówczas: Wojciech Borkowski i Izabela Krzekotowska, Piotr Beńko i Edyta Sarnowska, Łukasz Lewandowski i Katarzyna Tomalczyk, Marcin Wierzbicki i Wioletta Kołecka, Leszek Linkowski i Dominika Pater, Jacek Suchiński i Joanna Jaśko, Łukasz Kordus i Maja Wyszyńska, Michał Jarczewski i Katarzyna Rynkiewicz.

W 1996 r. skład formacji nieco się zmienił. Po raz drugi formacja „Jantar” z choreografią do muzyki Straussa zdobyła tytuł Mistrza Polski Formacji Standardowych i znowu wzięła udział w mistrzostwach Europy, zajmując dziesiąte miejsce i mistrzostwach świata, na których zajęła trzynaste miejsce.

W składzie podstawowym tej formacji tańczyli: Leszek Linkowski i Dominika Pater, Michał Jarczewski i Katarzyna Rynkiewicz, Wojciech Borkowski i Izabela Krzekotowska, Paweł Tomalczyk i Alina Cieślak, Łukasz Lewandowski i Katarzyna Tomalczyk, Piotr Raszewski i Marlena Jancewicz, Piotr Beńko i Edyta Sarnowska, Marek Cichosz i Maja Wyszyńska.

Uzyskany wynik pozwolił zespołowi wystartować po raz pierwszy na Mistrzostwach Świata, na których formacja wywalczyła wysokie, IX miejsce.

W roku 1997 zespół rozpoczął współpracę z trenerką z Niemiec – Ariane Schiessler. Powstał nowy układ choreograficzny i muzyczny pn. „Trzech tenorów”. Po raz trzeci Formacja „Jantar” obroniła tytuł Mistrza Kraju i wystartowała na Mistrzostwach Europy, na których zajęła VIII miejsce. Jednak na Mistrzostwach Świata w Mołdawii, sędziowie sklasyfikowali tę drużynę już na IV miejscu.

Skład zespołu przedstawiał się następująco: Łukasz Lewandowski i Katarzyna Tomalczyk, Leszek Linkowski i Angelika Łubieńska, Andrzej Orłowski i Aneta Sajkiewicz, Michał Jarczewski i Laura Przybył, Ireneusz Pukin i Katarzyna Torłop, Paweł Tomalczyk i Olga Korbolewska, Bartosz Mateusiak i Ewa Kalka, Arkadiusz Bucha i Agnieszka Wiraszka.

W roku 1997 r. też powstał drugi, młodszy zespół: Formacja Standardowa „Jantar II”, który przejął choreografię „Strauss” i wystartował w Mistrzostwach Polski Formacji Tanecznych w kategorii do 15 roku życia.

Formacja „Jantar II” zatańczyła w składzie: Łukasz Wytrykowski i Agnieszka Kołakowska, Paweł Gałęzowski i Dorota Pawluć, Piotr Kopyt i Kamila Micko, Kamil Luberecki i Dorota Gwiazdowska, Grzegorz Drozdowski i Joanna Chorak, Marek Kucharczyk i Romana Sajko, Sebastian Olarium i Zofia Marinof, Rafał Abramowicz i Karolina Jaworska.

W 1998 r. Elbląg i kraj reprezentowała znów jedna drużyna. Formacja „Jantar” po raz kolejny została mistrzem Polski w kategorii powyżej 15 lat, na mistrzostwach Europy wywalczyła trzecie miejsce, a na mistrzostwach świata - czwarte.

Były to wówczas największe sukcesy elbląskiej formacji na arenie międzynarodowej. Skład formacji uległ niewielkiej zmianie: zamiast Łukasza Lewandowskiego tańczył Rafał Abramowicz.

Był to ogromny sukces Formacji „Jantar” i gwarantował duże szanse na przyszłość , a przełomem był właśnie rok 1999 .

- Nastąpiły kolejne zmiany w składzie zespołu, a także zmiana programu tanecznego – opowiada Antoni Czyżyk. - Tym razem młodzi tancerze prezentowali układ choreograficzny i muzyczny oparty na kinowym hicie „Titanic”. Układ nosił tytuł „Odległe wspomnienia” i podbił serca nie tylko elblążan.

Trener Antoni Czyżyk skupił całą uwagę na jednym, starszym zespole Jantar I”, który ciężko trenował, przygotowując się do startu na mistrzostwach Europy i świata, które miały odbyc się w Elblagu.

I tancerzom, i ich trenerowi zależało na tym, aby wypaść jak najlepiej. Po udanym występie na mistrzostwach Europy, podczas których zespół wywalczył trzecie miejsce, Formacja Standardowa „Jantar” wywalczyła najwyższy tytuł w historii polskiego tańca - Mistrzostwo Świata.

Wówczas w zespole tańczyli: Marek Kucharczyk i Olga Korbolewska, Paweł Tomalczyk i Katarzyna Tomalczyk, Rafał Abramowicz i Ewa Kalka, Ireneusz Pukin i Katarzyna Torłop, Michał Jarczewski i Katarzyna Rynkiewicz, Leszek Linkowski i Dorota Pawluć, Andrzej Orłowski i Aneta Sajkiewicz, Bartosz Mateusiak i Romana Sajko, Łukasz Wytrykowski i Aleksandra Lazarowska, Kamil Luberecki i Joanna Chorak.

Program „Odległe wspomnienia” elbląski zespół prezentował także w 2000 r. Podczas mistrzostw Europy zdobył wówczas drugie miejsce, potem trzecie miejsce na mistrzostwach świata. Skład formacji: Michał Jarczewski i Romana Sajko, Marek Kucharczyk i Olga Korbolewska, Leszek Linkowski i Joanna Chorak, Paweł Tomalczyk i Katarzyna Tomalczyk, Andrzej Orłowski i Aneta Sajkiewicz, Ireneusz Pukin i Katarzyna Torłop, Rafał Abramowicz i Ewa Kalka, Kamil Luberecki i Dorota Pawluć.

Obecnie przy CSE „Światowid’ działa jedna formacja, która od września 2005 roku zmieniła nazwę na "Lotos - Jantar", ponieważ pod swą opieką wzięła ją Grupa Lotos SA. Podczas Mistrzostw Świata Formacji Tanecznych 2005 w Elblągu, 26 listopada, formacja „Lotos - Jantar" wytańczyła brązowy medal.

W 2010 roku w Elblągu po raz trzeci odbędą się Mistrzostwa Świata Formacji Standardowych. W sobotę, 23 października elbląscy tancerze: Abramowicz Marta, Czyżyk Katarzyna, Czyżyk Mateusz, Dobrowolski Mateusz, Fijałkowska Sylwia, Hryciuk Urszula, Jacewicz Paweł, Kapała Adrian, Lesz Katarzyna, Minkiewicz Alicja, Misiak Paulina, Mroczyńska Paulina, Papużyński Mateusz, Pilipczuk Mariusz, Pilipczuk Marta, Rutkowski Sebastian, Szkutnik Bartłomiej, Taurogiński Krzysztof i Wyżlic Arletta zaprezentują się w układzie do muzyki Michaela Jacksona.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 10935
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 5609756

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.