Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 30.12.2013 13:24 Kategoria:Film / Media Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Polowanie na człowieka

Małe, powiedziane w złości kłamstwo, rozdmuchane przez opiekunów doprowadziło do wykluczenia nauczyciela, na którego padło oskarżenie. A wszystko to gdzieś w przedszkolu na zimnej i nieprzyjaznej duńskiej prowincji. Polowanie to dający do myślenia i godny obejrzenia film.

Lucas, nauczyciel z prowincji, którego gra znakomity Mads Mikkelsen dostaje pracę w przedszkolu. Sam niedawno rozstał się z żoną i walczy o prawo do spotykania się z synem.  Widać, że praca przedszkolu sprawia mu przyjemność, łapie świetny kontakt z podopiecznymi, którzy tylko czekają aż przekroczy próg.

Wśród nich jest córka przyjaciela owego nauczyciela. Przyjaciel z żoną nieustannie się kłócą, córka czuje się odrzucona, a przyjaciela szuka w opiekunie. Przeżywa pierwsze dziecięce zauroczenie, ale Lucas próbuje skierować je na rówieśników. Dziecko znów czuje się odrzucone . Przy dyrektorce przedszkola sugeruje, że widziała swojego opiekuna nago. Psycholog zamiast pytać dziecko o to, co naprawdę się stało podsuwa dziewczynce gotowe odpowiedzi, na które ona tylko kiwa głową i w ten sposób dochodzą do molestowania. Nauczyciel w trybie natychmiastowym zostaje zwolniony z pracy, wszyscy członkowie niewielkiej społeczności odwracają się od niego. Żona zabrania mu spotykania się z synem, kłóci się z kobietą, z którą się od pewnego czasu spotyka (to pomoc w przedszkolu, Polka). Dziewczynka w międzyczasie zaprzecza całej sytuacji, ale jej matka to ignoruje. W końcu dochodzi do sytuacji, w której nauczyciela nie chcą obsłużyć nawet w miejscowym sklepie, ale nie jest o nic oskarżony bo zeznania dzieci są tak sprzeczne i pełne nieprawdziwych treści, że nie da się na nich oprzeć oskarżenia.  W końcu w trakcie Świąt Bożego Narodzenia sytuacja robi się tak napięta, że albo skończy się samosądem, albo rozwiąże.

Cały splot niesprzyjających okoliczności, braku wiary, braku zdrowego rozsądku, histerii. Temat nienowy, ale opowiedziany w sposób, który trafia prosto w serce.  Odpowiednio budowane napięcie i pokazanie nauczyciela w szerszym kontekście pozwala śledzić jego losy z dużym zaangażowaniem.

Temat bardzo nośny i trudny, podejmowany również w Polsce. W filmie pokazany tak, że od razu wiemy kto jest ofiarą. Dość rozsądny, ale pokazujący sytuację z jednej strony, bo co by było gdyby dziecko naprawdę było molestowane?  Pokazuje również jak stygmatyzujące bywa jedno małe kłamstwo, jedno oskarżenie, które tak naprawdę nigdy nie zostanie zapomniane.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
Komentarze
 
Ty$ka
|2013-12-31 09:06:55
Przeczytałam. Obejrzałam. Film długo się "rozkręcał" , ale potem wciągnął do reszty, by na końcu sprawić, że ryczałam jak bóbr. p.s. Coś Hannibala ciągnie do jeleni ;)
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11128
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6689229

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.