szukaj
Logowanie
Kierownik Redakcji: Edyta Bugowska
tel 55 611 20 63
Kilkadziesiąt tysięcy osób odwiedziło zamek nad Nogatem w czasie Festiwalu Kultury Średniowiecznej Oblężenie Malborka. Przez trzy dni odbywały się potyczki i turnieje rycerskie, spektakle, koncerty i pokazy. W sobotę padł rekord frekwencji na samym zamku - sprzedano ponad 7 tysięcy biletów wstępu. To najlepszy wynik od kilku lat.
Znak własności egzemplarza książki ma wielowiekową i ciekawą historię, zwłaszcza że często jest formą wyrazu artystycznego. Co na ten temat mają do powiedzenia współcześni artyści? Od 1963 roku Muzeum Zamkowe w Malborku organizuje międzynarodowe biennale ekslibrisu. To najstarsza tego rodzaju impreza na świecie. Do 30 września można obejrzeć pokłosie 25. edycji konkursu.
Ma około 8 metrów wysokości i... w przyszłym roku ukaże swe nowe oblicze. Zanim to się stanie, 13 marca będzie można dowiedzieć się o Niej czegoś więcej.
Na budowę malborskiego zamku zużyto około 30-50 mln cegieł. A każda ma swoją historię. Są na nich odciski ludzkich palców i stóp, narzędzi oraz ślady zwierząt. Krzyżacy wykorzystali też granit. Tylko w murach fundamentowych jest ok. 12-13 tys. ton tej skały.
Za nami Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To jedno z najmłodszych świąt w kalendarzu uroczystości państwowych - w tym roku było obchodzone dopiero po raz trzeci. To okazja by przypomnieć, że "Wyklęci" działali także w naszym regionie. Niektórzy z nich jeszcze żyją. Na Warmii, Mazurach i Pomorzu działała 5. Wileńska Brygada Armii Krajowej. Jej dowódcą był mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko". Ludność cywilna, tak jak w innych miejscach kraju, wspierała partyzantów, choć nie zawsze i nie wszędzie...
Wojska Jagiełły znów zaatakują zamek w Malborku. Jeszcze dziś i jutro (22 i 23 lipca) w ciemnościach nocy rozgrywać się będzie wielka historia średniowiecza... Reżyserem i narratorem spektaklu jest Bogusław Wołoszański.
Romantyczne widoki zamku krzyżackiego w Malborku, starego Gdańska, Prus, Pomorza, a także Italii i Niemiec od dziś można podziwiać w malborskim Muzeum Zamkowym. Prawdziwą perełką zbioru prac Johanna Carla Schulza jest jednak świeżo odrestaurowany, nieznany wcześniej szerszej publiczności obraz Udzielenie sakry biskupiej księciu Józefowi von Hohenzollern... z katedry we Fromborku.
Wspaniała średniowieczna warownia. Jak mówią niektórzy, "największa kupa cegieł" w Europie. Miejsce przepojone historią i pełne magii. Wielu dorosłych mieszkańców regionu było w zamku w czasach szkolnych. Warto powrócić do Malborka. W telewizyjnym materiale po unikatowych wnętrzach oprowadza - i dzieje krzyżackiej twierdzy przypomina historyk Jolanta Justa, kustosz Muzeum Zamkowego.
Informacje dla klientów CSE Światowid
eŚWIATOWID W LICZBACH
KONTAKT Z REDAKCJĄ
Wydawca:
Centrum Spotkań Europejskich "ŚWIATOWID" pl. Jagiellończyka 1 82-300 Elbląg tel.: 55 611 20 50 fax: 55 611 20 60
Redakcja: redakcja@eswiatowid.pl tel.: 55 611 20 63 Administrator systemu: adm@swiatowid.elblag.pl
SPOŁECZNOŚĆ
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013
oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.