szukaj
Logowanie
Oddajemy w Państwa ręce wyjątkową publikację, kolejną po książce „W cieniu domów. Opowieści o żuławskich domach podcieniowych”, mającą na celu ochronę dziedzictwa kulturowego regionu, w którym mieszkamy. To ten moment, kiedy możemy się pochwalić tym, co dla naszej małej ojczyzny robimy. Tym razem z Żuław przenieśliśmy się na Warmię. Dlaczego jest tak niepowtarzalna i dokąd zmierza? To pytania, które stawiają sobie również autorzy tej książki. Jej lektura pozwoli Państwu wspólnie z nimi poszukać na nie odpowiedzi - tak we wstępie do tej publikacji opowiadał o niej Antoni Czyżyk, Dyrektor Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu, wydawcy książki.
18 listopada w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu odbyła sie konferencja podsumowująca 2-letni projekt "Warmio, quo vadis?". Integralną częścią spotkania była dyskusja, której moderatorem był prof. Janusz Hochleitner - tu można pobrać raport, zawierający wnioski i postulaty dotyczące Warmii.
W ramach projektu „Warmio, quo vadis” realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu powstało 5 filmów o Warmii, mających na celu udokumentowanie, zaprezentowanie i utrwalenie aktualnego stanu zachowania dziedzictwa kulturowego Warmii: materialnego i niematerialnego, na tle historii i współczesnego krajobrazu kulturowego regionu. Przedstawiamy pierwszy z nich „Pięć opowieści o Warmii: O krajobrazie kulturowym...”.
Na stronie cyfrowewm.pl pojawiły się nowe obiekty – to rzeźby ludowe ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur, które zeskanowane zostały przed i po konserwacji.
Niedaleko Elbląga, w niewielkiej wsi Marianka znajduje się średniowieczny kościół fundowany przez komturów elbląskich. Kościół, który od 10 lat jest remontowany, rewitalizowany i restaurowany odkrywa swoje tajemnice, świadczące o ciekawej i bogatej historii tych ziem. W ramach projektu „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur” zdigitalizuje go Regionalna Pracownia Digitalizacji.
Unikatowy na skalę światową zabytek techniki, odwiedzany przez tysiące turystów z kraju i z zagranicy zostanie zdigitalizowany. Już w przyszłym roku w podróż Kanałem Elbląskim będzie się można wybrać wirtualnie, a w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, dzięki rozszerzonej rzeczywistości, będzie można wejść do maszynowni i samodzielnie przeprowadzić śluzowania statku.
Regionalna Pracownia Digitalizacji w Elblągu realizuje dwuletni projekt, dzięki któremu zdigitalizowane zostaną średniowieczne eksponaty z ośmiu regionalnych muzeów. Powstanie wirtualna kolekcja z terenu Warmii i Mazur.
Kończy się realizacja projektu "Ewidentnie ważne. Dokumentacja cmentarza i kaplicy w Pasymiu", na stronie cyfrowewm.pl można oglądać zdigitalizowane obiekty, przyszedł czas na podsumowania...
"Wiedzieć tylko to, co dzieje się za naszych czasów, znaczy to samo co nigdy nie dorosnąć (...)"
Jan Matejko (1838-1893) - malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof; cyt. za wywiadem: http://makowskimarcin.pl/wszyscy-jestesmy-dziecmi-dlugosza-wywiad-z-drem-hab-wojciechem-drelicharzem
Informacje dla klientów CSE Światowid
eŚWIATOWID W LICZBACH
KONTAKT Z REDAKCJĄ
Wydawca:
Centrum Spotkań Europejskich "ŚWIATOWID" pl. Jagiellończyka 1 82-300 Elbląg tel.: 55 611 20 50 fax: 55 611 20 60
Redakcja: redakcja@eswiatowid.pl tel.: 55 611 20 69 Administrator systemu: adm@swiatowid.elblag.pl
SPOŁECZNOŚĆ
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013
oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.