Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.06.2012 05:29 Miasto:Frombork Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Jagoda Semków, AJ Placówka:Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Fromborska książka o piecach nagrodzona Płomieniem Roku 2011
fot. Jagoda Semków
fot. Jagoda Semków

Książka Piece kaflowe w zbiorach muzealnych w Polsce, którą wydało Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, została doceniona przez ogólnopolskie branżowe wydawnictwo Świat Kominków. Nagrodę Płomienia Roku 2011 w kategorii Wydarzenie krajowe wręczono w minioną sobotę, 2 czerwca, w Nałęczowie.

O publikacji przygotowanej przez Marię Dąbrowską, Jagodę Semków i Weronikę Wojnowską informowaliśmy na eswiatowid.pl .

Co roku czasopismo Świat Kominków przyznaje nagrody w 13 kategoriach, w tym np. dla produktu, firmy i debiutu roku. "Fromborska" książka była nominowana w kategorii Wydarzenie Krajowe.

- Wręczenie Płomieni Roku 2011 miało miejsce w czasie dorocznego Płomiennego miniFORUM, które organizuje Świat Kominków. Warto podkreślić, że w tym roku kwartalnik obchodzi jubileusz dziesięciolecia istnienia. Pierwszą część forum wypełnił program konferencyjny, poruszający między innymi tematy znaczenia kultury organizacyjnej w zarządzaniu firmą, utworu jako przedmiotu ochrony w polskim prawie autorskim czy targów kominkowych jako elementu rozwoju branży. Nasza książka zdobyła nagrodę główną w kategorii Wydarzenie Krajowe ex aequo z książką dr. arch. Jarosława Szewczyka z Politechniki Białostockiej Piec i komin w tradycyjnym budownictwie Podlasia. W kategorii tej o Płomień Roku 2011 walczyły także wydarzenia takie, jak szkolenia w Szkole Kominkowej Piotra Batury z Poznania, Festiwal Wnętrz - cykl spotkań z architektami odbywający się w Krakowie, Katowicach i Gdańsku, wystawa Czas rozpalić piec w poznańskim Muzeum Archeologicznym, kanał telewizyjny Domo+, warszawskie targi Budowa Remont Dom Wnętrze, targi Kamień - Stone 2011 w Poznaniu, walny zjazd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kominki Polskie w Sobieszowie oraz targi BUD - GRYF w Szczecinie - informuje Jagoda Semków.

W uzasadnieniu nagrody czytamy: "To są pozornie dwie różne pozycje. Jednak zarówno praca pod redakcją Marii Dąbrowskiej, Jagody Semków i Weroniki Wojnowskiej, jak i publikacja Jarosława Szewczyka, łączy wielka jakość naukowa oraz niesłychanie wysokie walory promocyjne kominków i pieców jako takich. Dlatego też wartość tych książek dla branży oceniliśmy nawet powyżej komercyjnych imprez targowych. Takich publikacji w Polsce potrzeba".

- Piece kaflowe w zbiorach muzealnych w Polsce to plon konferencji, która odbyła się we Fromborku w 2008 roku, w ramach obchodów 60-lecia działalności naszego muzeum. Można w niej znaleźć wygłoszone wówczas referaty. To pierwsze tak obszerne opracowanie tej tematyki w Polsce. Piece kaflowe omówiono w podziale na regiony ich występowania w Polsce: od Warmii i Mazur, przez Pomorze, Śląsk, Wielkopolskę, Mazowsze i Ziemię Łódzką, po Małopolskę. Wyróżniono grupy pieców znajdujących się w polskich zasobach muzealnych oraz opisano kafle z rozebranych urządzeń grzewczych, stanowiące podstawę do badań nad ich konstrukcjami. Ostatnia część jest poświęcona zasadom konserwacji i rekonstrukcji pieców w czasach współczesnych. Tom wzbogacają liczne ilustracje pieców, fotografie kafli i sygnatur wytwórni kaflarskich. Wszystkie teksty zostały przetłumaczone na język angielski. A o tym, jak ważną rolę w naszej historii i kulturze odgrywały piece, świadczą przytoczone we wprowadzeniu do książki przysłowia oraz porzekadła z nimi związane. Warto przytoczyć kilka z nich: "Z niejednego pieca chleb jadł", "Stary amant jak piec stary: dużo swędu, mało pary", "Dziewczyna to piec, w którym powoli piecze się baba", "W każdym kątku po dzieciątku, a za piecem dwa" - podkreśla Jagoda Semków.

Książka kosztuje 87 zł. Można ją kupić w muzeum lub zamówić przez jego stronę www (koszt przesyłki to 13,6 zł; email: mmk@frombork.art.pl ). Autorkom i fromborskiemu muzeum gratulujemy wygranej!

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11143
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6971694

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.