Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 18.11.2020 12:28 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
Tu się tworzy! Rzemiosła dawne

W najbliższy weekend (21-22 listopada) elbląskie Muzeum Archeologiczno – Historyczne zaprasza na serię pokazów online pod hasłem „Tu się tworzy! Rzemiosła dawne”. Pokazy przybliżą tajniki dawnych, głównie średniowiecznych oraz XVIII-wiecznych, w tym zapomnianych już rzemiosł, a także tradycyjnych zawodów, które dziś można uznać za ginące.

Wydarzenie zostanie zorganizowane dzięki pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko
– Mazurskiego i we współpracy z rekonstruktorami indywidualnymi oraz skupionymi wokół projektów: Officina Ferraria, Pracownia Rzemiosł Dawnych, Wool Witches Workshop, Garnizon Gdańsk.


Garnizon Gdańsk to znana i od dawna działająca grupa rekonstrukcyjna zajmującą się odtwarzaniem ubiorów i zwyczajów mieszczan gdańskich oraz gdańskich jednostek wojskowych z czasów I Rzeczpospolitej. Oprócz barwnych strojów i oryginalnego uzbrojenia z epoki członkowie grupy zaprezentują pokazy sztuki złotniczej i kaletniczej. Szczególną ciekawość z pewnością wzbudzi prezentacja umiejętności cyrulika, który w dawnych czasach zajmował się fryzjerstwem, a nawet drobnymi zabiegami lekarskimi. Pojawi się także historyczna kuchnia, a więc potrawy przyrządzone według dawnych przepisów i obyczaje, które kiedyś panowały przy stole.


Pokaz kowalstwa pozwoli na zaobserwowanie, jak przy pomocy miecha, młota i kowadła powstawały elementy uzbrojenia i przedmioty codziennego użytku, jak np. gwoździe. Odbędzie się też prezentacja średniowiecznej obróbki drewna wykonywanej przez cieślę, a także dowiemy się jakich narzędzi i technik używali rzemieślnicy zajmujący się bursztynem, czyli surowcem mającym szczególne znaczenie m.in. w średniowieczu - stosowanym do wytwarzania amuletów, koralików, elementów różańca czy kości do gry planszowych.
Zgodnie z przysłowiem „nie święci garnki lepią” będzie można przekonać się, jak powstawały naczynia z gliny, a dzięki pokazowi włókiennictwa przybliżone zostaną techniki przędzenia i barwienia tkanin.


W ramach wydarzenia członkowie zespołu Vocantus zaprezentują dawne instrumenty. Muzycy, oprócz grania, sami wykonują repliki instrumentów, za co byli wielokrotnie nagradzani. Początkowo planowano zorganizowanie otwartej imprezy na terenie instytucji, ale sytuacja epidemiologiczna i nowe obostrzenia zmusiły organizatorów do zmiany jej formuły. Pokazy będą udostępniane 21 i 22 listopada 2020 na stronie http://www.muzeum.elblag.pl, na platformie https://edukacja.muzeum.elblag.pl oraz na muzealnym Facebooku i kanale YouTube. Poniżej harmonogram spotkań:


Sobota, 21.11.2020
13.00 – Lutnik
13.15 – Garbarz
13.45 – Kucharka
14.15 – Szewc
14.35 - Srebrnik
15.15 – Chirurg


Niedziela, 22.11.2020
12.00 – Kowal
12.15 – Cieśla
12.45 – Bursztynnik
13.15 – Garncarz
13.45 - Prządka
14.15 - Farbiarka

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11143
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6971788

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.