Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 01.02.2016 15:59 Miasto:Frombork Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:AJ Placówka:Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Wiara. Rozum. Sztuka
(fot. Agnieszka Jarzębska)

Będąc w świątyni wierni często nie zwracają uwagi na historyczne elementy wyposażenia. Pod tym względem kościoły i instytucje Archidiecezji Warmińskiej oraz diecezji elbląskiej nie mają się czego wstydzić. Wybrane zabytki można oglądać na wyjątkowej wystawie we Fromborku. 

Na Warmii, Mazurach, Powiślu i na Żuławach wiele jest kościołów, które zostały wybudowane jeszcze w średniowieczu. Są także obiekty z późniejszych epok. Mimo kolejnych wojen, zawirowań losu i historii w wielu z nich można podziwiać wspaniałe polichromie, ołtarze, rzeźby i inne przedmioty związane z kultem oraz sprawowaniem liturgii. 
 
Wystawa Fides - ratio - ars (łac. Wiara - Rozum - Sztuka) to kolejne w ostatnich latach wspólne, duże przedsięwzięcie Muzeum Mikołaja Kopernika i Muzeum Archidiecezji Warmińskiej. W dawnym pałacu biskupów warmińskich na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku zgromadzono zabytki z wielu kościołów.   
 
Dzięki temu w jednym miejscu można przyjrzeć się z bliska wybranym, szczególnie interesującym elementom wyposażenia świątyń w Barcianach, Barczewku, Barczewie, Bartągu, Bartoszycach, Bażynach, Bisztynku, Boguchwałach,Braniewie, Brąswałdzie, Chruścielu, Długoborze, Dobrym Mieście, Frączkach, 
Fromborku, Gietrzwałdzie, Głotowie, Grzędzie, Gudnikach, Henrykowie, Ignalinie, Jezioranach, Jonkowie, 
Karolewie, Kętrzynie, Klebarku Wielkim, Korszach, Kwiecewie, Lechowie, Lidzbarku Warmińskim, Łabędniku, Międzylesiu, Mingajnach, Olsztynie, Ornecie, Orzechowie, Paluzach, Pieniężnie, Pierzchałach, Plutach, 
Płoskini, Purdzie Wielkiej, Radostowie, Ramsowie, Różynce, Sątopach, Srokowie, Sząbruku, Świętej Lipce, Tolkowcu, Unikowie, Pogrodziu, Starym Targu, Sztumie i Zwierznie.
 
Eksponaty pochodzą także z ukraińskiej cerkwi grekokatolickiej św. Trójcy w Braniewie, Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej Hosianum w Olsztynie, olsztyńskiej Kurii Metropolitalnej, Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Muzeum Zamkowego w Malborku, jak również z kolekcji własnych muzeów - organizatorów wystawy.
 

"Rocznica 770-lecia utworzenia diecezji warmińskiej zainspirowała Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku i Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie do stworzenia wielkiej, jubileuszowej i podsumowującej wystawy, prezentującej najwspanialsze, najcenniejsze, ale też najoryginalniejsze przykłady malarstwa, rzeźby, złotnictwa, tkaniny artystycznej, grafiki i meblarstwa powstałe od XIV do XIX wieku na terenie Warmii i Mazur.

Tytuł wystawy stanowi swoistą wykładnię pojęcia dzieła sztuki, które by zyskać doskonałość, musiało składać się z dwóch elementów składowych: fides (wiary) i ratio (poznania). Elementów, które wykluczając się, paradoksalnie przenikały się i spotykały zarówno w wierze i umyśle fundatora, następnie artysty, w końcu samego odbiorcy" - wyjaśniają organizatorzy ekspozycji, która ma potrwać jeszcze kilka miesięcy.

Warto podkreślić, że za sprawą całego przedsięwzięcia zabytki, które tego wymagały, przeszły tzw. przygotowanie konserwatorskie. Zostały m.in. oczyszczone i poddane podstawowym, niezbędnym zabiegom konserwatorskim, dzięki którym w dawnym pałacu biskupim prezentują się w pełnej krasie. 

Więcej informacji - na stronie Muzeum Mikołaja Kopernika - tutaj.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11143
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6971747

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.