szukaj
Logowanie
Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt
tel 55 611 20 69
Badania historyczne prowadzone w ostatnich latach, szczególnie przez naukowców średniego i młodego pokolenia, pokazują inne oblicze ważnych wydarzeń z przeszłości. Tak jest i w przypadku Żuław.
Miejsca takie, jak dawny niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie, warto odwiedzić z różnych powodów. Także dlatego by zastanowić się jak zachowują się ludzie w obliczu ekstremalnych sytuacji. I jak my sami moglibyśmy się wtedy zachować.
Muzeum Stutthof obchodzi 50-lecie. Uroczystości z tej okazji odbędą się od 9 do 12 maja. Po kilkudziesięciu latach od wyzwolenia obozu koncentracyjnego żyje już niewielu więźniów i świadków tamtych wydarzeń. Pojawiają się natomiast problemy związane z konserwacją budynków i zabytków ruchomych.
Piaśnica to największe na Pomorzu miejsce masowych egzekucji z czasów II wojny światowej. Leśny cmentarz jest nazywany Kaszubską Golgotą, a także drugim Katyniem. Mimo wielu lat badań i poszukiwań dotąd udało się ustalić imiona i nazwiska zaledwie 852 z kilkunastu tysięcy ofiar.
Autentyczne nagrania i relacje więźniów hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie wykorzystał w audiowizualnym projekcie duet Emiter_Franczak. Po raz pierwszy artyści pokażą go w najbliższy piątek, 31 lipca, o godz. 22.
Informacje dla klientów CSE Światowid
eŚWIATOWID W LICZBACH
KONTAKT Z REDAKCJĄ
Wydawca:
Centrum Spotkań Europejskich "ŚWIATOWID" pl. Jagiellończyka 1 82-300 Elbląg tel.: 55 611 20 50 fax: 55 611 20 60
Redakcja: redakcja@eswiatowid.pl tel.: 55 611 20 69 Administrator systemu: adm@swiatowid.elblag.pl
SPOŁECZNOŚĆ
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013
oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.