Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 18.10.2013 19:18 Kategoria:Książka Prasa Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Szczęście w związku a zmywanie naczyń

Przewaga komparatywna, podaż i popyt, wielki kryzys – są teorie i pojęcia, które równie dobrze sprawdzają się w ekonomii, jak i małżeństwie.  Udowadniają to dwie amerykańskie pisarki – Paula Szuchman i Jenny Anderson w książce Ekonomia miłości.

Dwie autorki – kobiety sukcesu, dziennikarki, wciąż mężatki, każda z dwójką dzieci. Jedna to zastępca redaktora naczelnego amerykańskiego Newsweeka i The Daily Beast, dawniej redaktor naczelna The Wall Street Journal. Druga to dziennikarka pisząca dla New York Timesa. Obie używają swoich małżeństw jako przykładów na poparcie tez zawartych w książce, ale każdy rozdział, a jest ich 10 to około trzech różnych studiów przypadków.

Autorki zgrabnie łączą podstawy ekonomii z najczęstszymi problemami, jakie doskwierają małżeństwom – kto sprząta, wyrzuca śmieci, płaci rachunki, wychowuje dzieci, odwozi  je na zajęcia pozaszkolne, kto organizuje rodzinie czas, dlaczego kochamy się tak rzadko itp. Widać, że temat przemyślały, ich teksty są lekkie i czyta się je przyjemnie, nie brakuje im dystansu do siebie i własnej pracy.

Przedstawiane przez nie sposoby rozwiązywania małżeńskich konfliktów nie są wydumane czy zbyt trudne, nie potrzeba tu psychoanalityka czy długiej małżeńskiej terapii. Część par instynktownie z większością problemów radzi sobie sama, części wystarczy dać krótką wskazówkę. Prawie nigdy nie jest tak, że winna jest tylko jedna strona – jedna może być poszkodowana, ale to nie znaczy, że ona też nie musi nad sobą pracować. Autorki o ekonomii piszą prosto i z pasją – na początki każdego rozdziału tłumaczą pojęcia, którymi będą się później posługiwać, opowiadają jednocześnie historię ekonomii, co również (wbrew pozorom) bywa ciekawe. W uproszczeniu wygląda to tak – ekonomia to nauka o tym, w jaki sposób ludzie, firmy i społeczeństwa dokonują podziału skąpych zasobów. A tak się składa, że jest  to ta sama łamigłówka, którą ciągle usiłujecie rozwiązać ze swoim życiowym partnerem: jak wydatkować ograniczone zasoby czasu, energii i libido, żeby każde z was było szczęśliwe i by wasze małżeństwo kwitło.   

Teoria gier, bańki spekulacyjne, wybór międzyokresowy, asymetria informacji, kompromisy, bodźce motywacyjne, pokusa nadużycia, podaż i popyt, niechęć do straty czy podział pracy – to z tych pojęć korzystają autorki, aby usprawnić nasze małżeństwa. Czy się sprawdza? Nie wiem. Ale podręcznik na pewno podreperował ich domowy budżet bo okazał się bestsellerem nie tylko w USA - został już przełożony na 10 języków. Ukazał się m.in. w Brazylii, Holandii, Izraelu, Rosji, Japonii i oczywiście w Polsce.   

Jako młoda mężatka przeczytałam z zaciekawieniem i choć sposobu na zmotywowanie mojego męża do składania swoich skarpetek zaraz po wysuszeniu nie znalazłam to kilka spraw, które mogą w najbliższym czasie stanowić źródło konfliktu – przemyślałam. 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
Komentarze
 
msj
|2013-10-21 10:33:53
Ciekawa recenzja podręcznika. Chyba warto go przeczytać chociażby z uwagi na ten małżeński aspekt:) Chociaż w małżeństwie trwam już 14 lat (!) to spostrzeżenia dwóch obcych kobiet mogą być dla mnie bardzo cenne.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11138
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 6927598

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.