Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 24.04.2014 13:50 Miasto:Elbląg Kategoria:Książka Prasa Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Brak
Dotyk wspomnień - posłuchaj!
fot.: archiwum bohaterki spotkania
fot.: archiwum bohaterki spotkania

Jutro - w piątek, 25 kwietnia, w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbędzie się wieczór poetycki Mirosławy Maciejczak. 

To drugi wieczór autorski elblążanki. Pierwszy, zatytułowany Poetyckie wspomnienia z podróży, miał miejsce w kwietniu 2011 roku. Jego organizatorem był elbląski Uniwersytet III Wieku.

Jutrzejsze spotkanie będzie okazją do prezentacji zbioru Dotyk wspomnień, który ukazał się w tym roku. Składa się on z sześciu rozdziałów - cykli wierszy: nagrodzonych na ogólnopolskich konkursach poetyckich i literackich, Poetyckich wspomnień z podróży oraz Poezji z głębi serca i duszy. Są także rozdziały: Pośród zaułków pamięci, Cykl nadmorskich klimatów oraz Barwy jesieni i życia.

- Wśród ponad 80 wierszy są m.in. te, w których zapraszam w podróż po krajach, w których kiedyś byłam. Są utwory poświęcone moim osobistym przemyśleniom, płynącym prosto z serca i duszy, a dotyczącym rodziny oraz przyjaciół. Są także rozważania na temat życia, przemijania, hierarchii wartości oraz myśli odnalezionych w zaułkach pamięci, a poświęconych różnym wydarzeniom i ludziom - zapowiada Mirosława Maciejczak.

Początek: godz. 18.

Miejsce: sala nr 18 w Ratuszu Staromiejskim.

Wstęp jest wolny.

***

Mirosława Maciejczak jest od urodzenia mieszkanką Elbląga; z wykształcenia - magistrem pedagogiki. Pracuje z osobami niepełnosprawnymi, jako instruktor terapii, prowadząc zajęcia plastyczno-literackie w jednym ze Środowiskowych Domów Samopomocy w Elblągu.

Odkąd pamięta, "zawsze chciała tworzyć poezję i rozwijać się literacko. Wrażliwa nie tylko na piękno otaczającego świata, ale i duszy ludzkiej, zatrzymywała chwile niezwykłe lub smutne, tworząc swoją liryczną  poezję".

- Poprzez moje wiersze chcę oddać hołd Tym i Temu, co dla mnie ma największą duchową wartość oraz dostarczyć czytelnikom doznań pięknych, wzruszających lub refleksyjnych. Pragnę, by ci którzy cierpią, choć przez chwilę poczuli się szczęśliwi - mówi.

Osiągnięcia w dziedzinie poezji to kilka nagród i wyróżnień na ogólnopolskich konkursach poetyckich  i literackich oraz publikacje wierszy w: 

- zbiorze poezji laureatów IV Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza Im. Wiktora Gomulickiego O Laur Błękitnej Narwi (2008 rok, Pułtusk; wyróżnienie za wiersz Kto mi powie?),
 - książce Ze wspomnień na ścieżkach życia (2008 rok; II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim organizowanym przez Elbląskie Stowarzyszenie Twórcze i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - oddział w Elblągu za wiersze Wiedeńska dorożka, Krzywa wieża i Refleksja  z podróży),
 - książce Wiosna (2009 rok; II miejsce w konkursie poetyckim zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury w Łobżenicy za wiersz Kwiecista Pani), 
- zbiorze poezji laureatów V Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza Im. Wiktora Gomulickiego O Laur Błękitnej Narwi” (2009 rok, Pułtusk - wyróżnienie za wiersz Akacjowe zauroczenie),
- tomiku poezji Sens Przydrożnej Kapliczki, będącym pokłosiem konkursu poetyckiego w Tarnowskich Górach (2010 rok), 
- tomie Kwiaty jesieni - antologii lirycznej Trzeciego wieku (Elbląg, 2012 rok) ,
- tomie Koniec Świata 2012 - Książce Antymagicznej (Tarnowskie Góry, 2013) oraz w piśmie TygiEl (nr 2-3/71-72/2013).

Inne publikacje na łamach prasy:

- Kurier Elbląski - Nr 17 (49) - rok 1993, wiersz Dla Ciebie oraz inne wiersze recytowane na antenie Radia EL,
-  w miesięczniku Razem z Tobą nr 1 / 2  rok 2009,
-  w kilku gazetach lokalnych i w internecie - rok 2011 (artykuły po pierwszym wieczorze autorskim),
- nagranie radiowe - 2013 rok - rozmowa i recytacja wierszy; nagrania posłuchasz tutaj.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
Komentarze
 
zofiapiech
|2014-05-17 20:40:05
Dnia 25 kwietnia 2014 r w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu miałam zaszczyt być gościem na wieczorze poetyckim Pani Mirosławy Maciejczak naszej elbląskiej poetki, która właśnie wydała swój tomik poezji pod tytułem "Dotyk wspomnień". Wieczór na wysokim poziomie artystycznym. Doznałam szczerze ukojenia dla duszy. Wiersze P. Mirosławy są wzruszające, refleksyjne, przepełnione miłością, nadzieją, radością do życia. Poezja P. Mirosławy tego wieczoru przepełniona była piosenkami młodych uczennic z MDK. Dziewczęta przepięknie grały na gitarach dodając dodatkowo uroku dla tego niezwykłego wieczoru. Szkoda, że takie wieczory nie są cykliczne w naszym mieście. Życzę naszej poetce szerokiej drogi do tworzenia tego co robi. A może okaże się w przyszłości ,że w naszym mieście rodzi się druga śp. Pani Wisława Szymborska.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11128
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6689232

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.