Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 25.09.2019 15:44 Miasto:Olsztyn Kategoria:Wydarzenia Autor:inf.nadesł. Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Rolniczy świat sprzed 100 lat – jedyne takie muzeum na świecie...

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza w piątek, 27 września o godz. 17.00 na wernisaż wystawy pt. „Rolniczy świat sprzed 100 lat – jedyne takie muzeum na świecie...”.

Dramiński Muzeum Maszyn Rolniczych wiosną tego roku osiągnęło coś niesamowitego. Założyciele, Alicja i Janusz Dramińscy, spełnili swoje marzenie – ich ogromna kolekcja znalazła się na liście Rekordów Guinnessa jako „Największy na świecie zbiór żeliwnych kieratów konnych – 277 eksponatów” (kierat konny to tradycyjne urządzenie wykorzystujące siłę zwierząt pociągowych, głównie koni lub wołów, do napędu stacjonarnych maszyn rolniczych).

Muzeum, oprócz kolekcji kieratów, może pochwalić się setkami zabytkowych maszyn rolniczych: drewnianych młocarni, sieczkarni, zgrabiarek do siana, kopaczek do ziemniaków, są lokomobile, jest najsłynniejszy traktor świata na żelaznych kołach Lanz Buldog, rozmaite sprzęty gospodarstwa domowego, sanie, wozy strażackie i wiele, wiele innych. Wartość historyczna tego olbrzymiego zbioru jest bezcenna.

„Idę za głosem mojego serca i wyrażam moje największe uznanie dla pracy rolnika. Czynię to również dlatego, że zebrane maszyny i sprzęty stanowiące dzieło pokoleń znikają niepostrzeżenie z naszego otoczenia, rozpadają się, rdzewieją za niszczejącymi stodołami i stajniami lub po prostu wędrują do składnic złomu. Kiedy przyglądam się tym maszynom myślę o tym, że są one przodkami współczesnych wyspecjalizowanych, skomputeryzowanych maszyn. A za każdą z nich kryją się historie ludzi, którzy kiedyś w pocie czoła pracowali na bochenek chleba. Należy im się więc najwyższy szacunek. I szansa, aby kolejne pokolenia mogły obcować z dorobkiem poprzednich – w ten sposób zachowuje się ciągłość historii.”

(Janusz Dramiński)

Organizator: Dramiński – Fundacja Ochrony Dziedzictwa Techniki Rolniczej Warmii i Mazur.

Galeria Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33. Wystawa będzie czynna do 09.10. 2019 r.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11143
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6971682

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.